W raporcie ostrzega, że ​​w 2023 r. odnotowano gwałtowny wzrost liczby ofiar min lądowych

84 procent ofiar min przeciwpiechotnych stanowią cywile, w tym dzieci, a najwięcej w zeszłym roku w Birmie.

Z nowego raportu wynika, że ​​w 2023 r. na całym świecie wzrosła liczba osób zabitych lub rannych w wyniku min przeciwpiechotnych i wybuchowych pozostałości wojennych.

W zeszłym roku zginęło ponad 5700 osób – podała w swoim corocznym raporcie grupa ds. min przeciwminowych i amunicji kasetowej. raport opublikowany w środę. Najwięcej ofiar odnotowano w Birmie, znaczne ofiary odnotowano także w Syrii, Afganistanie i na Ukrainie.

Całkowita liczba osób na całym świecie oznacza wzrost o około 1000 w porównaniu z rokiem poprzednim. Co najmniej 1983 osoby zginęły, a 3663 zostało rannych w 53 krajach. Z raportu wynika, że ​​84% ofiar stanowią cywile, a 37% stanowią dzieci.

W Birmie, która nie jest stroną Traktatu o zakazie min, zgłoszono nieco ponad 1000 ofiar. Następna w kolejności była Syria, która w ciągu ostatnich trzech lat odnotowała największą liczbę ofiar rocznych. Zarówno w Afganistanie, jak i na Ukrainie odnotowano ponad 500 ofiar.

„Miny lądowe są z natury bronią masową, co oznacza, że ​​z założenia nie jest możliwe, aby miny wycelowano w konkretną osobę” – czytamy w raporcie. „Dlatego mogą wystąpić ofiary wśród każdego, kto uruchomi minę, niezależnie od tego, czy jest to dziecko, czy żołnierz, a także u wszystkich osób znajdujących się w pobliżu”.

W raporcie zauważono, że nie wszystkie ofiary śmiertelne i obrażenia związane z minami lądowymi są udokumentowane, co sugeruje, że rzeczywiste liczby mogą być wyższe.

Obok Birmy o stawianie nowych min oskarża się Rosję, Iran i Koreę Północną, co stanowi kontynuację trendów obserwowanych w poprzednich latach.

Kraje te nie podpisały Traktatu Ottawskiego – międzynarodowego porozumienia zakazującego użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych.

Traktat zabrania stosowania min przeciwpiechotnych od 1999 r., a jego stronami są 164 kraje. Jednak główne mocarstwa, w tym Stany Zjednoczone, Izrael i Rosja, nie są zapisane.

W środę poinformowano, że Waszyngton jest gotowy do dostarczenia Ukrainie min przeciwpiechotnych.

Z raportu wynika, że ​​podmioty niepaństwowe, w tym grupy zbrojne, są również zamieszane w użycie min lądowych w strefach konfliktu, takich jak Strefa Gazy, Kolumbia, Indie, Birma i części afrykańskiego regionu Sahelu, w tym Burkina Faso i Mali.

W raporcie stwierdzono również, że miny przeciwpiechotne są nadal produkowane lub nabywane w 12 krajach, w tym w Chinach, na Kubie, w Singapurze i Wietnamie.

Zrodlo