W sobotę po wjechaniu do Gazy konwój składający się ze 109 ciężarówek został brutalnie splądrowany, w wyniku czego zginęło 98 ciężarówek – powiedział urzędnik Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyny (UNRWA).
Grabieże są jednym z najgorszych tego typu incydentów w trwającym ponad 13 miesięcy izraelskim ataku na oblężoną i bombardowaną enklawę, powiedziała w poniedziałek Louise Wateridge, starsza oficer ratunkowy UNRWA.
Konwój przewożący żywność dostarczoną przez agencje ONZ UNRWA i Światowy Program Żywnościowy otrzymał od Izraela polecenie wyruszenia w krótkim czasie nieznaną trasą z Karem Abu Salem [Kerem Shalom] przejście przez Gazę.
„Ten incydent uwydatnia powagę wyzwań związanych z dostępem do niesienia pomocy do południowej i środkowej Gazy” – powiedział Wateridge, dodając, że w wyniku zdarzenia odnieśli obrażenia.
„Nie można przecenić pilności kryzysu; bez natychmiastowej interwencji poważne niedobory żywności pogłębią się, co jeszcze bardziej zagrozi życiu ponad dwóch milionów ludzi, których przetrwanie zależy od pomocy humanitarnej” – stwierdziła.
UNRWA nie określiła, kto dokonał grabieży.
Izrael twierdzi, że robi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić dotarcie wystarczającej pomocy do enklawy przybrzeżnej i nie uniemożliwia napływu pomocy humanitarnej.
Jednakże urzędnik ONZ ds. pomocy powiedział w piątek, że dostęp do pomocy dla Gazy osiągnął najniższy poziom, a dostawy do części oblężonych na północ od enklawy są prawie niemożliwe.
Na północy – mianowicie w Jabalii, Beit Hanoon i Beit Lahia – od ponad miesiąca praktycznie nie wpuszczano żadnej żywności, odkąd siły izraelskie wznowiły atak lądowy na obszar, który został całkowicie odcięty od reszty Strefy Gazy.
Nadciągający głód
Na początku tego miesiąca eksperci z panelu monitorującego bezpieczeństwo żywnościowe stwierdzili, że na północy głód jest nieuchronny lub może już występować.
Biuro ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych (OCHA) szacuje, że w północnej Gazie nadal przebywa od 75 000 do 95 000 ludzi.
Obszar ten jest bombardowany przez siły izraelskie. Według palestyńskich urzędników ds. zdrowia od rozpoczęcia wznowionej ofensywy w zeszłym miesiącu zginęło ponad 1000 Palestyńczyków.
Od czasu rozpoczęcia niszczycielskiego ataku na Gazę 7 października 2023 r. Izrael zabił co najmniej 43 922 Palestyńczyków. Nastąpiło to po ataku kierowanym przez Hamas na południowy Izrael, w którym zginęło 1139 osób.
Wraz ze wzmożeniem bombardowań armia izraelska wydała nowe fale nakazów przymusowego wysiedlenia mieszkańców północnej Gazy.
Jednak wielu Palestyńczyków odmówiło opuszczenia kraju pomimo katastrofalnych warunków humanitarnych i niemal codziennych ostrzałów. Niektórzy obawiają się, że jeśli opuszczą północną Gazę, ryzykują atakiem izraelskich żołnierzy i snajperów.
Służby zdrowia twierdzą, że oblężenie sparaliżowało system opieki zdrowotnej w północnej Gazie, a także uniemożliwia zespołom medycznym dotarcie do zbombardowanych miejsc.
Izrael zakazał UNRWA działania w kraju i zerwał z nią stosunki, twierdząc, że organizacja ma powiązania z Hamasem, czemu UNRWA zaprzecza. Agencja ostrzegła w poniedziałek, że wstrzymanie działań w Izraelu i okupowanej Jerozolimie Wschodniej uniemożliwi jej koordynację masowych wysiłków pomocowych w Strefie Gazy.
„Nie ma planu B” – powiedział w poniedziałek reporterom w Genewie komisarz generalny UNRWA Philippe Lazzarini.
Jedyną alternatywą dla pracy UNRWA w Gazie jest zezwolenie Izraelowi na prowadzenie tam usług, powiedział Lazzarini, ponawiając wezwania do krajów, aby przeciwstawiły się izraelskiemu zakazowi działania tej organizacji, który ma wejść w życie w styczniu.
Lazzarini przebywa w Genewie na spotkaniu strategicznym z darczyńcami. Zakaz, powiedział, to jeden z najczarniejszych momentów w historii agencji.
„Zwróciłem uwagę państw członkowskich, że teraz czas ucieka… Musimy wstrzymać lub uniemożliwić wdrożenie tej ustawy” – powiedział reporterom.
Nakazane zawieszenie agencji wywołało globalne potępienie, w tym ze strony kluczowego sojusznika Izraela, Stanów Zjednoczonych.
UNRWA zapewnia pomoc prawie sześciu milionom uchodźców palestyńskich w Gazie, okupowanym Zachodnim Brzegu, Libanie, Jordanii i Syrii.