Google ujawniło znaczące przełomy naukowe dokonane w tym roku, które były możliwe dzięki postępowi w technologii sztucznej inteligencji (AI). W poniedziałek firma Google DeepMind była współgospodarzem inauguracyjnej edycji Forum AI for Science w Londynie wraz z Towarzystwem Królewskim. Podczas wydarzenia gigant technologiczny z Mountain View podsumował osiągnięcia, takie jak wykorzystanie modelu sztucznej inteligencji do przewidywania struktur białkowych, rozbudowa systemu prognozowania powodzi oraz systemu wykrywania i śledzenia pożarów. DeepMind był także w stanie zbudować system zdolny do kontrolowania plazmy za pomocą reaktora termojądrowego.
Google przedstawia najważniejsze przełomy naukowe w 2024 r
Gigant technologiczny stwierdził że sztuczna inteligencja odegrała w bieżącym roku kluczową rolę w rozwiązywaniu wielu kłopotliwych problemów w nauce przy użyciu technik obliczeniowych. Firma podkreśliła także, że sztuczna inteligencja nie zastąpi naukowców, ale może stać się dla nich kluczowym asystentem.
Jednym z największych osiągnięć Google DeepMind było wykorzystanie przez dział badawczy AI technologicznego giganta modelu AlphaFold 2 do przewidywania struktur 200 milionów białek. Firma podkreśliła, że to odkrycie popchnęło społeczność naukową o dziesięciolecia do przodu, ponieważ określenie struktury 3D pojedynczego białka może zająć nawet rok. Warto zauważyć, że Demis Hassabis i John Jumper, autorzy projektu, otrzymali za to odkrycie Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii 2024.
Google nawiązał także współpracę z Lichtman Lab na Harvardzie, aby zmapować fragment ludzkiego mózgu o niespotykanym dotąd poziomie szczegółowości. Projekt ten, wypuszczony na rynek w tym roku, ujawnił struktury w ludzkim mózgu, które były wcześniej niewidoczne.
W 2024 r. sztuczna inteligencja pomogła także Google ulepszyć systemy przewidywania i śledzenia. System prognozowania powodzi rzecznych firmy został rozszerzony na dużą skalę w 2024 r. i obecnie obejmuje 100 krajów i 700 milionów ludzi na całym świecie. Gigant technologiczny nawiązał także współpracę z amerykańską służbą leśną w celu opracowania modelu FireSat AI, który może wykrywać i śledzić pożary o wielkości wielkości klasy w ciągu 20 minut.
GraphCast, model badawczy oparty na uczeniu maszynowym opracowany przez Google DeepMind, może teraz przewidywać ślady cyklonów. Firma twierdzi, że może szybciej i dokładniej przewidywać takie zaburzenia pogodowe w porównaniu z tradycyjnymi systemami symulacji pogody.
Postęp nastąpił także w zakresie rozumowania matematycznego i obliczeń kwantowych. System sztucznej inteligencji AlphaGeometry firmy DeepMind, który został wprowadzony na rynek w 2024 r., rozwiązał złożone problemy z geometrią na poziomie podobnym do złotego medalisty olimpiady człowieka. Badacze Google współpracowali także z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley i Uniwersytetem Columbia, aby przeprowadzić symulacje chemiczne na komputerze kwantowym w celu przewidzenia reaktywności i kinetyki chemicznej.
Patrząc w stronę zrównoważonej energii, gigant technologiczny ogłosił utworzenie Graph Networks for Materials Exploration (GNoME), w ramach którego odkryto 3 80 000 materiałów stabilnych w niskich temperaturach, otwierając nowe możliwości tworzenia lepszych ogniw słonecznych, baterii i potencjalnych nadprzewodników.
Technologiczny gigant dokonał także przełomu w dziedzinie syntezy jądrowej, która uważana jest za energię przyszłości. Współpracując ze Szwajcarskim Centrum Plazmy przy Szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii w Lozannie, firma Google DeepMind ogłosiła opracowanie systemu sztucznej inteligencji, który może kontrolować plazmę wewnątrz reaktora termojądrowego bez jakiejkolwiek pomocy ręcznej. Prace nad tym wciąż trwają, ale firma stwierdziła, że jest to krytyczny krok w kierunku stabilnej syntezy termojądrowej i obfitości czystej energii.