Arcybiskup Walencji, Enrique Benaventdzwonić ku wzajemnemu pocieszeniu „słowami wiary i nadziei” aby osób dotkniętych DANA przewyższają to, czego doświadczono w ostatnich tygodniach w niektórych gminach prowincji Walencja i Kastylia-La Mancha.
W homilii podczas Mszy św. odprawianej o godz Katedra Almudeny „jako wsparcie duchowe” do osób dotkniętych i wzniesienia modlitw o wieczny odpoczynek ofiar, Benavent wyraził pewność, że ta Eucharystia „pomoże wszystkim, którzy cierpią z powodu jakichkolwiek konsekwencji tych powodzi, a zwłaszcza tym, którzy stracili kogoś bliskiego, znosić te chwile z większą nadzieją, aby złagodzić straszliwe cierpienia, przez które przechodzą.”
I jak stwierdził szef archidiecezji Walencji, to, co wydarzyło się 29 października we wschodniej Hiszpanii, „zaszokowało nas wszystkich”. sprawiają, że słowa nie wystarczą, aby „przekazać orędzie nadziei” za tych, którzy zginęli w powodziach, członków rodziny, którzy stracili ukochaną osobę lub ich życie zostało złamane po utracie wszystkiego.
„Kiedy miałem okazję odwiedzić dotknięte miasta i pozdrowić ich mieszkańców, dostrzegłem smutek w ich spojrzeniach, ból i cierpienie. Mogę was zapewnić, że przeżyłem to doświadczenie” – ubolewał Enrique Benavent podczas swojego przemówienia .
Msza, która ma być „gestem bliskości” wobec cierpiących
W tym sensie Benavent podkreślił, że ta msza w katedrze madryckiej odprawiana przez biskupów hiszpańskich w tygodniu, w którym obchodzą Zgromadzenie Plenarne, Ma być „gestem bliskości i solidarności ze wszystkimi cierpiącymi”.
„Mamy nadzieję, że bliskość i solidarność Kościoła pocieszy was i że wasze cierpienia zostaną wynagrodzone miłością wszystkich” – powiedział arcybiskup Walencji w imieniu 107 biskupów, którzy koncelebrowali Eucharystię, oprócz Nuncjusz Apostolski Hiszpanii Bernardito Auza.
Benavent z wdzięcznością docenia falę solidarności: „Niektórzy ryzykowali życie, aby ratować życie innych”
Podczas homilii arcybiskup Walencji pochwalił falę solidarności, jaką tragedia sprowadziła ze wszystkich zakątków Hiszpanii i poza jej granicami w postaci tysięcy ochotników, którzy udali się do dotkniętych obszarów, aby wziąć udział w zadaniach związanych z odbudową.
W tym sensie Benavent podkreślił pracę instytucji, sił bezpieczeństwa, urzędników państwowych lub anonimowych osób, które „Ryzykowali życie, aby ratować życie innych” wielu z nich to młodzi wolontariusze, którzy „spontanicznie zaoferowali pomoc poszkodowanym”.
„Wszystko to ma na celu zbliżenie się do wszystkich cierpiących, aby w miarę możliwości złagodzić ich ból, zasiać nadzieję w ich sercach” – dodał Enrique Benavent, który podziękował wolontariuszom za bezinteresowną bliskość z osobami dotkniętymi chorobą . „Solidarność chrześcijańska jest solidarnością bezinteresowną” zauważył.
Arcybiskup Walencji pokazuje bliskość Kościoła z ofiarami: „nie jesteście sami”
W tym miejscu Benavent nawiązał także do pracy Kościoła i jego bliskości z cierpiącymi: „Nie jesteś sam: oprócz naszej bliskości nie wątp, że Chrystus jest także z tobą. Obecność Kościołów Hiszpanii reprezentowanych przez ich pasterzy, bliskość Ojca Świętego wyrażona w tak wielu gestach, który utrzymywał nas w obecności w swoich modlitwach i który wyraził nam swój ból, a także wszystkie oznaki miłości, które dotarły jesteśmy wyrazem głęboko chrześcijańskich uczuć” – zauważył.
Następnie szef archidiecezji Walencji zaapelował o nadzieję chrześcijan, która była bardzo obecna w gestach tak wielu osób, które pomogły ofiarom klęski żywiołowej.
„We wszystkich tych gestach zasiano nadzieję, bo ludzie poczuli się kochani, złagodzono ich samotność i smutek, doświadczyli w nich pomocnej dłoni. Było tam wielu młodych i dorosłych chrześcijan, poruszonych zaangażowaniem wiary. i dzięki nim głoszenie nadziei chrześcijańskiej staje się bardziej wiarygodne”.
Na zakończenie homilii Benavent nawiązał do miłości Walencji do ich patrona, św Dziewico Opuszczonych, który był bardzo obecny podczas tych trzech tragicznych tygodni dla narodu Walencji i którego wizerunek przewodniczył Eucharystii w madryckiej świątyni.
„Działała cierpienie swego Syna, a także cierpienie wszystkich, którzy cierpią w tym czasie. Ale Ona na krzyżu jest nie tylko kobietą cierpiącą, jest kobietą wierzącą: w tym momencie jej wiara jest silniejsza niż jej ból. Nie patrzmy tylko na jej ból, spójrzmy na jej wiarę: żyje z pewnością, że Bóg nie opuszcza swego Syna. Niech także wszyscy, których to dotyczy, mają pewność, że Bóg nie przestał ich kochać i że nie zostali przez Niego opuszczeni” – stwierdził.
Na zakończenie mszy biskupi stanęli w nawie głównej katedry Almudena, aby włączyć się do modlitwy za zmarłego DANA, którą odprawił abp Benavent, który podszedł do ołtarza przed Chrystusem, aby wygłosić modlitwę.