Według osoby zaznajomionej z tą sprawą Microsoft osiągnął porozumienie z firmą HarperCollins z News Corp., która umożliwi producentowi oprogramowania wykorzystywanie tytułów literatury faktu od wydawcy książek do szkolenia modeli sztucznej inteligencji.
Microsoft chce książek HarperCollins dla modelu, którego jeszcze nie ogłosił, twierdzi osoba, która prosiła o zachowanie anonimowości w związku z omawianiem niepublicznych planów. Firma nie planuje wykorzystywać treści do tworzenia nowych książek bez ludzkich autorów, powiedziała osoba. Microsoft odmówił komentarza.
W oświadczeniu dla Bloomberg News firma HarperCollins potwierdziła, że osiągnęła porozumienie z niezidentyfikowaną firmą zajmującą się technologią sztucznej inteligencji, które „zezwoli na ograniczone wykorzystanie wybranych tytułów z listy literatury faktu do szkolenia modeli sztucznej inteligencji w celu poprawy jakości i wydajności modeli”.
Jak podała firma, autorzy HarperCollins będą mieli możliwość wzięcia w nim udziału lub nie.
„Częścią naszej roli jest zapewnianie autorom możliwości rozważenia ich twórczości, a jednocześnie ochrona podstawowej wartości ich dzieł oraz naszych wspólnych źródeł przychodów i opłat licencyjnych” – stwierdził HarperCollins. „Ta umowa, ze swoim ograniczonym zakresem i wyraźnymi zabezpieczeniami dotyczącymi wyników modelowych, które respektują prawa autorskie, właśnie to spełnia.”
Firmy technologiczne korzystają z szeregu danych, od serwisów społecznościowych po artykuły prasowe, do szkolenia modeli sztucznej inteligencji, a firmy takie jak Microsoft poszukują dodatkowych źródeł tekstu wysokiej jakości, na które mogą uzyskać licencję, aby ich programy były dokładniejsze i lepiej odpowiadać na pytania lub zapewniać wiedzę specjalistyczną na określone tematy.
W maju firma News Corp. podpisała umowę z OpenAI zezwalającą firmie na korzystanie z treści z kilkunastu swoich publikacji, w tym z Wall Street Journal, Barron’s i MarketWatch. OpenAI podpisało także umowy licencyjne z wydawcami, w tym z Axel Springer SE, the Atlantic, Vox Media, Dotdash Meredith Inc., Hearst Communications Inc. i magazynem Time. Microsoft współpracował nad inicjatywami związanymi ze sztuczną inteligencją z agencjami Reuters, Hearst i Axel Springer, które publikują Business Insider i Politico.
Niektórzy wydawcy nie zgadzają się z firmami zajmującymi się sztuczną inteligencją pobierającymi treści bez pozwolenia. „The New York Times” pozywa OpenAI i Microsoft, zarzucając naruszenie praw autorskich. Perplexity AI, kolejny start-up AI, stanął w obliczu podobnych procesów sądowych.
© 2024 Bloomberg LP
(Ta historia nie została edytowana przez personel NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie udostępnianego kanału.)