"Anatomia ludobójstwa": Ekspert ONZ wzywa do wprowadzenia embarga na broń nałożonego na Izrael

Izraelska misja dyplomatyczna w Genewie stwierdziła, że ​​użycie słowa „ludobójstwo” jest „oburzające” (plik)

Ekspert Organizacji Narodów Zjednoczonych powiedziała we wtorek Radzie Praw Człowieka działającej przy tym międzynarodowym organie, że jej zdaniem izraelska kampania wojskowa w Gazie od 7 października jest równoznaczna z ludobójstwem i wezwała kraje do natychmiastowego nałożenia sankcji i embargo na broń.

Izrael, który nie był obecny na sesji, odrzucił jej ustalenia.

„Moim uroczystym obowiązkiem jest złożenie raportu na temat najgorszych rzeczy, do czego zdolna jest ludzkość, i przedstawienie moich ustaleń” – powiedziała Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. praw człowieka na terytoriach okupowanych, organowi ONZ ds. praw człowieka w Genewie, przedstawiając raport zatytułowany „Anatomia ludobójstwa”.

„Uważam, że istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że próg wskazujący na popełnienie zbrodni ludobójstwa na Palestyńczykach jako grupie w Gazie został osiągnięty” – stwierdziła, cytując między innymi śmierć ponad 30 000 Palestyńczyków.

„Błagam państwa członkowskie, aby dotrzymywały swoich zobowiązań, które zaczynają się od nałożenia embarga na broń i sankcji na Izrael, aby w ten sposób zapewnić, że przyszłość się nie powtórzy” – powiedziała, wywołując burzę oklasków.

Konwencja o ludobójstwie z 1948 r., uchwalona w następstwie masowych mordów na Żydach podczas nazistowskiego Holokaustu, definiuje ludobójstwo jako „czyny popełnione w zamiarze zniszczenia w całości lub w części grupy narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej”.

Izraelska misja dyplomatyczna w Genewie stwierdziła, że ​​użycie słowa ludobójstwo jest „oburzające” i stwierdziła, że ​​wojna toczy się przeciwko islamistycznej grupie Hamas, a nie palestyńskim cywilom. Został on wywołany, gdy bojownicy Hamasu wkroczyli do południowego Izraela, zabijając 1200 osób i biorąc 253 zakładników, według izraelskich danych.

„Zamiast szukać prawdy, ta Specjalna Sprawozdawczyni próbuje dopasować słabe argumenty do swojego wypaczonego i nieprzyzwoitego odwrócenia rzeczywistości” – napisano.

Kraje Zatoki Perskiej, takie jak Katar, a także kraje afrykańskie, w tym Algieria i Mauretania, wyraziły poparcie dla ustaleń Albanese i zaniepokojenie sytuacją humanitarną.

Miejsca dla sojusznika Izraela, Stanów Zjednoczonych, pozostały puste. Waszyngton już wcześniej oskarżył Radę o chroniczne antyizraelskie uprzedzenia.

Albanese, włoski prawnik, jest jednym z kilkudziesięciu niezależnych ekspertów w dziedzinie praw człowieka, którym Organizacja Narodów Zjednoczonych upoważniła do sporządzania raportów i doradzania w konkretnych kwestiach i sytuacjach kryzysowych. Jej poglądy nie odzwierciedlają poglądów całego świata.

W przeszłości jej komentarze na temat konfliktu Izrael-Hamas przyciągały uwagę, w tym ze strony ambasadora USA w Genewie, który stwierdził, że w przeszłości posługiwała się „tropami antysemickimi” przy ONZ.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here