Festiwal w centrum uwagi: szefowa projektu filmowego Alternativa Liza Surganova opowiada o drugiej edycji, New Industry Days Strand i „nomadycznym” charakterze wydarzenia

Wraz z rozpoczęciem tegorocznego projektu filmowego Alternativa Film Project, druga edycja wydarzenia odbędzie się w Yogyakarcie w Indonezji, przenosząc się z zeszłorocznej lokalizacji w Ałmaty w Kazachstanie, gdzie odbywały się gale wręczenia nagród filmowych Alternativa. Założona przez firmę technologiczną InDrive, globalna inicjatywa filmowa non-profit chce przekształcić się w jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Azji, którego misją jest zapewnienie międzynarodowej widoczności twórcom filmowym, których twórczość może przynieść zmiany społeczne.

Opisując siebie jako „projekt nomadyczny”, wydarzenie będzie miało na celu rozbicie obozu co roku w innym miejscu.

„Od samego początku koncepcja nagród była taka, że ​​nagrody powinny mieć charakter nomadyczny i przenosić się z jednego regionu do drugiego” – mówi Liza Surganova, szefowa Alternativa Film Project. „W zeszłym roku zaczynaliśmy w Azji Środkowej, a wybór ten był podyktowany głównie faktem, że InDrive ma tam największe biuro. Mieliśmy wrażenie, że ten region był dość przeoczony i niezbyt zbadany przez programistów filmowych, a także nie działo się tam zbyt wiele wydarzeń na międzynarodowej scenie filmowej”.

Surganova zauważa, że ​​planowała utrzymać drugą edycję wydarzenia w Azji, zanim przeniesie się na inny kontynent, a Azja Południowo-Wschodnia wyróżniała się rozwijającym się i tętniącym życiem przemysłem filmowym.

„Branża filmowa w Azji Południowo-Wschodniej rozwija się dość szybko i pojawia się wiele nowych nazw, ale nie jest ona tak dobrze rozwinięta w porównaniu z przemysłem filmowym w Japonii, Korei Południowej czy Indiach, więc poczuliśmy, że możemy wnieść tam coś, co przyniesie korzyści lokalnym filmowcom – mówi. „Indonezja to jedno z centrów regionu, do którego przyzwyczajeni są ludzie z innych krajów”.

Wpływające historie

Gala Alternativa Film Awards, która odbędzie się na zakończenie wydarzenia 29 listopada, koncentruje się na filmach o silnym „wpływie społecznym” – mówi Surganova. Twierdzi, że nie ma ścisłych przepisów definiujących to pojęcie, ale zauważa, że ​​komisja selekcyjna skupia się na tematach, które uważa za ważne dla regionu, a także na filmach, które cieszą się dużym zainteresowaniem. „Ważne jest, aby skupiać się na filmach, które mogą być interesujące dla szerokiego grona odbiorców” – mówi. „Staramy się więc nie wybierać bardzo artystycznych tytułów festiwalowych”.

Odnotowując ciągłe wyzwania finansowe, przed którymi stoją niezależni twórcy filmowi, Surganova podkreśliła, że ​​projekt Alternativa Film chce pomóc w rozwiązaniu tego problemu, tworząc więcej możliwości nawiązywania kontaktów, szczególnie dla profesjonalistów filmowych w krajach o mniejszej scenie krajowej. W efekcie powstał trzydniowy cykl Dni Przemysłu.

„Jeśli jesteś filmowcem z Laosu lub Kirgistanu, gdzie lokalnie nie dzieje się tak wiele, chcemy zaoferować Ci możliwość poznania ludzi z zagranicy, porozmawiania o tym, co jest dla Ciebie ważne, przedstawienia swojego projektu i zapewnienia kontaktu, dzięki czemu: w przyszłości łatwiej będzie Ci wysłać komuś swój scenariusz lub poszukać finansowania.”

Surganova przyznała, że ​​nomadyczny charakter wydarzenia stanowi duże wyzwanie, ale ma nadzieję, że będzie on ewoluował i dopasowywał się do potrzeb branży.

„Przede wszystkim, jako duże wydarzenie, nie jest łatwo je zorganizować” – wyjaśniła. „Jeszcze większym wyzwaniem jest zainteresowanie tym wydarzeniem lokalnej publiczności, ponieważ Cię tam nie znają. Organizując wydarzenie nomadyczne, zawsze jesteś jak obcokrajowiec i przybysz. Znają festiwale takie jak JAFF [Jogja-NETPAC Asian Film Festival] i inne festiwale w regionie.”

Surganova podkreśliła znaczenie współpracy z lokalnymi partnerami w celu zapewnienia wsparcia w mieście gospodarzu nagród. W ramach nadchodzącej edycji w Indonezji nawiązano już współpracę z Minikino Film Week, Docs by the Sea, InDocs, SAE Indonesia Creative Media Academy, Gelanggang Inovasi & Kreativitas Universitas Gadjah Mada, przy wsparciu Indonezyjskiego Ministerstwa Kultury i Edukacji, Dżakarta Film Week, Festiwal Filmów Azjatyckich Jogja-NETPAC 2024 i ARTOTEL Suites Bianti.

Zrodlo