Połowa respondentów ankiety twierdzi również, że kultura pracy giganta górniczego poprawiła się „znacznie” lub „trochę”.
Z przeglądu postępów wynika, że ponad jedna trzecia pracowników Rio Tinto doświadczyła zastraszania w ciągu ostatnich 12 miesięcy, prawie trzy lata po tym, jak gigant górniczy zobowiązał się do walki z wszechobecnym seksizmem i rasizmem w miejscu pracy.
Jak wynika ze środowego raportu zleconego przez brytyjsko-australijską firmę, spośród prawie 12 000 ankietowanych pracowników Rio Tinto 39 procent przyznało, że było ofiarami zastraszania, w porównaniu z 31 procent w 2021 r.
Pracownice częściej twierdziły, że doświadczyły mobbingu.
Połowa ankietowanych kobiet zgłosiła takie doświadczenia w porównaniu z 36% mężczyzn, w porównaniu z odpowiednio 36% kobiet i 29% mężczyzn w 2021 r.
Wzrost liczby przypadków znęcania się nad kobietami wynikał częściowo z „narastającego odwetu w formie znęcania się ze względu na płeć w odpowiedzi na wysiłki Rio Tinto na rzecz promowania różnorodności i włączenia płciowego” – czytamy w raporcie.
Siedem procent respondentów – 16 procent kobiet i 4 procent mężczyzn – stwierdziło, że doświadczyło molestowania seksualnego i odsetek ten nie zmienił się od 2021 r.
Ośmiu pracowników stwierdziło, że doświadczyło napaści na tle seksualnym lub gwałtu lub usiłowało tego dokonać, w porównaniu z pięcioma w 2021 r.
Pomimo ustaleń około połowa pracowników stwierdziła, że kultura pracy w firmie poprawiła się.
Pięćdziesiąt procent respondentów stwierdziło, że sytuacja w zakresie znęcania się poprawiła się „dużo” lub „trochę”, podczas gdy odpowiednio 47 procent i 46 procent respondentów zgłosiło poprawę w odniesieniu do molestowania seksualnego i rasizmu.
Przegląd wykazał również, że 26 z zaleceń przedstawionych w zleconym przez firmę Raporcie Everyday Respect Report 2022 zostało w dużej mierze wdrożonych.
Dyrektor naczelny Rio Tinto, Jakob Stausholm, stwierdził, że jest „bardzo zaniepokojony”, że pracownicy w dalszym ciągu doświadczają szkodliwych zachowań, ale dodaje mu otuchy wysiłki firmy na rzecz zmian.
„Przegląd pokazuje również, że choć osiągany jest postęp, osiągnięcie trwałych zmian, które chcemy widzieć w naszej kulturze, będzie wymagało ciągłego skupienia i wysiłku” – stwierdził Stausholm w oświadczeniu.
„Moje przesłanie jest takie, że utrzymamy kurs”.
Przegląd, przeprowadzony przez byłą australijską komisarz ds. dyskryminacji ze względu na płeć, Elizabeth Broderick, następuje po dochodzeniu parlamentarnym przeprowadzonym w Australii Zachodniej w 2022 r., które wykazało, że molestowanie i napaści na tle seksualnym są powszechne w sektorze górniczym.