Organizacja Narodów Zjednoczonych, 18 listopada (AP) Rosja zawetowała w poniedziałek rezolucję ONZ wzywającą do natychmiastowego zawieszenia broni w wojnie między siłami wojskowymi i paramilitarnymi Sudanu oraz do wysłania pomocy humanitarnej milionom potrzebujących ludzi.
Sojusznik Rosji, Chiny, były współwnioskodawcą rezolucji, której współwnioskami były Wielka Brytania i Sierra Leone wraz z innymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ, ale Moskwa zawetowała to rozwiązanie.
Przeczytaj także | Premier Narendra Modi uczestniczy w szczycie G20 w Rio, podczas gdy prezydencja brazylijska kształtuje punkt widzenia New Delhi.
Brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy, który przewodniczył spotkaniu, powiedział później Radzie: „To rosyjskie weto to hańba. … Podczas gdy Wielka Brytania współpracuje z naszymi afrykańskimi partnerami, Rosja zawetuje ich wolę”.
Sudan pogrążył się w konflikcie w kwietniu 2023 r., kiedy w stolicy Chartumie wybuchły długotrwałe napięcia między jego przywódcami wojskowymi i paramilitarnymi i rozprzestrzeniły się na inne obszary, w tym na Zachodni Darfur, który w 2003 r. został zdewastowany przez rozlew krwi i brutalność. ONZ ostrzegała niedawno. że Sudan został zepchnięty na skraj głodu.
Przeczytaj także | Joe Biden upoważnił Ukrainę do uderzenia w głąb Rosji amerykańskimi rakietami dalekiego zasięgu.
W zeszłym tygodniu szefowa polityczna ONZ Rosemary DiCarlo oskarżyła sojuszników walczących sił Sudanu o „umożliwienie masakry”, w której zginęło ponad 24 000 osób i która wywołała najgorszy kryzys migracyjny na świecie.
Prezydent USA Joe Biden ponownie wyraził swoje zaniepokojenie w poniedziałek podczas szczytu G20 w Brazylii.
„W Sudanie jesteśmy świadkami jednego z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych na świecie – osiem milionów ludzi jest na skraju głodu” – powiedział. „To zasługuje na nasze zbiorowe oburzenie i naszą zbiorową uwagę. Podmioty zewnętrzne muszą zaprzestać dozbrajania partii”.
Biden zaapelował o „jedny głos”, aby powiedzieć siłom przeciwnika: „Nie rozdzierajcie swojego kraju. Przestańcie blokować pomoc dla ludności Sudanu. Zatrzymajcie przemoc”.
Zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Dmitrij Polanski powiedział Radzie Bezpieczeństwa, że Moskwa zawetowała uchwałę, ponieważ „tylko rząd Sudanu powinien być odpowiedzialny za to, co dzieje się w tym kraju”.
Ambasador USA Linda Thomas-Greenfield odpowiedziała: „To zaskakujące, że Rosja zawetowała wysiłki mające na celu ratowanie życia, choć być może nie powinna”.
Dodał, że „Rosja od miesięcy utrudnia i utrudnia działania Rady mające na celu zaradzenie katastrofalnej sytuacji w Sudanie, grając z obiema stronami konfliktu, aby osiągnąć swoje cele polityczne kosztem życia Sudańczyków”.
Sudan oskarżył Zjednoczone Emiraty Arabskie o uzbrojenie RSF, czemu Zjednoczone Emiraty Arabskie zaprzeczają. Według doniesień RSF wspierała także grupę rosyjskich najemników Wagnera. Eksperci ONZ stwierdzili w raporcie z początku tego roku, że RSF wspierała sojusznicze społeczności arabskie i nowe linie zaopatrzenia wojskowego przez Czad, Libię i Sudan Południowy.
Jeśli chodzi o rząd, generał Abdel Fattah Burhan, który przejął militarne przejęcie Sudanu w 2021 r., ma poparcie Rosji i jest bliskim sojusznikiem sąsiedniego Egiptu oraz jego prezydenta, byłego szefa armii Abdela Fattaha al-Sisiego. W lutym tego roku minister spraw zagranicznych Sudanu przeprowadził rozmowy ze swoim irańskim odpowiednikiem w Teheranie w obliczu niepotwierdzonych doniesień o zakupie dronów dla sił rządowych. (AP)
(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)