Szczyt G20 w Brazylii: co jest w porządku obrad i dlaczego jest to ważne

Przywódcy największych gospodarek świata zbierają się w Brazylii na rozpoczynającym się w poniedziałek szczycie G20.

Prezydent Chin Xi Jinping i premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer to jedni z prominentnych światowych przywódców, których oczekuje się na obecność. Prezydent Rosji Władimir Putin nie będzie obecny na zgromadzeniu w Rio de Janeiro.

Kraje debatując nad strategiami polityki globalnej będą musiały wziąć pod uwagę wyzwania, takie jak nadchodząca administracja Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych, wojna Izraela z Gazą i wojna na Ukrainie.

Oto wszystko, co warto wiedzieć o wydarzeniu:

Czym jest szczyt G20?

Grupa 20 (G20) to blok 19 największych gospodarek świata i Unii Europejskiej. W 2023 r. dołączyła także Unia Afrykańska.

Kraje członkowskie to Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Włochy, Japonia, Meksyk, Rosja, Arabia Saudyjska, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa, Turkiye, Wielka Brytania i USA. Hiszpania jest częścią G20 jako stały gość.

G20 powstała w 1999 r. w następstwie licznych kryzysów gospodarczych, w tym azjatyckiego kryzysu finansowego z 1997 r. Powstał w celu omówienia spraw politycznych. Od momentu powstania grupa spotykała się co roku na dorocznym szczycie. W 2023 r. Indie były gospodarzem szczytu, natomiast w 2022 r. odbył się w Indonezji.

(Al Jazeera)

Kiedy i gdzie odbędzie się szczyt?

Szczyt odbędzie się w poniedziałek i wtorek w brazylijskim nadmorskim mieście Rio de Janeiro.

Kto uczestniczy?

W szczycie biorą udział przywódcy z 19 krajów członkowskich, UE i Unii Afrykańskiej.

Ustępujący prezydent USA Joe Biden będzie miał swoje ostatnie wystąpienie przed opuszczeniem urzędu 20 stycznia.

Według doniesień mediów premier Indii Narendra Modi i chiński Xi Jinping przybyli do Rio de Janeiro w poniedziałek, aby wziąć udział w szczycie.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przybył do Brazylii w niedzielne popołudnie i spotkał się z lewicowym prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lulą da Silvą.

Dla prezydent Meksyku Glorii Sheinbaum będzie to pierwszy międzynarodowy szczyt od objęcia urzędu w październiku. Sheinbaum nalega na inicjatywy mające na celu ograniczenie wydatków na broń i zwiększenie samowystarczalności żywnościowej.

18 października Putin oświadczył, że nie weźmie udziału, ponieważ jego obecność „zniszczyłaby” szczyt „rozmowami”, które prawdopodobnie będą dotyczyć nakazu aresztowania Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) wydanego przeciwko niemu w związku z rzekomymi zbrodniami wojennymi na Ukrainie. Oświadczenie to nastąpiło po tym, jak Ukraina wezwała członka ICC, Brazylię, do aresztowania Putina, jeśli uda się tam na szczyt, co oznacza groźbę, którą Putin odrzucił.

Co znajdzie się w tegorocznym programie G20?

Oprócz szerokich dyskusji na temat rozwoju sytuacji makroekonomicznej eksperci przewidywali, że tegoroczny szczyt skupi się na walce z głodem, co jest priorytetem dla Brazylii, podała agencja informacyjna Associated Press.

Brazylia zamierza uruchomić Globalny Sojusz na rzecz Walki z Głodem obejmujący programy społeczne i mechanizmy finansowania mające na celu rozwiązanie problemu światowych niedoborów i dostaw żywności.

Jak wynika z oświadczenia wydanego w niedzielę przez jego biuro, Starmer spotka się z Xi na marginesie szczytu.

W ciągu ostatniej dekady stosunki między Londynem a Pekinem stały się napięte ze względu na obawy Wielkiej Brytanii dotyczące zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego wynikających z chińskich inwestycji oraz rosnącą asertywność militarną i gospodarczą Chin.

Wydaje się jednak, że obecnie Starmer koncentruje się na wzmacnianiu więzi handlowych, aby pobudzić brytyjską gospodarkę w obliczu dodatkowych komplikacji wynikających z potencjalnych amerykańskich ceł pod rządami prezydenta-elekta Trumpa i dostosowań po brexicie.

Oczekuje się, że dyskusje skomplikują także ostre zmiany w polityce Waszyngtonu pod rządami Trumpa, który obejmie urząd za dziewięć tygodni. Stanowisko Trumpa w sprawie podwyższenia ceł i wycofywania wsparcia USA dla wojny na Ukrainie prawdopodobnie stanowić będzie wyzwanie dla międzynarodowych porozumień w tych kwestiach.

Program Chin prawdopodobnie skupi się na Inicjatywie Pasa i Szlaku – globalnym projekcie infrastrukturalnym, który ma kluczowe znaczenie dla ich strategii gospodarczej. Jednak stosunki Pekinu z Brazylią stały się napięte, gdy ta ostatnia zdecydowała się nie przyłączać do inicjatywy. Mimo to na horyzoncie może nadal pojawiać się współpraca przemysłowa, zwłaszcza w związku z zaplanowaną wizytą państwową Xi w Brasilii.

Chiny, które nawiązały bliskie stosunki gospodarcze z Rosją, wezwały do ​​rozmów dyplomatycznych w celu zakończenia wojny na Ukrainie. Jest to zgodne z wezwaniem Trumpa do rozmów w celu zakończenia wojny.

Dlaczego G20 ma znaczenie?

Według danych Banku Światowego państwa członkowskie G20 odpowiadają za 85 procent światowego produktu gospodarczego.

Znaczenie grupy polega na jej szerokiej reprezentacji, w przeciwieństwie do Grupy Siedmiu (G7), która ogranicza się do krajów bogatszych. Chociaż niedawne włączenie Unii Afrykańskiej do G20 ułatwiło tę szerszą reprezentację, osiągnięcie konsensusu wśród tak zróżnicowanej grupy okazało się trudne.

Eksperci stwierdzili również, że zdolność G20 do prowadzenia skoordynowanych działań osłabła w ostatnich latach, zwłaszcza podczas pandemii Covid-19, kiedy reakcja była bardziej fragmentaryczna.

Jednym z jej wcześniejszych sukcesów było zarządzanie kryzysem finansowym w 2008 r. poprzez uzgodnienie środków stymulacyjnych o wartości 4 bilionów dolarów, odrzucenie barier handlowych i wprowadzenie reform systemów finansowych.

Ponadto dwustronne spotkania na marginesie szczytu czasami prowadziły do ​​zawarcia ważnych porozumień międzynarodowych.

Na szczycie w 2023 r. uruchomiono Korytarz Gospodarczy Indie – Bliski Wschód – Europa – sieć kolejową i portową łączącą Indie z Europą przez Bliski Wschód. Inicjatywa ta jest postrzegana przez niektórych jako znaczące wyzwanie dla chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku.

Zrodlo