Samsung wprowadził nową technologię aparatów, której celem jest zrewolucjonizowanie rynku smartfonów poprzez wyeliminowanie dużych nierówności aparatu przy zachowaniu podobnego poziomu jasności. Technologia ta, nazwana All Lenses on Prism (ALoP), została opracowana przez firmę Samsung Semiconductor i wykorzystuje duży zestaw teleobiektywów bez konieczności zajmowania wymaganej przestrzeni. Samsung twierdzi, że jest to przyszłe rozwiązanie teleobiektywu do robienia zdjęć portretowych w dzień i w nocy bez zmiany jakości na smartfonach z modułem aparatu kompaktowego.
Wyjaśnienie technologii ISOCELL ALoP firmy Samsung
Według Według firmy Samsung tradycyjne aparaty wyposażone w teleobiektyw zwykle wykorzystują składaną konstrukcję teleobiektywu, która wykorzystuje pryzmat i ma zestaw obiektywów umieszczony pomiędzy pryzmatem a przetwornikiem obrazu. O jego wysokości determinuje szerokość wybrzuszenia aparatu ze względu na ustawienie obiektywów pionowo w stosunku do płaszczyzny korpusu smartfona.
Mówi się jednak, że ta konstrukcja wiąże się z ograniczeniami, zwłaszcza jeśli chodzi o poprawę jasności, co może wymagać większego obiektywu, co potencjalnie mogłoby skutkować jeszcze większym nierównością aparatu.
Samsung twierdzi, że nowa technologia ALoP łagodzi ten dylemat, umieszczając soczewki poziomo na pryzmacie. Wykorzystuje pryzmatyczną powierzchnię odbijającą nachyloną pod kątem 40 stopni i zespół czujnika nachylonego pod kątem 10 stopni. Umożliwia to producentom zwiększenie poziomu jasności poprzez zwiększenie średnicy obiektywu i powiązanego z nim efektywnego rozmiaru obiektywu (EPD) bez wpływu na wysokość ramienia modułu kamery. Zasadniczo smartfony mogą mieć obiektywy o większej aperturze bez zwiększania rozmiaru guzka aparatu.
Korzyści z technologii ALoP
Według Samsunga nowa technologia obiektywów umożliwia obsługę obiektywu z przysłoną f/2,58 przy ogniskowej 80 mm. W przeciwieństwie do złożonej optyki aparatu, ALoP umieszcza obiektyw przed pryzmatem i może wykorzystywać większe przysłony do wykonywania zdjęć portretowych o niskim poziomie szumów w ciemniejszych warunkach.
Firma twierdziła również, że technologia ALoP może prowadzić do zmniejszenia długości modułu kamery nawet o 22 procent w porównaniu z konwencjonalną składaną optyką aparatu. Dzięki nachylonej pryzmatycznej powierzchni odbijającej i zespołowi czujnika smartfon może mieć smuklejszą obudowę z niższym aparatem z tyłu.
Uważa się również, że nowa technologia ISOCELL poprawia estetykę, zapewniając, że zamiast prostokątnego pryzmatu widoczne będą tylko okrągłe kształty soczewek. Skuteczne zmniejszenie rozmiaru aparatu w przypadku dużych nierówności, które utrudnia korzystanie z telefonu na płaskich powierzchniach, przełoży się na bardziej elegancką i bardziej ergonomiczną konstrukcję telefonu – twierdzi Samsung.