Apple powiedział, że zaoferuje 100 milionów dolarów za cofnięcie blokady iPhone’a 16 w Indonezji

Według osób zaznajomionych ze sprawą Apple Inc. niemal dziesięciokrotnie zwiększyło swoją ofertę inwestycyjną w Indonezji w ramach ostatniej próby amerykańskiego giganta technologicznego mającej na celu nakłonienie rządu do zniesienia zakazu sprzedaży iPhone’a 16.

Propozycja zakłada, że ​​Apple z siedzibą w Cupertino zainwestuje w ciągu dwóch lat prawie 100 milionów dolarów (około 844 crore rupii) w największą gospodarkę Azji Południowo-Wschodniej w ciągu dwóch lat, twierdzą ludzie, prosząc o zachowanie anonimowości, ponieważ nie są upoważnieni do wypowiadania się publicznie. Poprzedni plan inwestycyjny Apple opiewający na kwotę blisko 10 milionów dolarów (około 84 lakh rupii) zakładał inwestycję firmy w fabrykę produkującą akcesoria i komponenty w mieście Bandung, położonym na południowy wschód od Dżakarty, jak podało wcześniej Bloomberg News.

Po złożeniu przez Apple zwiększonej oferty Ministerstwo Przemysłu Indonezji, które w zeszłym miesiącu zablokowało zezwolenie na sprzedaż iPhone’a 16, żąda teraz, aby technologiczny gigant zmienił swoje plany inwestycyjne, tak aby bardziej skupić się na badaniach i rozwoju swoich smartfonów w tym kraju , powiedzieli ludzie. Ministerstwo Przemysłu nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie najnowszej propozycji Apple’a – dodali.

Zgodnie z pierwotną propozycją Apple ministerstwo wezwało kadrę kierowniczą wyższego szczebla firmy do spotkania z ministrem Agusem Gumiwangiem Kartasasmitą. Jednak po przylocie do Dżakarty kadra kierownicza wyższego szczebla Apple została poinformowana, że ​​minister jest nieobecny, w związku z czym musieli zamiast tego spotkać się z dyrektorem generalnym ministerstwa.

Apple i Ministerstwo Przemysłu nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Nowa propozycja inwestycyjna Apple pojawiła się po tym, jak Ministerstwo Przemysłu zablokowało w zeszłym miesiącu sprzedaż iPhone’a 16 na tej podstawie, że lokalny oddział amerykańskiej firmy nie spełnił 40-procentowego wymogu dotyczącego zawartości krajowej w smartfonach i tabletach.

Według rządu Indonezji Apple zainwestował w kraju jedynie 1,5 biliona rupii (95 milionów dolarów, czyli około 801 crore rupii) za pośrednictwem akademii programistów, co nie wystarczy do zadeklarowania kwoty 1,7 biliona rupii (około 907 crore rupii). Kraj Azji Południowo-Wschodniej zakazał również sprzedaży telefonów Google Pixel firmy Alphabet Inc. z powodu podobnego braku inwestycji.

Wydaje się, że twarda taktyka Indonezji działa, a zakaz iPhone’a 16 stał się przykładem presji, jaką nowy rząd prezydenta Prabowo Subianto wywiera na międzynarodowe firmy, aby zwiększyły lokalną produkcję, próbując pobudzić przemysł krajowy.

Indonezja również uciekła się do takiej taktyki pod rządami byłego prezydenta Joko Widodo, który w zeszłym roku zablokował TikTok firmy ByteDance Ltd., aby chronić swój sektor detaliczny przed tanimi towarami chińskiej produkcji. To skłoniło niezwykle popularną aplikację wideo do zainwestowania 1,5 miliarda dolarów (około 12 660 crore rupii) w spółkę joint venture z Tokopedią, oddziałem e-commerce indonezyjskiej grupy GoTo.

Oferując inwestycje w tym kraju, Apple stara się uzyskać nieograniczony dostęp do 278 milionów konsumentów w Indonezji, z których ponad połowa to osoby w wieku poniżej 44 lat i posiadające wiedzę techniczną.

Jednak taka taktyka silnej ręki stosowana przez Indonezję grozi odstraszeniem innych firm, zwłaszcza tych, które chcą oddzielić się od Chin, do zwiększania swojej obecności lub wyrobienia sobie obecności. Może także zagrozić celowi Prabowa, jakim jest przyciąganie inwestycji zagranicznych w celu rozwoju gospodarki i finansowania wydatków politycznych.

Nie jest jasne, w jakie firmy może zostać skierowana inwestycja proponowana przez Apple. Apple zazwyczaj wspiera w różnych krajach partnerów zajmujących się montażem lub komponentami, takimi jak Foxconn, którzy z kolei pomagają w produkcji lub dostarczaniu niezbędnych części do iPhone’ów i iPadów.

© 2024 Bloomberg LP

(Ta historia nie została edytowana przez personel NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie udostępnianego kanału.)

Zrodlo