MIASTO TACLOBAN – W tym tygodniu w 11 obszarach wschodnich Visayas obowiązuje zakaz połowu skorupiaków, podało w środę Biuro ds. Rybołówstwa i Zasobów Wodnych (BFAR).
W swoim komunikacie BFAR stwierdził, że czerwony przypływ wykryto w próbkach wody morskiej pobranych w zatoce Cancabato w mieście Tacloban; wody przybrzeżne Guiuan, wschodni Samar; wody przybrzeżne miasta Calbayog, Samar; oraz zatoka Matarinao w miastach General MacArthur, Quinapondan, Hernani i Salcedo we wschodnim Samarze.
Wcześniej biuro stwierdziło, że siedem zbiorników wodnych w prowincjach Leyte, Samar, Eastern Samar i Biliran zostało skażonych toksynami czerwonego przypływu, na podstawie próbek mięsa skorupiaków.
Należą do nich wyspa Biliran w prowincji Biliran; wody przybrzeżne w mieście Leyte; Carigara Bay w miastach Babatngon, San Miguel, Barugo, Carigara i Capoocan w prowincji Leyte; Zatoka Cambatutay w mieście Tarangnan; Wyspa Daram; Wyspa Zumarraga; oraz zatoka Irongirong w mieście Catbalogan w prowincji Samar.
W raporcie BFAR stanowczo odradza się zbieranie, sprzedawanie i spożywanie jakichkolwiek rodzajów skorupiaków, w tym małych krewetek, na tych obszarach.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Ryby, kalmary, krewetki i kraby są bezpieczne do spożycia przez ludzi, jeśli są świeże i dokładnie umyte, a ich narządy wewnętrzne, takie jak skrzela i jelita, zostaną usunięte przed gotowaniem.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
„Uważa się, że wzajemne oddziaływanie nietypowych wzorców pogodowych ma bezpośredni wpływ na nieprzewidywalne warunki pogodowe we wschodnich Visayas. Pora sucha i pojawienie się sporadycznych, obfitych opadów mogły spowodować wypiętrzenie się wewnętrznych płytkich zatok, powodując wypłynięcie osadów obciążonych cystami mikroorganizmów czerwonego przypływu” – stwierdził w oświadczeniu BFAR Eastern Visayas.
Agencja dodała, że te mikroorganizmy wykorzystują ładunek organiczny zawarty w osadach, aby rozpocząć zakwitanie.
„Nastąpiło to jako seria zdarzeń w różnych wewnętrznych zbiornikach wodnych i zostało dodatkowo zintensyfikowane przez stale zmieniające się wzorce prądów w tych obszarach, co jeszcze bardziej rozpowszechniło zakwity czerwonego przypływu” – stwierdził BFAR.
Czerwony przypływ występuje, gdy niektóre rodzaje glonów wymykają się spod kontroli.
Termin czerwony przypływ pochodzi od czerwonego koloru wody spowodowanego przerostem glonów. Widoczne przebarwienia wskazują na dużą obecność toksycznych mikroorganizmów. (PNA)