Premier Izraela Netanjahu oferuje nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów za uwolnienie jeńców z Gazy

Izraelski Benjamin Netanjahu oferuje dużą nagrodę pieniężną i bezpieczne wyjście z rozdartej wojną Strefy Gazy jako zachętę do uwolnienia izraelskich jeńców.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że za każdego jeńca uwolnionego z Gazy zostanie przyznane 5 milionów dolarów, a ci, którzy pomagają uwolnić Izraelczyków przetrzymywanych przez Hamas, otrzymają możliwość wydostania się z rozdartego wojną terytorium Palestyny.

Netanjahu ogłosił ofertę nagrody podczas krótkiej wizyty w Gazie we wtorek, gdzie pokazano mu korytarz Netzarim należący do izraelskiego wojska – kluczową drogę dojazdową i strefę buforową zbudowaną przez armię izraelską w celu oddzielenia północnej Gazy od części południowej.

„Tym, którzy chcą wyjść z tego uwikłania, mówię: kto przyniesie nam zakładnika, znajdzie bezpieczne wyjście dla siebie i swojej rodziny. Przekażemy także 5 milionów dolarów za każdego zakładnika” – powiedział Netanjahu podczas swojej krótkiej wizyty na terytorium Palestyny.

„Wybór należy do was, ale wynik będzie taki sam: sprowadzimy ich wszystkich z powrotem” – powiedział.

Izrael szacuje, że w Gazie pozostaje 101 jeńców, chociaż obecnie uważa się, że około jedna trzecia tej liczby zmarła.

Oferta nagrody Netanjahu pojawia się w czasie masowych protestów w Izraelu rodzin jeńców i ich zwolenników, którzy żądają, aby premier zawarł porozumienie o zawieszeniu broni z Hamasem, które zapewniłoby uwolnienie ich bliskich.

Netanjahu wielokrotnie powtarzał, że opcja wojskowa to jedyny sposób na uwolnienie wszystkich jeńców, a wojna Izraela z Gazą będzie kontynuowana, dopóki cel ten nie zostanie osiągnięty.

Rodziny jeńców oskarżyły rząd Netanjahu o to, że nie zrobił wystarczająco dużo, aby osiągnąć porozumienie o zawieszeniu broni, podczas gdy były doradca Netanjahu został aresztowany pod zarzutem wycieku tajnych materiałów do zagranicznych mediów w najwyraźniej próbie udaremnienia wcześniejszego porozumienia o rozejmie z Hamasem.

Analitycy twierdzą, że Netanjahu nieustannie torpeduje możliwe zakończenie walk w Gazie, ponieważ prawdopodobnie doprowadziłoby to do upadku jego skrajnie prawicowego i ultranacjonalistycznego rządu, a także wszczęcia oficjalnego śledztwa w sprawie uchybień Netanjahu i innych izraelskich urzędników w Strefie Gazy w okresie poprzedzającym atak Hamasu z 7 października. wobec Netanjahu toczy się także śledztwo w sprawie korupcji.

Mężczyzna trzyma tablicę ze sloganem ze zdjęciami izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i dziecka z rodziny Bibas – izraelskich jeńców nadal prawdopodobnie przetrzymywanych w Strefie Gazy podczas wiecu w Tel Awiwie wzywającego do porozumienia w sprawie uwolnienia jeńców, 9 listopada 2024 r [Jack Guez/AFP]

Hamas od dawna oskarża izraelskich negocjatorów zawieszenia broni o to, że nie traktują poważnie porozumienia w sprawie zakończenia walk w Gazie.

Opisując izraelskie wojsko jako „wykonujące wspaniałą robotę” w Gazie, Netanjahu powiedział we wtorek, że w żadnych okolicznościach Hamas nie wróci, aby rządzić terytorium palestyńskim.

„Tutaj, w środkowej Strefie Gazy i w całej Strefie Gazy, osiągnęli doskonałe wyniki” – powiedział Netanjahu w oświadczeniu wydanym przez jego biuro.

„A najlepsze dopiero przed nami. Hamas nie będzie już istnieć w Gazie” – powiedział.

W zeszłym tygodniu specjalna komisja ONZ badająca wojnę Izraela ze Strefą Gazy stwierdziła, że ​​polityka Izraela nosi znamiona ludobójstwa i oskarżyła kraj o „stosowanie głodu jako metody wojny” przeciwko palestyńskiej ludności cywilnej na tym terytorium.

Komitet stwierdził, że Izrael spowodował „masowe ofiary cywilne i warunki zagrażające życiu” Palestyńczyków.

„Od początku wojny izraelscy urzędnicy publicznie wspierali politykę pozbawiającą Palestyńczyków artykułów niezbędnych do podtrzymania życia – żywności, wody i paliwa”.

W izraelskiej wojnie na tym terytorium zginęło prawie 44 000 Palestyńczyków, a ponad 104 000 zostało rannych.

Przywódcy Grupy 20 największych gospodarek zebrani w Rio de Janeiro również wezwali w poniedziałek do „kompleksowego” zawieszenia broni w Gazie.

W oświadczeniu przywódcy wyrazili „głębokie zaniepokojenie katastrofalną sytuacją humanitarną” w Gazie, a także zaniepokojenie „eskalacją w Libanie”, wzywając do zawieszenia broni umożliwiającego „obywatele bezpieczny powrót do swoich domów” zarówno w południowym Libanie, jak i w północnym Izrael.

Zrodlo