Jeśli lubisz gotować w trybie wsadowym, obfite posiłki i aromatyczne gulasze, powolna kuchenka może zrobić różnicę. Wolnowary mogą nie tylko zmiękczać i wytwarzać soczyste dania mięsne do perfekcji, ale mogą także szeleścić zupy, dipy, a nawet ciasta.
Choć może Ci się wydawać, że w tym wszechstronnym urządzeniu możesz ugotować absolutnie każdą potrawę, jest kilka rzeczy, których nigdy nie powinieneś wkładać do wolnowaru. W przeciwieństwie do posiadania jednego z najlepsze garnki błyskawiczne — które zostały zaprojektowane do czegoś więcej niż tylko powolnego gotowania, przepis na katastrofę skończy się tylko wtedy, gdy umieścisz niewłaściwe potrawy w dedykowanej powolnej kuchence.
Zasadniczo w powolnych kuchenkach gotuje się żywność w niskiej temperaturze przez długi czas. To właśnie ten powolny proces gotowania tworzy idealną temperaturę do rozbijania i zmiękczania twardych kawałków mięsa na soczystą konsystencję.
Co więcej, te urządzenia są łatwe w użyciu — wystarczy dodać składniki, ustawić kuchenkę na niską lub wysoką, w zależności od wskazówek dotyczących przepisu, założyć pokrywkę i gotować. Ale zanim wejdziesz do kuchni, unikaj tych typowych rzeczy, których nigdy nie powinieneś wkładać do wolnowaru.
1. Chude/drogie kawałki mięsa
Wolnowary mogą być idealne do obfitych dań mięsnych, ale nie do chudych i drogich kawałków mięsa. Ponieważ te urządzenia idealnie nadają się do zmiękczania twardej tkanki łącznej i tłuszczu większych kawałków „twardego” mięsa, chude kawałki faktycznie wyschną, jeśli gotujesz je w powolnej kuchence – więc najlepiej tego unikać.
Najlepsze kawałki mięsa do powolnego gotowania to łopatki, golenie, karkówka i policzki. Po wolnym ugotowaniu nie tylko stanie się delikatny i smaczny, ale zwykle jest to bardziej opłacalne.
2. Mrożonki
Nigdy nie wkładaj zamrożonego mięsa ani warzyw do wolnowaru. Ponieważ wolnowary dosłownie gotują na bardzo małym ogniu, oznacza to, że prawidłowe gotowanie zamrożonego mięsa lub warzyw zajęłoby dużo więcej czasu.
Co ważniejsze, jeśli mięso nie zostanie odpowiednio rozmrożone, możesz zwiększyć ryzyko zatrucia pokarmowego, ponieważ żywność nie osiągnie bezpiecznej temperatury przez bardzo długi czas. Zawsze całkowicie rozmrażaj zamrożone produkty lub możesz je włożyć do jednego z nich najlepsze kuchenki mikrofalowe na ustawieniu rozmrażania.
Ponadto, jeśli chcesz gotować mrożone, panierowane potrawy, najlepiej zainwestować w jeden z nich najlepsze frytownice dla chrupiących rezultatów.
3. Warzywa liściaste
Podobnie powolne gotowanie doskonale nadaje się do zmiękczania twardych warzyw korzeniowych, takich jak marchew, pasternak i rzepa, ale nie do delikatnych lub liściastych warzyw. Dlatego najlepiej unikać miękkich warzyw, takich jak jarmuż, szpinak, cukinia, szparagi i dynia. Jeśli je wrzucisz, staną się super miękkie i zamienią się w papkę.
Jeśli jednak chcesz je ugotować, dobrą wskazówką jest posiekanie ich na duże kawałki i wrzucenie na ostatnie dwie godziny gotowania.
4. Kremowe składniki
Może Ci się wydawać, że na początku można dodać do garnka produkty mleczne lub inne niż mleczne, ale się mylisz. Unikaj dodawania mleka, śmietanki, jogurtu, a nawet mleka kokosowego, ponieważ w powolnej kuchence mogą one się zwarzyć lub stać się ziarniste.
Zamiast tego eksperci zalecają wymieszanie tych składników pod koniec gotowania i delikatne podgrzanie, bez ostrego wrzenia. Nadal dodadzą potrzebnego smaku, nie psując całego posiłku!
5. Owoce morza
Z owoców morza można przygotować smaczne dania, ale nigdy nie należy ich wkładać do wolnowaru. Dzieje się tak dlatego, że ryby i skorupiaki są zwykle bardzo chude i w powolnej kuchence wyjdą ziarniste lub suche.
Jeśli jednak lubisz owoce morza, tylko takie potrawy, jak kalmary i ośmiornice, będą dobrze sobie radzić. Ponieważ mają one twardszą konsystencję, metoda powolnego gotowania dobrze je zmiękczy i sprawi, że będą bardziej miękkie w żuciu.
6. Makaron
Chociaż wolnowary świetnie nadają się do gulaszu i dań na bazie płynu, nigdy nie należy dodawać do garnka makaronu. Dzieje się tak dlatego, że makaron może wchłonąć dużo płynu, łatwo się rozgotować i stać się papkowaty.
Jeśli chcesz dodać makaron do swojego dania, najlepszą metodą jest dodanie suszonego makaronu dopiero na około 15 minut pod koniec gotowania. Upewnij się tylko, że jest wystarczająca ilość wody, aby makaron mógł się równomiernie ugotować i pilnuj, aby się nie rozgotował.
Alternatywnym, niezawodnym rozwiązaniem jest po prostu ugotowanie makaronu osobno przed dodaniem go do potrawy.
7. Ryż
Podobnie nie zaleca się gotowania ryżu w powolnej kuchence. Jeśli nie robisz czegoś w rodzaju owsianki ryżowej, ryż skrobiowy szybko wchłonie płyn, zamieniając go w rozmoczony bałagan. Nie tylko rozgotuje swoją puszystą konsystencję, ale zrujnuje posiłek.
Jeśli regularnie gotujesz ryż, możesz zainwestować w dobry produkt urządzenie do gotowania ryżu lub nawet użyj Natychmiastowy garnek multicooker, aby uzyskać rezultaty, jakich oczekujesz.