Czy kiedykolwiek myślałeś za dużo o Rotten Tomatoes? Witryna zbiorcza recenzji stała się standardem zarówno dla studiów, jak i fanów w całej branży, ale wykorzystuje dane, które są niezwykle źle rozumiane i interpretowane. Wynik Rotten Tomatoes nie odzwierciedla tego, jak dobry lub zły jest film. Liczba ta pokazuje tylko, jak bardzo film może podobać się lub nie podobać się krytykom.

Film może uzyskać 59% punktów i zostać uznany za „zgniły”, nawet jeśli wszystkie dobre recenzje twierdzą, że jest to najlepszy film, jaki kiedykolwiek powstał, a złe recenzje po prostu uznają, że jest w porządku. Podobnie film może uzyskać 75% punktów i zostać pobłogosławiony upragnionym znaczkiem „Certyfikowana świeżość”, nawet jeśli wszystkie pozytywne recenzje uznają go po prostu za nieco lepszy od przeciętnego. Z tych dwóch przykładów – „zgniłego” filmu, który wielu uważa za świetny, lub „świeżego” filmu, który większość uważa po prostu za w porządku – czy nie wolałbyś obejrzeć tego pierwszego?

To daleko mówiąc, że postrzeganie zalet filmu przez pryzmat Rotten Tomatoes jest błędem. Dużo o tym myślałem, będąc świadkiem upadku Pani Webpremierę na początku tego roku. Może to nie jest zbyt dobry film, ale patrząc na ścieżkę dźwiękową Rotten Tomatoes i nazywając ją jednym z najgorszych filmów komiksowych, jakie kiedykolwiek powstały, wydaje się, że jest to wielka przesada.

Dało mi to do myślenia o niektórych innych filmach Marvela i DC, które na przestrzeni lat noszą tę negatywną ocenę od Rotten Tomatoes. Zdziwiłbyś się, gdybyś dowiedział się, ile popularnych filmów komiksowych otrzymało więcej negatywnych niż pozytywnych recenzji. Niektóre z nich stały się kultowymi klasykami lub są obecnie uważane za jedne z najlepszych w gatunku. Inne przez lata dostarczały fanom naprawdę dobrej zabawy, pomimo swoich wad i słabych ocen.

Który z tych filmów naprawdę wyróżnia się na tle innych? Poświęćmy kilka minut i opiszmy 10 najlepszych filmów Marvela i DC z partyturą „Rotten” na Rotten Tomatoes.

Ostrze (i Ostrze II)

(Fot. Kino Nowa Linia)

Patrząc teraz wstecz, szaleństwem jest myśleć, że którekolwiek z pierwszych dwóch Ostrze filmy spotkały się z niezbyt pozytywną reakcją. Lata 1998 Ostrze, z Wesleyem Snipesem w roli tytułowego Daywalkera, pomógł zapoczątkować boom na komiksy w pierwszej dekadzie XXI wieku. Udowodniono również, że komiksy mogą odnieść sukces z oceną R, i dostarczyło jednej z najbardziej zapadających w pamięć scen filmów Marvela wszechczasów, czyli niesławnego krwawego rave.

Ostrze II widziałem, jak legendarny reżyser Guillermo del Toro kierował projektem Marvela, wnosząc do niego wyobraźnię i pomysłowość, z których stał się tak dobrze znany.

Te pierwsze dwa Ostrze filmy znajdują się nieco poniżej progu 60% wymaganego do uzyskania oznaczenia „świeżego” w serwisie Rotten Tomatoes, co oznacza, że ​​prawie połowa nadesłanych recenzji filmów była negatywna. Czas okazał się jednak dla nich dużo łaskawszy Ostrze I Ostrze II. W Letterboxd, popularnej witrynie z recenzjami i serwisie społecznościowym wybieranym przez miłośników kina, Ostrze I Ostrze II posiadają oceny odpowiednio 3,4 i 3,2 z 5. W ostatnich latach wielu wybitnych krytyków i głosy filmowe przyznało tym filmom w serwisie cztery i pięć gwiazdek.

Ogromna fala filmów o superbohaterach w ciągu ostatniej dekady i ogólna jednolitość, która nękała większość tego gatunku, namalowała Ostrze w nowym, znacznie bardziej pozytywnym świetle.

poprzedni następny

Człowiek ze stali

(Zdjęcie: Warner Bros.)

Stwierdzenie, że filmy Zacka Snydera w DC powodują podziały, byłoby ogromnym niedopowiedzeniem. Choć grupa oddanych zwolenników twórcy filmowego głośno broniła jego filmów komiksowych, nie zawsze spotykała się z uznaniem krytyków i zwykłych widzów.

Człowiek ze stali jest jednak w dużej mierze wyjątkiem od tej reguły. Ponowna premiera Supermana w 2013 roku dała nam Henry’ego Cavilla w roli Clarka Kenta, co było jedną z najlepiej przyjętych decyzji obsady filmów DC w ostatniej dekadzie. Michael Shannon zagrał fantastycznie rolę generała Zoda. Snyderowi udało się uniknąć wielu pułapek fabularnych, które nękają inne jego filmy, jednocześnie dobrze wykorzystując swój charakterystyczny styl wizualny.

Być może zapadnie kilka wątpliwych decyzji Człowiek ze stali, ale żaden z nich nie jest głównym czynnikiem różnicującym na dłuższą metę. Gdyby Snyder był w stanie utrzymać koncentrację, w której pokazał Człowiek ze stali w przypadku jego kolejnych kilku filmów DC franczyza może nie znajdować się w trakcie twardego resetu.

poprzedni następny

Konstantyn

(Zdjęcie: Warner Bors.)

Keanu Reevesa Konstantyn film wyprzedził swoją epokę o wiele lat. W świecie post-Johna Wicka talenty Reevesa są znacznie lepiej rozumiane i z pewnością istnieje większy apetyt na hity kinowe o zjawiskach nadprzyrodzonych.

Fakt, że Konstantyn prawdopodobnie doczeka się kontynuacji w reżyserii Reevesa, a reżyser Francis Lawrence opowie wszystko, co powinniście wiedzieć o tym, jak ten film zestarzał się w oczach widzów. To kultowy klasyk, który od razu stałby się hitem, gdyby został wydany dziesięć lat później.

poprzedni następny

Batman na zawsze (oraz Batman i Robin)

batman-forever-1130910.jpg
(Zdjęcie: Warner Bros.)

Dwa występy Joela Schumachera w roli Batmana są po prostu zbyt szalone, aby ich nie podziwiać. Żadne z nich nie jest szczególnie „dobre”, ale oba są tak odlotowe i wyjątkowe, że zapewniają pozornie nieskończoną wartość do ponownego obejrzenia.

Batman na zawsze dał nam jeden z najbardziej zabójczych duetów złoczyńców w historii, z Tommym Lee Jonesem i Jimem Carreyem grającymi odpowiednio szalone wersje Dwóch Twarzy i Człowieka-Zagadki. Fakt, że nienawidzili się na planie, sprawia, że ​​energia ich ekranowej relacji jest jeszcze bardziej chaotyczna.

A kto może zapomnieć pełne dowcipów wybryki z sutkami nietoperza Batmana i Robina? To naprawdę jedna z najdziwniejszych i najbardziej oburzających adaptacji komiksów, jakie pojawiły się na ekranie. Być może w połowie lat 90. nikt tego nie chciał, ale teraz zapewnia to niesamowitą zabawę.

poprzedni następny

Niesamowity Spider-Man 2

spider-man-andrew-garfield.jpg
(Zdjęcie: Sony Pictures)

W drugim występie Andrew Garfielda w roli Spider-Mana można znaleźć wiele wad, ale ogromne zmiany zostały uwzględnione Niesamowity Spider-Man 2 dostarczyć znacznie więcej trafień niż chybień.

Za każdym razem, gdy Garfield i Emma Stone dzielą ekran, a Peter Parker i Gwen Stacy elektryzują. Dane DeHaan był niezwykle inspirującym wyborem dla Harry’ego Osborne’a i szkoda, że ​​nie mogliśmy go więcej zobaczyć. A Jamie Foxx był świetnym elektro! Tak, projekt postaci był okropny, ale spójrzcie, co udało mu się zrobić dzięki lepszemu wyglądowi Spider-Man: Nie ma drogi do domu. Jeśli chcesz zapomnieć o jasnoniebieskiej metamorfozie, podróż Electro w tym filmie jest naprawdę bardzo dobra.

Gdyby Sony nie naciskało tak mocno, aby zbudować większy wszechświat i nie nakręcić filmu Sinister Six, będącego reakcją Niesamowity Spider-Man 2 byłoby dużo lepiej.

poprzedni następny

Wieczni

wieczność.jpg
(Zdjęcie: Marvel Studios)

Tak jak Konstantyn I Ostrzeza dziesięć lat spojrzymy wstecz na Eternals i zdamy sobie sprawę, jak wyprzedzony był w rzeczywistości epos o superbohaterach Chloe Zhao.

Wieczni to jeden z niewielu filmów MCU, który faktycznie ma swój własny wygląd i styl. Zhao w jak największym stopniu wykorzystywała naturalne światło, aby dać nam piękniejszy obraz wszechświata niż którakolwiek z jej poprzedniczek. Tylko z technicznego punktu widzenia Wieczni wyprzedza większość współczesnych filmów Marvela.

Obsada Wieczni to zespół wszechczasów, na którego czele stoją takie gwiazdy jak Angelina Jolie i Selma Hayek. Ale to młodsze, wschodzące gwiazdy naprawdę kradną show. Brian Tyree Henry i Barry Keoghan wielokrotnie burzyli dom, a Lauren Ridloff jest po prostu hipnotyzująca. Wszystkie te gwiazdy rozumieją swoje zadanie i sprawiają, że film balansuje na granicy złamanego serca i radości, które są cechą ludzką.

Ludziom nie podobała się niekonwencjonalna struktura narracyjna Wieczni, a fakt, że skupiał się bardziej na historii miłosnej między bogami i ludźmi, w przeciwieństwie do bardziej tradycyjnych wybryków o superbohaterach, wyraźnie nie odpowiadał niektórym. Ale Wieczni ma najgorszą ocenę Rotten Tomatoes spośród wszystkich filmów MCU, jest po prostu zaskakująca.

Pewnego dnia Wieczni otrzyma szacunek, na jaki zasługuje. Pewnego dnia…

poprzedni następny

Śmiałek

ben-affleck-1236333.jpg
(Zdjęcie: XX wiek)

Czy Charlie Cox Śmiałek serial lepiej wciela się w tę postać niż wersja Bena Afflecka, która trafiła do kin w 2003 roku? Tak, i trudno z tym polemizować. Nie oznacza to jednak, że film Afflecka sam w sobie nie jest całkiem dobry.

Niektóre części Śmiałek nie zestarzały się zbyt dobrze, zwłaszcza jeśli chodzi o dialogi w filmie. Jednak w ciągu 20 lat od premiery inne elementy filmu stały się jeszcze bardziej ekscytujące. Bullseye grany przez Colina Farrella to bez wątpienia jeden z najbardziej zapadających w pamięć złoczyńców we wszystkich filmach Marvela. Jest szalony w najdoskonalszy sposób, a w połączeniu z kontrolowaną obecnością Kingpina Michaela Clarke’a Duncana staje się jeszcze lepszy.

Jest w tym coś kreatywnego Śmiałek to mniej więcej rok 2003, jak to tylko możliwe, i wydaje się to tak odświeżające, po obejrzeniu ponad dziesięciu lat opowiadania historii MCU. Więcej filmów powinno pokazywać swoją postać śpiącą w wodnej trumnie, aby zagłuszyć hałas Nowego Jorku, w rytm melodyjnych dźwięków butt rocka z pierwszej dekady XXI wieku. Dlaczego przestaliśmy próbować uchwycić ten klimat?

Chciałbym, żeby filmy Afflecka o Batmanie miały tę samą energię.

poprzedni następny

Jeździec Duchów

Ghost-Rider-nic-cage.jpg
(Zdjęcie: Sony Pictures)

Nie chcę być leniwy, ale wiele z tego, co powiedziałem o Afflecku Śmiałek film odnosi się także do Nicolasa Cage’a Jeździec Duchów. Ten film jest w dużej mierze wytworem swoich czasów i stanowi fenomenalną okazję do ponownego obejrzenia w latach dwudziestych XX wieku.

Nie ma drugiego na świecie aktora, który dokonuje takich wyborów jak Cage. Jego styl gry jest tak niepowtarzalny, że nakręcili o nim cały film, w którym Cage wcielił się w niego samego. Ten styl jest w pełni widoczny w Jeździec Duchówco czyni go innym niż jakikolwiek inny dotychczasowy film Marvela.

Pseudo-grungeowa ścieżka dźwiękowa trzyma poziom. Wygląd jego prawdziwego Ghost Ridera jest fantastyczny. Cage jest zaangażowany w sposób, który jest naprawdę niezbędny, jeśli chcesz ożywić Ducha Zemsty. I nie zapominajmy, że w tym filmie pojawia się także scena, w której Sam Elliott wskakuje na konia i zamienia się w Jeźdźca Duchów z Old West, przecierając ścieżkę przez pustynię wraz z Johnnym Blaze’em. Już sama ta scena wystarczy Jeździec Duchów film, do którego warto wracać co kilka lat.

Ghost Rider to cudownie filmowa postać i to rozczarowujące, że nie widzieliśmy kolejnej odsłony tej postaci na dużym ekranie.

poprzednie

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here