Strefa Gazy doświadcza postępującej katastrofy humanitarnej prawie siedem miesięcy od rozpoczęcia przez Izrael niszczycielskiej ofensywy w odpowiedzi na ataki prowadzone przez Hamas z 7 października, w których zginęło 1200 osób w Izraelu.
Według Ministerstwa Zdrowia Gazy w izraelskiej ofensywie zginęło ponad 34 600 osób, a tysiące kolejnych zginęło pod gruzami.
Oto kilka szczegółów sytuacji humanitarnej:
PRZEMIESZCZENIE, SCHRON
Według agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA) szacunkowo 1,7 miliona ludzi, czyli ponad 75% populacji Gazy, zostało wysiedlonych, a wielu z nich było zmuszonych do wielokrotnego przemieszczania się.
Wiele osób szukało schronienia w Rafah na granicy z Egiptem, gdzie od miesięcy wisiało duże zagrożenie izraelskim atakiem, podsycając obawy przed jeszcze większym kryzysem humanitarnym.
Wysiedleńcy stłoczyli się w przepełnionych schroniskach w obiektach UNRWA lub w ich pobliżu, takich jak szkoły, prowizoryczne namioty i domy, które nie zostały zrównane z ziemią.
Według tymczasowej oceny zniszczeń Banku Światowego opublikowanej w marcu, w wyniku konfliktu doszło do uszkodzenia lub zniszczenia około 62% wszystkich domów w Gazie, czyli 290 820 mieszkań.
Według starszego oficera Służby ONZ ds. Rozminowywania usunięcie ogromnej ilości gruzu, w tym niewybuchów, może zająć około 14 lat.
Zbliżający się Głód
Światowy Program Żywnościowy (WFP) podaje, że 1,1 miliona mieszkańców Gazy cierpi z powodu katastrofalnego poziomu głodu. Szczególnie trudna sytuacja jest na północy.
Agencje ONZ nie ogłosiły formalnie stanu głodu w Gazie: oświadczenie takie opiera się na zestawie kryteriów mierzących skalę głodu odczuwanego przez ludność i jest oceniane w ramach Klasyfikacji Faz Zintegrowanego Bezpieczeństwa Żywnościowego (IPC), inicjatywy kilkanaście agencji ONZ, organów regionalnych i grup pomocowych.
Jednak dyrektor wykonawcza WFP Cindy McCain powiedziała NBC News, że w północnej Gazie panuje obecnie „pełny głód”.
We fragmentach wywiadu, który zostanie wyemitowany 5 maja w programie „Meet the Press”, McCain powiedziała NBC, że ma nadzieję na porozumienie o zawieszeniu broni, co umożliwi szybsze dostarczenie większej pomocy.
„Na północy panuje głód – totalny głód – i przesuwa się on na południe. Dlatego prosimy i o co nieustannie prosimy, to zawieszenie broni i możliwość nieograniczonego dostępu” – powiedział. McCaina.
Jej uwagi nastąpiły po uwagach zastępcy szefa WFP Carla Skau z 25 kwietnia, że należy dostarczyć większą pomoc, aby zapobiec głodowi w północnej Strefie Gazy, pomimo tego, co określił jako wzrost dostaw i pewien postęp w dostępie do tej części Gazy.
Ministerstwo zdrowia Gazy poinformowało 25 kwietnia, że od lutego co najmniej 28 dzieci, w większości nie starszych niż 12 miesięcy, zmarło w wyniku niedożywienia i odwodnienia.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w raporcie obejmującym okres do 20 kwietnia stwierdziła, że 16–25% dzieci w wieku od 6 do 59 miesięcy w północnej Gazie cierpi na ostre niedożywienie, a 2–4% z nich cierpi na poważne ostre niedożywienie . Stwierdzono, że w południowej Gazie 3–7% dzieci cierpi na ostre niedożywienie.
Pod koniec kwietnia przy wsparciu WFP ponownie otwarto cztery piekarnie w północnej Gazie. UNRWA nazwała to kroplą w morzu.
Starsza koordynatorka ONZ ds. pomocy humanitarnej i odbudowy w Strefie Gazy Sigrid Kaag powiedziała 24 kwietnia, że niedobory żywności i innych podstawowych towarów doprowadził do załamania porządku cywilnego, a egzekwowanie prawa nie było skuteczne.
NACISK NA IZRAEL, ABY WIĘCEJ POMOCY
Izrael, który na początku wojny narzucił całkowite oblężenie Gazy, stanął w obliczu rosnącej presji międzynarodowej, w tym ze strony swojego sojusznika, Stanów Zjednoczonych, aby zapewnić większą pomoc. Naciski USA na Izrael nasiliły się po tym, jak 1 kwietnia w izraelskim ataku zginęło siedmiu pracowników pomocy humanitarnej World Central Kitchen.
Izrael sprawdza wszystkie dostawy pomocy przed wejściem do Gazy.
Na początku kwietnia Izrael zobowiązał się do poprawy dostępu pomocy, szczególnie do północnej Strefy Gazy, w tym do ponownego otwarcia przejścia granicznego Erez i umożliwienia korzystania z portu Aszdod. 28 kwietnia armia izraelska oznajmiła, że w nadchodzących dniach zwiększy się ilość pomocy docierającej do Gazy.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział 29 kwietnia, że nastąpił „wymierny postęp” w sytuacji humanitarnej. Stwierdził jednak, że to nadal nie wystarczy i będzie wywierał nacisk na izraelskie władze, aby zrobiły więcej.
W marcu szef polityki zagranicznej UE powiedział, że Izrael prowokuje głód w Gazie i wykorzystuje głód jako broń wojenną. Minister spraw zagranicznych Izraela odrzucił oskarżenie, twierdząc, że wpuścił „szeroko zakrojoną pomoc humanitarną”. Izrael oskarżył także Hamas o kradzież pomocy – czemu Hamas stanowczo zaprzecza – i zrzucił winę na agencje ONZ, nazywając je nieskutecznymi.
Stany Zjednoczone budują molo w pobliżu Gazy, aby dostarczać pomoc, chociaż urzędnicy ONZ twierdzą, że nie zastąpi to szlaków lądowych z Izraela do Gazy. Stany Zjednoczone i niektórzy z ich sojuszników również zrzucili pomoc dla Gazy. Wielu Palestyńczyków utonęło lub zginęło w wyniku pomocy zrzucanej z powietrza.
CHOROBA ROZWIJA SIĘ W Zdziesiątkowanym systemie opieki zdrowotnej
Infrastruktura zdrowotna w Gazie została zdziesiątkowana, powiedział 24 kwietnia urzędnik ONZ ds. pomocy humanitarnej Kaag. Nieliczne wciąż istniejące szpitale mają trudności z funkcjonowaniem z powodu poważnych niedoborów zaopatrzenia i częstych przerw w dostawie prądu. „W miarę zbliżania się lata i wzrostu temperatur przez Gazę grożą choroby zakaźne” – stwierdziła.
WHO twierdzi, że tylko 11 z 36 szpitali w Gazie działa choć częściowo – pięć na północy i sześć na południu. Darczyńcy utworzyli sześć szpitali polowych w południowej Gazie.
UNRWA twierdzi, że na dzień 18 kwietnia osiem z 24 ośrodków zdrowia, które prowadzi w Strefie Gazy, działało.
W skrócie tej tragicznej sytuacji WHO podała, że dwa punkty medyczne w pobliżu największego ośrodka dla przesiedleńców we wschodnim Khan Younis były codziennie zalewane przypadkami zapalenia wątroby, chorób skóry i biegunki, a podczas wizyty urzędników ONZ poziom środków medycznych był krytycznie niski. 9 kwietnia.
WHO stwierdziła, że szacunkowo 9 000 pacjentów w stanie krytycznym należy ewakuować ze Strefy Gazy.
WODA, SANITACJE
Przed ostatnim konfliktem Gaza przez lata cierpiała z powodu kryzysu wodnego. Od początku wojny sytuacja znacznie się pogorszyła.
Agencje pomocowe ostrzegły w lutym, że większość ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej i że usługi sanitarne są całkowicie nieskuteczne, a żaden z systemów oczyszczania ścieków w Gazie nie działa.
Wybuchy chorób biegunkowych i wirusowego zapalenia wątroby typu A były jednymi ze wskaźników fatalnych dostaw wody i warunków sanitarnych. Zaapelowali o wystarczającą ilość paliwa do funkcjonowania kluczowych zakładów wodociągowych i kanalizacyjnych.
(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)
Czekając na odpowiedź załadować…