Były komisarz Kwary podważa nakaz aresztowania EFCC i zaprzecza oszustwu N411m

Były komisarz ds. finansów stanu Kwara, Ademola Banu, zaprzeczył zarzutom dotyczącym oszustwa N411m postawionym mu przez Komisję ds. Przestępstw Gospodarczych i Finansowych.

Zarzucił także działania EFCC zmierzające do uzyskania nakazu aresztowania.

Zostały one zawarte w jego oświadczeniu złożonym przed sądem w piątek, którego kopię otrzymano we wtorek Uderzenie.

Oświadczenie złożyła w jego imieniu Aisha Mahmud w pozwie oznaczonym: FHC/Il/18C/2024 pomiędzy Federalną Republiką Nigerii (skarżący/pozwany/) a Abdulfatah Ahmedem i Ademolą Banu (drugi oskarżony). Ahmed jest byłym gubernatorem stanu Kwara.

W dniu 23 lutego Dowództwo Strefowe EFCC w Ilorin postawiło w stan oskarżenia bezpośredniego byłego gubernatora stanu Kwara Ahmeda przed sędzią Evelyn Anyadike z Federalnego Sądu Najwyższego obradującą w Ilorin pod zarzutami graniczącymi z rzekomym złym zarządzaniem funduszami publicznymi.

W oskarżeniu przeciwko Ahmedowi Banu został wymieniony jako drugi oskarżony.

Jeden z postawionych im zarzutów brzmiał: „To, że ty, ABDULFATAH AHMED (będąc gubernatorem stanu Kwara) i ADEMOLA BANU (będąc komisarzem ds. finansów stanu Kwara), w okresie od stycznia do grudnia 2018 r. w Ilorin, podlegającym jurysdykcji tego szanowny sąd, spiskowaliście między wami w celu popełnienia przestępstwa, a mianowicie: zamiany sumy N411m majątku rządu stanu Kwara przeznaczonej na zapewnienie bezpieczeństwa w stanie Kwara, która to suma, o której powinniście wiedzieć, stanowi dochód z czynu niezgodnego z prawem , to znaczy; kradzież/oszustwo, w związku z czym popełniłeś przestępstwo sprzeczne z sekcją 18(a) ustawy o praniu pieniędzy (zakazu) (nowelizacja) z 2012 r. i podlegające karze na podstawie sekcji 15(3) tej samej ustawy.”

Zgodnie z oświadczeniem zamieszczonym na stronie internetowej EFCC, po wezwaniu do sprawy główny obrońca EFCC, Rotimi Jacobs (SAN), poinformował sąd, że Banu uchyli się od zwolnienia za kaucją administracyjną przyznaną mu przez EFCC, a wysiłki mające na celu aresztowanie go okazały się nieskuteczne.

Nalegał, aby sąd oparł się na art. 83 ustawy o wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych w celu wydania wezwania przeciwko jego poręczycielowi, Salami Bashiru Ola, i/lub nakazu aresztowania Banu.

W krótkim orzeczeniu sędzia Anyadike wydał nakaz sądowy przeciwko Banu.

Jednak Banu we wtorkowym oświadczeniu argumentował, że jako komisarz ds. finansów nie ma żadnej władzy nad funduszami rządu stanu Kwara i że podlega dyrektywom/zatwierdzeniom swojego dyrektora, Ahmeda.

Utrzymywał, że nie uciekł do Wielkiej Brytanii. Według niego udał się do Stanów Zjednoczonych dopiero 21 grudnia 2023 r., aby spotkać się z rodziną i przejść zabieg medyczny, po czym wrócił do Nigerii 6 lutego 2024 r.

Dodał, że od tego czasu wszystkie jego linie telefoniczne są otwarte i nie otrzymał żadnego zaproszenia od EFCC.

W związku z tym Banu nalegał, aby sąd uchylił wydany przeciwko niemu nakaz aresztowania, twierdząc, że fakty przedstawione przez EFCC, które doprowadziły do ​​wydania nakazu, były nieprawdziwe i wprowadzające w błąd.

Sąd nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy.

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here