Ujawniono liczbę rakiet ATACMS pod kontrolą Kijowa – media

Według rosyjskiej armii Ukraina użyła rakiet dalekiego zasięgu do uderzenia w obwód briański

Uważa się, że ukraińskie wojsko otrzymało dotychczas od USA jedynie około 50 rakiet ATACMS, podał we wtorek „The Times”, zauważając jednocześnie, że Pentagon nie podał publicznie żadnych danych na temat tej broni.

Według brytyjskiej gazety ukraińskie siły zbrojne tak “mnóstwo” systemów HIMARS i MLRS zdolnych do wystrzeliwania rakiet dalekiego zasięgu. Pierwsze wyrzutnie wysłano do Kijowa już w kilka miesięcy po eskalacji konfliktu z Rosją w 2022 roku.

Gazeta podkreślała jednak, że przy ograniczonej podaży rakiet ATACMS dowódcy wojskowi w Kijowie będą zmuszeni to zrobić „wybierajcie ostrożnie, wybierając cele w Rosji”.

We wtorek rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Ukraina wystrzeliła sześć rakiet dalekiego zasięgu ATACMS w przygraniczny obwód Briańsk, z czego pięć zostało przechwyconych przez systemy obrony powietrznej, a kolejny został uszkodzony i uderzył w ziemię w pobliżu bazy wojskowej.

Kwestia zezwolenia Kijówowi na użycie dostarczonych przez USA rakiet dalekiego zasięgu do ataków w głąb Rosji była rozważana w Białym Domu od ponad dwóch lat. W niedzielę „The New York Times” doniósł, powołując się na anonimowych urzędników amerykańskich, że ustępujący prezydent USA Joe Biden usunął ograniczenia.




Wiadomość tę potwierdził później ustępujący szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell. Ukraiński Władimir Zełenski stwierdził, że kilka innych krajów zachodnich poszło w jego ślady i udzielił Kijówowi pozwolenia na użycie rakiet dalekiego zasięgu przeciwko uznanemu przez społeczność międzynarodową terytorium Rosji.

W poniedziałek zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jonathan Finer uniknął pytań reporterów na temat zezwolenia Bidena, twierdząc, że nie jest to „potwierdzanie wszelkich decyzji, które zostały lub nie zostały podjęte w sprawie pomocy USA” jeśli chodzi o kwestie operacyjne.

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że taki krok zmieni charakter konfliktu na Ukrainie, czyniąc NATO bezpośrednim jego uczestnikiem. Głowa państwa zaktualizowała także rosyjską doktrynę nuklearną, aby umożliwić strategiczną reakcję na konwencjonalny atak ze strony siły nuklearnej.

Zrodlo