„Pociągi” zdobywają 2 nagrody, „Kroniki absurdu” i nie tylko zdobywają nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Dokumentów w Amsterdamie

Pociągipolski dokument przedstawiający „zbiorowy portret ludzi w XX-wiecznej Europie, ukazujący ich nadzieje, pragnienia, dramaty i tragedie”, zdobył nagrodę dla najlepszego filmu w sekcji Konkursu Międzynarodowego prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Dokumentów w Amsterdamie (IDFA).

Film w reżyserii i montażu Macieja J. Drygasa był jednomyślnym wyborem pięcioosobowego jury. Nagroda obejmuje nagrodę pieniężną o wartości 15 000 euro. Pociągi zdobył także nagrodę za najlepszy montaż w konkursie międzynarodowym, uznając Drygas.

„To odważne i pomysłowe wykorzystanie archiwum” – stwierdziło jury w składzie Juliana Fanjul, Sophie Fiennes, Grace Lee, Asmae El Moudir i Kazuhiro Soda. „Film pokazuje nam drogi do pozytywnych i negatywnych konsekwencji współczesnych innowacji przemysłowych. Wykorzystuje magię kina i jako widzów prześladuje nas obecny czas historyczny, nawet jeśli jesteśmy świadkami przeszłości”.

„Amerykańska duszpasterstwo”

IDFA

Jury przyznało nagrodę za najlepszą reżyserię w kategorii Konkursu Międzynarodowego (co wiąże się z nagrodą w wysokości 5000 euro) Auberiemu Edlerowi za Amerykański pastor.

„Po prostu patrząc i słuchając, reżyser ukazuje obecną złożoność serca Stanów Zjednoczonych” – zauważyli jurorzy. „Jej głębokie zaangażowanie w obserwację pozwala widzowi stanąć twarzą w twarz ze społecznościami występującymi w filmie i zapewnia krytyczny wgląd w wyniki ostatnich wyborów prezydenckich w USA”.

Najlepsze zdjęcia w Konkursie Międzynarodowym otrzymali Zvika Gregory Portnoy i Zuzanna Solakiewicz za film Gość.

„Kroniki absurdu”

„Kroniki absurdu”

IDFA

Podczas ceremonii wręczenia nagród w czwartkowy wieczór w Amsterdamie przyznano nagrody w kilku dodatkowych kategoriach, w tym w konkursie Envision – sekcji poświęconej filmom poszerzającym kinowy język dokumentu. Tam nagrodę dla najlepszego filmu otrzymał kubański dokument Kroniki absurdu w reżyserii Miguela Coyuli. Nagrodzie towarzyszy nagroda pieniężna o wartości 15 000 euro.

W jury konkursu Envision zasiadali Sam Green, Run the Trap, Kumjana Novakova, B. Ruby Rich i Wael Shawky. Pisali o Kroniki absurdu„Złożony formalnie, z językiem filmowym, który wyrasta organicznie i bezpośrednio z jego ograniczeń, film ten zaimponował nam wykorzystaniem ścieżki dźwiękowej jako pamiętnika politycznego. Za radykalną formę, która nawiązuje i ucieleśnia radykalnego ducha artystów nie chcących dać się uciszyć, jury przyznaje nagrodę dla Najlepszego Filmu Kroniki absurdu autorstwa Miguela Coyuli.”

„Bestiaria, Zielniki, Lapidaria”

„Bestiaria, Zielniki, Lapidaria”

IDFA

Nagrodę za najlepszą reżyserię w konkursie Envision otrzymali Massimo D’Anolfi i Martina Parenti za Bestiariusze, Zielniki, Lapidaria (wraz z nagrodą w wysokości 5000 euro). „Nagroda za wybitny wkład artystyczny została przyznana ex aequo [meaning a tie] dla Omara Mismara Frustracja oszalała (Liban) i do Yo-Hen So Park (Tajwan).”

„Kwiaty stoją cicho i dają świadectwo”

„Kwiaty stoją cicho i dają świadectwo”

IDFA

Nagrodę IDFA dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego odebrał: Kwiaty stoją w milczeniu i dają świadectwow reżyserii Theo Panagopoulosa (wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 5000 euro). Jury, w skład którego wchodzą Eroll Bilibani, Monica Taboada-Tapia i Darunee Terdtoontaveedej, napisało: „To niezwykłe, jak pozornie naiwny i idylliczny, prawie stuletni kolorowy film niesie głęboki wgląd w dynamikę władzy kolonialnej widzianą oczami obserwatora. Odsłaniając ukryte warstwy, praca przekształca żywe, piękne obrazy i przeoczone obecności w mocne refleksje na temat aktu filmowania jako potwierdzenia władzy”.

Jury kontynuowało: „Te ponownie odkryte przedstawienia przypominają nam o naszym wspólnym człowieczeństwie i służą jako przejmujące ostrzeżenie przed niebezpieczeństwami zapomnienia. Film po mistrzowsku odzyskuje materiały archiwalne, podkreślając przeoczoną obecność arabskich Palestyńczyków. Dzięki delikatnemu montażowi przekształca fałszywe przedstawienie w obecność, rzucając wyzwanie zaniedbaniom historii z cichą, sugestywną mocą”.

Jury przyznało wyróżnienie w kategorii Krótki Dokument dla Mamę Micręw reżyserii Rebeki Blöcher.

„Ja, przedstawienie”

„Ja, przedstawienie”

IDFA

Lisa Schamlé zdobyła nagrodę IDFA DocLab Award za wciągającą literaturę faktu za film Ja, przedstawienie. Nagrodzie towarzyszy nagroda pieniężna w wysokości 5000 euro.

„Nasze jury docenia pracę, która ustanawia potężną dynamikę pomiędzy fizycznymi i cyfrowymi reprezentacjami ciała, aby aktywnie angażować odbiorców i tworzyć indywidualny język wizualny. Wkraczamy w naładowane zmysłowo i technicznie wzmocnione środowisko, w którym artystka uznaje swoje ciało za swój dom: akt wyzwolenia od stereotypów piękna i seksualności. Schamlé projektuje wyjątkowo twórczą konfrontację między artystą a publicznością i oferuje nowy kierunek portretowaniu, który zachęca do zbiorowego udziału” – poinformowało jury składające się z Chafika Benhmidoucha, Shari Frilot i Samantha King.

Wyróżnienie specjalne DocLab za wciągającą literaturę faktu trafiło do: Liminal autorstwa Alaa Al Minawiego.

Pegah Tabassinejad zdobyła nagrodę IDFA DocLab Award za cyfrowe opowiadanie historii Entropiczne pola przemieszczenia (wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 5000 euro).

„Zwycięzca konkursu IDFA Doclab Competition for Digital Storytelling 2024 to zwodniczo prosty utwór” – napisali jurorzy Karim Ben Khelifa, Amy Rose i Jarl Schulp. „Pod hasłem eksplorującym przestrzeń między realnym a nierzeczywistym oraz w roku rosnącej polaryzacji, dominującego patriarchatu i globalnej przemocy wobec osób marginalizowanych, jury jednomyślnie zgadza się, że to ważne i poruszające dzieło oporu i solidarności jest wyraźnym zwycięzcą . Mocny i warstwowy, Entropiczne pola przemieszczenia przebija się przez hałas wirtualnych obietnic i marzeń, tworząc głęboko poruszające i aktualne dzieło sztuki.”

Wyróżnienie specjalne DocLab za cyfrowe opowiadanie historii trafiło do: Spal się z nieobecności w reżyserii Emeline Courcier.

„Wszystko będzie dobrze”

„Wszystko będzie dobrze”

IDFA

Nagroda IDFA dla najlepszego filmu dokumentalnego dla młodzieży (13+) trafiła do Eefje Blankevoort i Lary Aerts za Wszystko będzie dobrze (nagroda obejmująca nagrodę pieniężną w wysokości 2500 euro).

Wyróżnienie w Konkursie IDFA na Dokument Młodzieżowy (13+) przypadło Po prostu Boskie autorstwa Mélody Boulissière.

Nagroda IDFA dla najlepszego filmu dokumentalnego dla młodzieży (9-12) trafiła do Poorva Bhat O czym jest film? Nagrodzie towarzyszy nagroda pieniężna o wartości 2500 euro.

Wyróżnienie w Konkursie IDFA na Dokument Młodzieżowy (9-12) przypadło Niewidzialni autorstwa Martijna Blekendaala.

Jurorami Konkursu Dokumentu Młodzieżowego IDFA byli Aneta Ozorek, Festus Toll, Tarik Traidia, Rhianna Woods i Sara Luna Zorić.

Banery IDFA na moście w Amsterdamie

Banery IDFA na moście w Amsterdamie

Mateusz Carey

NAGRODY DODATKOWE:

Nagroda IDFA dla najlepszego debiutu fabularnego trafiła do CyklMahesh przez Suhela Banerjee. Nagrodzie towarzyszy nagroda pieniężna w wysokości 5000 euro.

Nagroda IDFA dla najlepszego filmu holenderskiego trafiła do Luuka Bouwmana Propagandysta. Nagrodzie towarzyszy nagroda pieniężna w wysokości 5000 euro.

Nagroda Image & Sound IDFA ReFrame Award trafiła do Farahnaz Sharifi za Moja skradziona planeta. Nagrodzie towarzyszy nagroda pieniężna w wysokości 5000 euro.

Wyróżnienie specjalne Beeld & Geluid IDFA ReFrame Award przyznano Radu Jude i Christianowi Ferencz-Flatzowi za Osiem pocztówek z Utopii.

Nagrodę FIPRESCI powędrowała do Piszę Hawę przez Najibę Noori.

IDFA, największy festiwal filmów dokumentalnych na świecie, kończy 37t wydanie w niedzielę.

Zrodlo