Irak wykonuje egzekucje na 11 osobach skazanych "Terroryzm": Raport

Zgodnie z prawem irackim przestępstwa związane z terroryzmem i morderstwem zagrożone są karą śmierci (przedstawicielstwo)

Bagdad, Irak:

Jak poinformowały AFP źródła bezpieczeństwa i zdrowia, władze irackie dokonały w poniedziałek egzekucji poprzez powieszenie 11 osób skazanych za „terroryzm”. Jest to druga taka grupa skazana na śmierć od końca kwietnia.

Funkcjonariusz służb bezpieczeństwa potwierdził, pod warunkiem zachowania anonimowości, że egzekucje miały miejsce w więzieniu Al-Hut w południowym mieście Nasiriyah w prowincji Dhi Qar, gdzie w zeszłym miesiącu stracono 11 innych osób również skazanych za „terroryzm”.

Zgodnie z prawem irackim przestępstwa terrorystyczne i morderstwa zagrożone są karą śmierci, a dekrety egzekucyjne muszą zostać podpisane przez prezydenta.

Przeprowadzona 22 kwietnia egzekucja 11 osób skazanych za „terroryzm” wywołała zaniepokojenie grup prawniczych, a Amnesty International potępiła „alarmujący brak przejrzystości”.

Al-Hut to cieszące się złą sławą więzienie w Nasiriyah, którego arabska nazwa oznacza „wieloryb”, ponieważ Irakijczycy wierzą, że osadzeni tam więźniowie nigdy nie wychodzą żywi.

Urzędnik bezpieczeństwa powiedział, że 11 straconych w poniedziałek osób zostało skazanych zgodnie z art. 4 irackiej ustawy antyterrorystycznej.

Urzędnik ds. zdrowia w Dhi Qar powiedział, że jego wydział otrzymał ciała 11 mężczyzn, które mają zostać przekazane najbliższym krewnym, i że wszyscy z nich byli obywatelami Iraku.

Jednak funkcjonariusze ds. bezpieczeństwa i urzędnik ds. zdrowia nie byli w stanie powiedzieć, na podstawie jakich konkretnych zarzutów wykonano wyrok na 11 osobach.

Nie było również jasne, czy zostali skazani – podobnie jak poprzednia grupa w zeszłym miesiącu – na podstawie przynależności do Państwa Islamskiego lub Al-Kaidy.

W ostatnich latach irackie sądy wydały setki wyroków śmierci lub dożywocia dla osób skazanych za przynależność do „grupy terrorystycznej”, za które to przestępstwo grozi kara śmierci niezależnie od tego, czy oskarżony był aktywnym bojownikiem.

Irak był krytykowany za procesy, które organizacje praw człowieka określiły jako pośpieszne, a zeznania czasami uznawano za uzyskane w wyniku tortur.

Pod koniec stycznia eksperci ONZ zajmujący się karą śmierci w Iraku wyrazili „głębokie zaniepokojenie doniesieniami, że Irak rozpoczął masowe egzekucje w swoim systemie więziennictwa”.

Niezależni eksperci, powoływani przez Radę Praw Człowieka ONZ, ale nie wypowiadający się w jej imieniu, wspomnieli w swoim oświadczeniu o egzekucjach przeprowadzonych pod koniec ubiegłego roku w więzieniu Al-Hut.

W oświadczeniu stwierdzono, że „13 irackich więźniów – wcześniej skazanych na śmierć – zostało straconych w dniu 25 grudnia 2023 r.”, nazywając to „największą liczbą skazanych więźniów straconych według doniesień przez władze irackie w ciągu jednego dnia” od 16 listopada 2020 r., kiedy 20 zostało straconych.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo