AUKUS wspólnie przetestuje rakiety hipersoniczne – Pentagon

Waszyngton, Londyn i Canberra podjęły nową inicjatywę w ramach trójstronnego paktu wojskowego, aby przyspieszyć testowanie i rozmieszczanie rakiet hipersonicznych i powiązanych technologii.

W 2021 r. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia ustanowiły partnerstwo na rzecz bezpieczeństwa AUKUS. W ramach I filaru paktu Waszyngton i Londyn zobowiązały się pomóc Canberze w nabyciu okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Filar II obejmuje szerszą umowę o wymianie technologii, która mogłaby potencjalnie obejmować inne kraje, takie jak Kanada i Japonia.

W poniedziałek o PięciokątAustralii Departament Obrony i Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii wydało jednoczesne oświadczenia, w których ogłosiło nową inicjatywę w ramach filaru II, zwaną Porozumieniem projektowym (PA) w zakresie testów i eksperymentów w locie hipersonicznym (HyFliTE).

Projekt HyFliTE obejmie do 2028 r. maksymalnie sześć wspólnych startów testowych, a łączna pula finansowania wyniesie 252 mln dolarów. Rzecznik Pentagonu mjr Pete Nguyen stwierdził, że inicjatywa ma na celu zwiększenie tempa testów i wykorzystanie połączonych zasobów i obiektów testowych.




„Zwiększamy naszą wspólną zdolność do opracowywania i dostarczania ofensywnych i defensywnych technologii hipersonicznych poprzez solidną serię trójstronnych testów i eksperymentów, które przyspieszą rozwój koncepcji hipersonicznych i kluczowych technologii wspomagających.” dodała Heidi Shyu, podsekretarz obrony USA ds. badań i inżynierii.

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Wielka Brytania pozostają obecnie w tyle za Rosją i Chinami pod względem rozwoju broni hipersonicznej. Pierwszy rosyjski pocisk hipersoniczny – wystrzeliwany z powietrza Kh-47 Kinzhal – wszedł do służby w 2017 r., natomiast Chiny rozmieściły swój DF-ZF dwa lata później. Rosyjskie pojazdy szybowcowe Avangard o zasięgu strategicznym, zdolne do lotu z 25-krotną prędkością dźwięku, są na uzbrojeniu od 2019 r., a przeciwokrętowe rakiety manewrujące Zircon zostały rozmieszczone w zeszłym roku. Na Ukrainie użyto zarówno rakiet Kinzhal, jak i Zircon, co uczyniło Rosję pierwszą potęgą światową, która użyła w walce rakiet hipersonicznych. W zeszłym miesiącu Iran twierdził również, że podczas ataków na Izrael po raz pierwszy użył rakiet hipersonicznych.


Izrael trafiony rakietami hipersonicznymi – Iran

Stany Zjednoczone przeprowadziły swój pierwszy udany test rakiety hipersonicznej w 2017 r., ale nie wprowadziły jeszcze takiej broni po serii przerwanych testów i odrzuconych projektów. Wielka Brytania zamierza opracować i rozmieścić swój pierwszy hipersoniczny pocisk manewrujący do 2030 r. Australia od ponad 15 lat współpracuje również z USA nad wspólnym projektem hipersonicznym.

Według Londynu nową wspólną inicjatywę będzie wspierać ponad 90 dostawców z krajów AUKUS i ich sojuszników z UE, a jej potencjał komercyjny wyniesie do 1 miliarda funtów (1,27 miliarda dolarów).

„Ta praca pozwoli nam wyprzedzić naszych przeciwników na polu bitwy, zwiększy nasze zbiorowe bezpieczeństwo i przyczyni się do utrzymania pokoju i stabilności w coraz bardziej złożonym i niebezpiecznym świecie” – dodał. powiedział sekretarz obrony Wielkiej Brytanii John Healey, charakteryzując umowę jako „przełomowy układ” który ustawi blok na „przód zwycięskiej technologii obronnej”.


Chiny opracowują hipersoniczną „inteligentną powłokę” – media

Tymczasem Australia opisała “kamień milowy” Umowa HyFliTE jako przedstawicielstwo „nowe szczyty współpracy”, dodając, że planowane wspólne starty testowe tak będą „przyspieszyć rozwój koncepcji hipersonicznych i kluczowych technologii wspomagających”.

Żadne z ogłoszeń dotyczących projektu HyFliTE nie zawierało szczegółów dotyczących technologii, które trzy kraje planują sfinalizować i przetestować.

Zrodlo