Znany ze swojego stylu rzucania twardych opłat Gary Gensler kierował ambitnym programem mającym na celu zwiększenie przejrzystości, zmniejszenie ryzyka systemowego i wyeliminowanie konfliktów interesów na Wall Street.
Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych Gary Gensler ustąpi ze stanowiska 20 stycznia, kiedy administracja prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa przejmie władzę, podała agencja, kończąc ambitną kadencję, podczas której Gensler ścierał się z Wall Street i branżą kryptowalut.
„Dziękuję prezydentowi Bidenowi za powierzenie mi tej niesamowitej odpowiedzialności. SEC wypełniła swoją misję i egzekwowała prawo bez strachu i przychylności” – stwierdził w czwartkowym oświadczeniu Gensler, nominowany przez prezydenta Demokratów Joe Bidena w 2021 r.
Znany ze swojego stylu, w którym narzuca twarde opłaty, Gensler kierował ambitnym programem mającym na celu zwiększenie przejrzystości, zmniejszenie ryzyka systemowego i wyeliminowanie konfliktów interesów na Wall Street, wdrażając dziesiątki nowych zasad, z których część została zakwestionowana w sądzie.
Do jego najważniejszych osiągnięć należały zmiany mające na celu zwiększenie odporności i efektywności rynków amerykańskich, w tym przyspieszenie rozliczeń handlowych i gruntowna modernizacja rynku amerykańskich obligacji skarbowych o wartości 28 bilionów dolarów, a także szereg przepisów zwiększających ujawnianie informacji inwestorom i ład korporacyjny.
Pochodzący z Baltimore z powodzeniem wdrożył także zasady nałożone przez Kongres, nakładające nadzór SEC na audytorów chińskich spółek notowanych na giełdzie w USA, kończąc trwający dziesięć lat spór z Pekinem, który według prawodawców naraził amerykańskich inwestorów na ryzyko.
W obszarze egzekwowania prawa SEC Genslera wkroczyła na nowe szlaki dzięki wieloletnim wysiłkom skoncentrowanym na wykorzystywaniu przez Wall Street wiadomości tekstowych, WhatsApp i innych nieautoryzowanych kanałów do omawiania interesów, nakładając kary o wartości ponad 2 miliardów dolarów na dziesiątki firm, w tym JPMorgan i Goldman Sachs .
Zajął się także branżą kryptowalut, pozywając Coinbase, Kraken, Binance i inne, zarzucając, że brak rejestracji w agencji naruszył zasady SEC, oskarżenia, którym firmy zaprzeczają i z którymi walczą w sądzie.
Jeśli chodzi o kryptowaluty, sądy w większości poparły stanowisko Genslera. Trump opowiada się za kryptowalutami i podczas kampanii powiedział, że usunie Genslera ze stanowiska przewodniczącego SEC. Od zwycięstwa Trumpa w wyborach prezydenckich cena Bitcoina wzrosła o 40 procent i w czwartek po raz pierwszy przekroczyła 98 000 dolarów.
Szeroki program i bezkompromisowa postawa Genslera wywołały ostry sprzeciw ze strony Wall Street, a także Republikanów w Kongresie, a nawet niektórych Demokratów.
Amerykańska Izba Handlowa, Managed Funds Association i inne grupy pozwały do konserwatywnego Piątego Okręgowego Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych i gdzie indziej o uchylenie co najmniej ośmiu przepisów, argumentując, że są one nieuzasadnione, szkodliwe lub wykraczają poza kompetencje SEC.