Tajpej [Taiwan]19 listopada (ANI): Premier Singapuru Lawrence Wong potwierdził w piątek politykę kraju „jednych Chin” podczas spotkania z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem na marginesie 31. szczytu gospodarczego APEC, jak podało w poniedziałek Taiwan News.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Singapuru poinformowało, że Wong i Xi omówili kwestie regionalne i międzynarodowe, w tym rozwój sytuacji w Cieśninie Tajwańskiej. Według ministerstwa „Singapur prowadzi jasną i konsekwentną politykę «jednych Chin» i sprzeciwia się niepodległości Tajwanu” – podaje raport Taiwan News.
Przeczytaj także | Podmorski kabel komunikacyjny przerwał się na Morzu Bałtyckim między Finlandią a Niemcami, czego przyczyna nie jest znana.
Chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua zacytowała Wonga, który podkreślał wzajemnie korzystny charakter stosunków Singapur-Chiny, opartych na szacunku i zaufaniu. Doniesiono, że Wong powiedział: „Jego kraj w pełni rozumie stanowisko chińskiego rządu w kwestii Tajwanu, sprzeciwia się wszelkim formom „niepodległości Tajwanu” i ściśle przestrzega zasady jednych Chin”.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu potępiło Chiny za wykorzystywanie APEC i innych forów międzynarodowych do „rozpowszechniania kłamstw podważających suwerenność Tajwanu” i wprowadzania w błąd społeczności międzynarodowej. Ministerstwo zakwestionowało interpretację przez Pekin uwag Wonga na temat Tajwanu.
Przeczytaj także | Przemawiając na szczycie G20 w Rio de Janeiro, premier Narendra Modi stwierdził, że szczyt G20 w 2024 r.: „Powrót do podstaw, marsz do przyszłości” jest powodem sukcesu Indii.
Po potwierdzeniu ustaleń z Singapurem MOFA nalegało, aby Wong nie używał określonego języka zgłoszonego przez Chiny. Jak podaje Taiwan News, ministerstwo wezwało społeczność międzynarodową do potępienia „jednostronnych i celowych działań znęcania się, które podważają pokój i stabilność w regionie”.
Od września 2020 r. Chiny zintensyfikowały swoje działania wojskowe wokół Tajwanu, rozmieszczając samoloty i okręty wojenne oraz stosując taktykę szarej strefy, aby osiągnąć swoje cele w zakresie bezpieczeństwa.
Tymczasem Japonia uważa istnienie Tajwanu za „bardzo, bardzo ważne” – twierdzi przewodniczący Japan-Taiwan Exchange Association Kazuyuki Katayama w wywiadzie dla „Liberty Times” (Taipei Times).
Katayama podkreślił strategiczne i gospodarcze znaczenie stosunków Tajwan-Japonia, podkreślając wspólne wartości, takie jak demokracja, prawa człowieka i praworządność. Podkreślił silne powiązania gospodarcze pomiędzy obydwoma krajami, szczególnie w zakresie handlu produktami rolnymi i hodowlą zwierząt. Tajwan złagodził ograniczenia nałożone na japońskie produkty rolne, a Japonia niedawno rozpoczęła import brązowego marmuru i pitai z Tajwanu. (ANI)
(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)