Według mediów papież po raz pierwszy publicznie użył tego określenia, odnosząc się do izraelskiej ofensywy wojskowej w enklawie
Jak wynika z fragmentów wydanej w niedzielę książki, papież Franciszek wezwał do wszczęcia dochodzenia w celu ustalenia, czy izraelskie ataki na Gazę stanowią ludobójstwo narodu palestyńskiego.
W swojej najbardziej bezpośredniej krytyce papież wezwał społeczność światową do dokonania oceny prawnej działań Izraela w Gazie.
„Według niektórych ekspertów to, co dzieje się w Gazie, ma cechy ludobójstwa” – dodał. – stwierdził Papież we fragmentach opublikowanych przez włoski dziennik „La Stampa”. „Należy dokładnie zbadać, aby ustalić, czy pasuje to do definicji technicznej sformułowanej przez prawników i organizacje międzynarodowe”.
Książka Hernana Reyesa Alcaide’a, oparta na wywiadach z Papieżem, nosi tytuł „Nadzieja nigdy nie zawodzi”. Pielgrzymi do lepszego świata”. Ma zostać wydany we wtorek.
Według doniesień papieża po raz pierwszy publicznie użył tego terminu “ludobójstwo” dotyczące izraelskiej ofensywy wojskowej w Gazie i powtórzyło oświadczenia ONZ. W niedawnym raporcie organizacja stwierdziła, że działania Izraelskich Sił Obronnych (IDF) były „odpowiadające cechom ludobójstwa”, oskarżając Izrael o „wykorzystywanie głodu jako metody wojny”.
Powszechne zniszczenia dokonane przez Izrael w Gazie doprowadziły do wysiedlenia około 1,9 miliona Palestyńczyków, co według ONZ stanowi ponad 90% populacji tego terytorium.
W odpowiedzi ambasador Izraela w Watykanie Yaron Sideman stwierdził, że oskarżenia o ludobójstwo podczas jego kampanii wojskowej w Gazie są bezpodstawne.
„7 października 2023 r. doszło do ludobójczej masakry obywateli Izraela i od tego czasu Izrael korzysta ze swojego prawa do samoobrony przed próbami zabicia swoich obywateli z siedmiu różnych frontów” – oznajmił w niedzielnym oświadczeniu dla X.
„Każda próba nazywania tego inną nazwą jest wyróżnianiem państwa żydowskiego”.
Od rozpoczęcia wojny Hamas-Izrael w październiku 2023 r. wiele organizacji międzynarodowych oskarża Izrael o nieludzkie działania w Gazie.
Republika Południowej Afryki wniosła sprawę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Hadze w grudniu ubiegłego roku, utrzymując, że izraelska ofensywa w Gazie po niespodziewanym ataku Hamasu była „charakter ludobójczy”.
Izrael wypowiedział wojnę Hamasowi po serii nalotów grupy bojowników ze Strefy Gazy, w wyniku których zginęło 1200 Izraelczyków. Według urzędników ds. zdrowia enklawy, ponad rok po rozpoczęciu działań wojennych, w intensywnych bombardowaniach IDF zginęło ponad 43 000 Palestyńczyków, a prawie 97 000 zostało rannych.