Anglia 0 Brazylia 1 – chwila Endricka, debiuty Mainoo i Gordona, faule Paquety

Endrick, nastolatek związany z Realem Madryt, strzelił swojego pierwszego gola w międzynarodowym meczu, gdy Brazylia pokonała Anglię Garetha Southgate’a w towarzyskim meczu na Wembley.

Lucas Paqueta uderzył w słupek w pierwszej połowie, ale być może miał szczęście, że uniknął drugiej żółtej kartki w pierwszej połowie, gdy sfaulował od tyłu Jude Bellinghama, który był już żółtą kartką.

Gareth Southgate dał debiuty w Anglii napastnikowi Newcastle Anthony’emu Gordonowi i obrońcy Aston Villi Ezriemu Konsie, zastępując kontuzjowanego Kyle’a Walkera, który grał tylko 20 minut, zanim wydawało się, że doznał kontuzji mięśnia nogi. Kobbie Mainoo z Manchesteru United również po raz pierwszy wystąpił w Anglii jako rezerwowy w drugiej połowie.

Paqueta ponownie był bliski zdobycia bramki na początku drugiej połowy po odwołaniu go przez nowego trenera Brazylii Dorivala Juniora, ale to Endrick wszedł z ławki rezerwowych po raz trzeci i strzelił zwycięskiego gola w 80. minucie.

Mając 17 lat i 246 dni, jest najmłodszym w historii zawodnikiem płci męskiej, który strzelił gola w seniorskiej reprezentacji na Wembley. Była to pierwsza porażka Anglii na Wembley od 21 meczów.

Tutaj, Sportowiecautorzy analizują najważniejsze punkty dyskusji.

Jak wyglądała Anglia bez Kane’a?

To była rzadka okazja, aby zobaczyć, jak wyglądałaby Anglia bez kapitana i rekordowego strzelca Harry’ego Kane’a na czele. Było to także przypomnienie – jeśli ktoś tego potrzebuje – że Kane jest być może jedynym zawodnikiem, bez którego Gareth Southgate nie może się obejść tego lata.

Nie dlatego, że Ollie Watkins nie jest dobrym zawodnikiem, ale dlatego, że cała angielska drużyna skupia się wokół swojego środkowego napastnika. Nie tylko strzela gole, ale wszystkie ataki przechodzą przez niego, trzyma piłkę w górze, gra w ataku, dominuje przy stałych fragmentach gry i wyznacza całe tempo występu.

To nie jest gra Watkinsa (patrz obszary, w których dotknął piłki powyżej), a Anglia nie była pewna, jak zamienić posiadanie piłki w bramki. Mogli strzelić szeroko przy dośrodkowaniu do nikogo lub polegać na jednym zawodniku, który poprowadzi piłkę do przodu, ale pokazało, jak niewiele realnych okazji stworzyli. We wtorkowym meczu z Belgią prawdopodobnie ponownie staną przed tym samym problemem.

Jacka Pitta-Brooke’a

Dlaczego Paqueta nie został wyrzucony z boiska?

To było tak, jakby brazylijska debiutantka w obronie zdecydowała, że ​​potrzebuje trochę dodatkowego treningu w obronie rzutów wolnych. Co dwie lub trzy minuty wydawało się, że nowy reprezentant Anglii powalony na podłogę przez jednego z pomocników Selecao.

Zaczęło się wcześnie, a pierwszymi winowajcami byli Bruno Guimaraes i Joao Gomes. Aby nie dać się wyprzedzić, Paqueta wyszła na pierwszy plan, prezentując obcinanie kostek. Został ukarany żółtą kartką za zakończenie ataku Johna Stonesa w środkowym kole, a do godziny gry popełnił sześć fauli, nie tyle chodząc po linie, ile wisząc na niej małym palcem, zanim w 70. minucie został zmieniony.

Ostatecznie udało im się zakończyć mecz w pełnym składzie. Na szczęście środkowi obrońcy Fabricio Bruno i Lucas Beraldo potrafili skupić się na zdecydowanej większości stałych fragmentów gry Anglii.

Jacka Langa

Jak ważny był to moment dla Endricka?

Zbliżając się do końcowych etapów, gra desperacko potrzebowała czegoś – czegokolwiek – co przyspieszyłoby puls. Iskrę zapewnił Endrick, początkowo po prostu wchodząc na boisko, mając 17 lat i już z niepowtarzalną aurą, małą świecącą kropką potencjału i możliwości.

Tak właśnie wygląda bycie kolejną wielką nadzieją Brazylii. To był jego pierwszy mecz w Europie, mała zapowiedź tego, co może zaoferować Realowi Madryt, kiedy w lipcu wreszcie się tam przeprowadzi.

Endrick świętuje z Dorival Junior (Nick Potts/PA Images za pośrednictwem Getty Images)

Jego cel sam w sobie nie miał o czym pisać. Dobrze śledził grę i ustawił się we właściwym miejscu do odbicia po strzale Viniciusa Juniora przez Jordana Pickforda. Ale poczucie historii, startu było namacalne.

Endrick świętował jak mężczyzna – a właściwie dzieciak – który zrozumiał, że niezależnie od tego, jak wiele osiągnie w swojej karierze, nigdy więcej nie będzie miał takiego momentu jak ten.

Jacka Langa

Przerwa w obronie przypomnienie dla Anglii

Gareth Southgate bardziej niż ktokolwiek inny rozumie znaczenie czystych kont w międzynarodowym futbolu. Wie, że drużyny, które wygrywają turnieje, zbudowane są na solidnej obronie i wie, że taka właśnie musi być Anglia, jeśli ma w tym roku wygrać w Niemczech.

Ta angielska grupa rozumie również znaczenie małych chwil w turniejach piłkarskich, jak jeden genialny przeciwnik może stworzyć magiczną chwilę, która w jednej chwili przełamie nawet najbardziej zacięty mecz. Ta gra nie prowadziła donikąd, zmierzając w stronę chłodnego zakończenia, aż do momentu, gdy Vinicius Jr i Endrick wbiegli za linię obrony Anglii i podwyższyli na 1:0.

W drugiej połowie żadna ze stron nie miała okazji do skutecznego ataku, ale to był decydujący moment. Ostatecznie jest to tylko mecz towarzyski i jego wynik nic nie będzie kosztował Anglii, ale jest to przypomnienie, że w międzynarodowym futbolu, niezależnie od tego, jak bezpiecznie wyglądasz, jeśli na chwilę wyłączysz się przeciwko najlepszym zawodnikom, jeśli dostaniesz spalonego pomylić linię o kilka cali, może to Cię kosztować.

Czy Mainoo odcisnął swoje piętno?

„Wpasował się znakomicie. Jego poziom wyszkolenia jest znakomity – nie zawahamy się wystawić go na boisko”.

Takie były słowa Garetha Southgate’a na temat Mainoo. 18-letni pomocnik Manchesteru United awansował z drużyny U-21 do pierwszego składu na marcowe mecze międzynarodowe, mimo że rozegrał mniej niż 20 meczów w Premier League i jeszcze nie zadebiutował w barwach do lat 21.

Na 15 minut przed końcem entuzjastyczne oklaski wszedł za Conora Gallaghera. Jego pierwsza akcja wyglądała nerwowo, gdy wykonał proste podanie jednym dotknięciem do Pickforda.

Od tego momentu osiadł na dłużej, grając wyżej w ataku niż Rice, zadając krótkie i uporządkowane podania – przy 18 podaniach jego skuteczność sięgała 100%. Joao Gomes wykonał jeden naprawdę mądry zwrot. Mainoo nie jest szczególnie duży, ale daje sobie radę.

(Marc Atkins/Getty Images)

Obecność Mainoo w składzie zależy w równym stopniu od jego jakości i łatwości, z jaką zadomowił się w Premier League, jak i od braku głębi Anglii na szóstym miejscu. Southgate ma niezliczone możliwości wspierania Declana Rice’a w środku pola, ale niewielu oferuje grę na szczycie -poziom odporności na prasę. Świadomość przestrzenna i pozycja Mainoo są oczywiste, zawsze skanuje, ale nie jest on tak chętny, jak Rice, aby zawsze pokazywać się przy piłce.

Te mecze, jako mecze towarzyskie, to najlepsze mecze, w których można ułatwić Mainoo, przy mniejszym ryzyku i presji. „W zeszłym tygodniu mówiłem, że w przypadku Kobbiego jesteśmy świadomi jego rozwoju i tego, jak szybko powinniśmy działać” – powiedział Southgate przed meczem z Brazylią. Wkrótce Mainoo stanie się jedenastym najmłodszym graczem Anglii w tym stuleciu.

Determinacja Southgate w budowaniu i utrzymywaniu ścieżki od zawodników poniżej 21 roku życia do pierwszego składu stanowiła podstawę sukcesów Anglii w ostatnich latach, a Mainoo jest tego najnowszym beneficjentem.

Liama ​​Tharme’a

Jak wyglądał debiut Gordona w Anglii?

Debiut Gordona w seniorskiej reprezentacji Anglii wywołał wiele emocji. Na lewym skrzydle w ustawieniu 4-3-3, w tej samej roli, którą pełni w Newcastle United, oferował wiele z piłką i bez niej.

Phil Foden i Marcus Rashford to bardziej realistyczne opcje na starter, ale Southgate będzie chciało i potrzebowało głębi rywalizacji, szczególnie że Foden jest lewonożnym, Rashford bez formy, a Raheem Sterling trzymany z dala od Anglii ze względu na klubową formę Gordona.

Był ważną częścią angielskiej prasy, często biegał od ataku do bramki, próbując uniemożliwić Danilo – kapitanowi Brazylii i jedynemu zawodnikowi z piątki defensywy, który nie zadebiutował – grając aż do Raphinhy i dużo nadzorował. z powrotem, aby wspierać Chillwell.

Kiedy gra otwierała się w pierwszych momentach pierwszej połowy, wydawał się stanowić zagrożenie i mieć przestrzeń do dryblingu, szczególnie gdy Bellingham wspierał go w kontrataku. Jeden znaczący strzał z dystansu trafił przed bramkarza Bento, ten jednak sparował go w bezpiecznym miejscu. Nieobecność Kane’a w odpowiednim momencie przypomina wszechstronność Gordona, który zeszłego lata zagrał fałszywą dziewiątkę reprezentacji Anglii do lat 21 na mistrzostwach Europy — zespół wygrał turniej, a Gordon został wybrany najlepszym zawodnikiem.

„Zdobywa bramki, jego praca dla zespołu jest doskonała, rywalizuje, a to jest ważne. Naprawdę podoba mi się jego podejście” – powiedział Southgate po wybraniu Gordona, szczególnie chwaląc jego gole w ważnych meczach Premier League. Hiperkrytyka dotyczy tego, jak Gordon słabnie w meczach i mógłby lepiej sprawdzić się w roli zmiennika, ale dobrze o sobie napisał.

Co powiedział Southgate?

Na Walkerze: „Nie wiemy (jeszcze), nie miał zbyt wielu kontuzji, więc on sam nie jest pewien, czy to tylko zmęczenie. Podejrzewam, że jeśli on to czuje, to coś więcej, ale dowiemy się więcej w ciągu najbliższych 24–36 godzin”.

O Kanie: „Tak, wróci (do Niemiec). Nie będzie gotowy na wtorek.”

O debiutantach Anglii: „Myślałem, że pojawienie się Ezry Konsy w tym momencie i rozprawienie się z Viniciusem Jr było świetnym, naprawdę dojrzałym występem.

„Myślałem, że Anthony Gordon przez długi czas grał w koszulce Anglii. Wyglądał na pogodzonego z kilkoma próbami zdobycia bramki – przybrał klubową formę w koszulce reprezentacji Anglii.

„Kobbie Mainoo, miło było go wprowadzić na boisko, pokazał chwile opanowania i to jest dowód na to, co robi ze swoim klubem”.

Co dalej z Anglią?

wtorek, 26 marca: Belgia (H), mecz towarzyski, 19:45 GMT, 15:45 ET

Zespoły zajmujące obecnie trzecie (Anglia) i czwarte w światowych rankingach FIFA spotkają się na Wembley podczas ich ostatniego meczu przed czerwcowymi meczami rozgrzewkowymi przed Euro 2024. Belgia wygrała trzy z ostatnich czterech meczów z Anglią, ale przegrała z nią trzy z rzędu na angielskiej ziemi.