Były to kluczowe wydarzenia tysięcznego dnia wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Oto sytuacja w środę, 20 listopada:
Walka i broń
- Według Ministerstwa Obrony Rosji Ukraina użyła wyprodukowanego przez Stany Zjednoczone wojskowego taktycznego systemu rakietowego dalekiego zasięgu (ATACMS) do trafienia w obiekt wojskowy w przygranicznym regionie Briańska z Rosją, po tym, jak Waszyngton zniósł ograniczenia w ich użyciu przeciwko rosyjskim celom.
- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że użycie przez Ukrainę ATACMS oznacza „nową fazę zachodniej wojny” przeciwko Rosji i Moskwa zareaguje „odpowiednio”.
- Według doniesień prezydent USA Joe Biden zatwierdził dostarczanie Ukrainie min przeciwpiechotnych, co zostało uznane za kolejne odwrócenie polityki w sprawie broni dostarczanej Kijowowi przez jego ustępującą administrację.
- Pentagon wyśle Ukrainie nową broń o wartości co najmniej 275 milionów dolarów, podała agencja informacyjna Associated Press, cytując urzędników amerykańskich.
- Ambasada USA w stolicy Ukrainy, Kijowie, otrzymała w środę informację o „potencjalnym znaczącym ataku powietrznym” i zostanie zamknięta – poinformował Departament Spraw Konsularnych USA w poście na platformie mediów społecznościowych X.
- Według Ministerstwa Obrony Rosji rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły w ciągu nocy 44 ukraińskie drony, w tym 20 nad północno-zachodnim obwodem nowogrodzkim i 24 nad kilkoma regionami centralnymi i zachodnimi.
Dyplomacja
- Prezydent Rosji Władimir Putin jest otwarty na dyskusję na temat porozumienia o zawieszeniu broni na Ukrainie z prezydentem-elektem USA Donaldem Trumpem, ale wyklucza jakiekolwiek większe ustępstwa terytorialne i nalega, aby Ukraina porzuciła ambicje przystąpienia do NATO, podała agencja informacyjna Reuters.
- Ukraina upierała się, że „nigdy nie ustąpi” w obronie przed inwazją Rosji i przestrzegła, że świat nie może ustępować Putinowi, który formalnie zatwierdził obniżenie progu użycia przez Rosję broni nuklearnej. Z dokumentu wynika, że Rosja mogłaby rozważyć użycie broni nuklearnej, gdyby znalazła się w obliczu konwencjonalnego ataku rakietowego wspieranego przez państwo nuklearne.
- Gorąca linia alarmowa między Kremlem a Białym Domem, utworzona po kryzysie kubańskim w 1962 r., nie jest obecnie używana, powiedział rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
- Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała, że zatrzymała obywatela Niemiec pod zarzutem sabotowania instalacji energetycznych. Jak wynika z cytowanego przez media państwowe oświadczenia FSB, mężczyzna został oskarżony o udział w wybuchu na stacji dystrybucji gazu w Kaliningradzie w marcu br.