Środa, 20 listopada 2024 – 13:19 WIB
Djakarta – Biuro Prokuratora Generalnego ma nadzieję, że Sąd Rejonowy w Południowej Dżakarcie odrzuci wszystkie argumenty podejrzanych Thomasa Trikasiha Lembonga i Toma Lembonga w sprawie dotyczącej importu cukru. Szef Centrum Informacji Prawnej Prokuratora Generalnego Harli Siregar podkreślił, że ustalenie Toma Lembonga jako podejrzanego odbyło się zgodnie z procedurami.
Przeczytaj także:
Pozwany w sprawie Firli Bahuri – taka jest odpowiedź policji i prokuratury
„Określenie składającego petycję jako podejrzanego przez pozwanego ma podstawę prawną i jest ważne w świetle prawa, ponieważ jest zgodne z procedurami” – stwierdził w środę, 20 listopada 2024 r.
Przeczytaj także:
Sędzia przedstawi Toma Lembonga na internetowej rozprawie przedprocesowej
Wyjaśnił, że zespół prokuratorski szczegółowo ustalił, że Tom Lembong był podejrzanym na podstawie czterech dowodów, zgodnie z minimalną liczbą dwóch dowodów określonych w art. 184 Kodeksu postępowania karnego. Cztery rodzaje dowodów to: zeznania świadka, dowody z zeznań biegłych, dowody z dokumentów, dowody z instrukcji oraz dowody elektroniczne.
„W toku badania sprawy a quo pozwany jako śledczy uzyskał materiał dowodowy wstępny, a mianowicie, że wystarczą co najmniej dwa dowody, a w rzeczywistości uzyskano cztery dowody. „Dlatego pozwany (Jampidsus AGO) jako śledczy przeprowadził proces ustalenia podejrzanego w sprawie a quo” – powiedział.
Przeczytaj także:
Żony 2 sędziów, którzy uniewinnili Ronalda Tannura, są przesłuchiwane, AGO wyjaśnia powody
Następnie, ustalając podejrzanego, Prokurator Generalny stwierdził, że było to zgodne z decyzją Trybunału Konstytucyjnego (MK) nr: 21/PUU-XII/2014 z dnia 28 kwietnia 2015 r. Tam, gdzie wcześniej przesłuchiwał Toma Lembonga czterokrotnie, z 8 , 16, 22 i 29 października 2024 r.
Następnie, po uzyskaniu szeregu badań i dowodów, stwierdzono, że pojawiły się zarzuty popełnienia czynów niezgodnych z prawem w postaci nieprawidłowości w imporcie surowego cukru krystalicznego przeznaczonego do produkcji na biały cukier krystaliczny.
Minister stwierdził, że naruszenia popełnione przez Toma Lembonga, gdy był ministrem handlu w 2015 r., spowodowały straty finansowe państwa, ponieważ jego decyzje były niezgodne z ustawą Republiki Indonezji nr 19 z 2013 r. dotyczącą ochrony i wzmacniania pozycji rolników. Dekret Przemysłu i Handlu nr: 527/Mpp/Kep/9/2024, Ustawa – Ustawa Republiki Indonezji nr 18 z 2012 r. dotycząca żywności i rozporządzenie Ministra Handlu nr 117 z 2015 r.
Prokurator Generalny ma zatem nadzieję, że skład sędziowski zaakceptuje wszystkie wyjątki, które zostały odczytane przez prokuratora. Dzieje się tak, ponieważ argumentacja obozu Toma Lembonga jest błędna formalnie i nie stanowi przedmiotu postępowania przygotowawczego.
„że argumenty Składającego petycję nie opierają się na argumentacji prawnej i odpowiedniej podstawie prawnej, a jedynie stanowią przypuszczenia składającego petycję. Dlatego tezę składającego petycję należy odrzucić. „Zatrzymanie skarżącego ma podstawę prawną i jest zgodne z prawem” – stwierdził.
Dla Państwa informacji, w poniedziałek 18 listopada 2024 r. odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie przedprocesowego pozwu byłego Ministra Handlu (Mendaga) Republiki Indonezji na lata 2015–2016, Thomasa Trikasiha Lembonga alias Tom Lembong.
Podczas procesu Tom Lembong zwrócił się do sędziego Sądu Rejonowego w Południowej Dżakarcie o uchylenie decyzji podejrzanego wydanej przez Biuro Prokuratora Generalnego w sprawie rzekomej korupcji w imporcie cukru.
W niniejszej sprawie Tom Lembong występuje w roli skarżącego. Następnie stroną pozwaną była Prokuratura Generalna.
Prawnik Toma Lembonga, Ari Yusuf Amir, powiedział, że ustalenie podejrzanego przez Biuro Prokuratora Generalnego jest nieważne. Według niego Biuro Prokuratora Generalnego arbitralnie wskazało Toma Lembonga jako podejrzanego.
„Głównym powodem wszczęcia postępowania przygotowawczego jest arbitralność, nadużycie władzy oraz obsługa prawna procesu karnego prowadzona przez pozwanego w procesie ustalenia podejrzanego i zatrzymania Thomasa Trikasiha Lembonga, który w tej sprawie nazywany jest skarżącym” – dodał. powiedział Ari na sali sądowej.
Następna strona
„że argumenty Składającego petycję nie opierają się na argumentacji prawnej i odpowiedniej podstawie prawnej, a jedynie stanowią przypuszczenia składającego petycję. Dlatego tezę składającego petycję należy odrzucić. „Zatrzymanie skarżącego ma podstawę prawną i jest zgodne z prawem” – stwierdził.