Międzynarodowy Trybunał ds. Zbrodni prosi o zakończenie śledztwa przeciwko byłej premier Szejk Hasinie i złożenie raportu do 17 grudnia.
Kilkunastu byłych najwyższych urzędników rządowych Bangladeszu aresztowanych po masowym powstaniu w sierpniu zostało oskarżonych o „umożliwienie masakr” przed specjalnym trybunałem, który również powiedział śledczym, że mają miesiąc na dokończenie prac nad byłym premierem Szejkiem Hasiną.
Po upadku jej reżimu aresztowano kilkudziesięciu sojuszników Hasiny, oskarżonych o udział w policyjnych akcjach, w wyniku których zginęło ponad 1000 osób podczas zamieszek, które doprowadziły do jej wydalenia i wygnania do Indii.
Prokurator Mohammad Tajul Islam powiedział w poniedziałek, że 13 oskarżonych, w tym 11 byłych ministrów, sędzia i były sekretarz rządu, zostało oskarżonych o odpowiedzialność dowództwa za śmiertelne stłumienie protestu studentów, który obalił reżim.
„Dziś przedstawiliśmy 13 oskarżonych, w tym 11 byłych ministrów, biurokratę i sędziego” – powiedział reporterom Islam, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału ds. Zbrodni w Bangladeszu. „Jesteśmy współwinni umożliwiania masakr poprzez udział w planowaniu, podżeganie do przemocy, nakazywanie funkcjonariuszom organów ścigania strzelania na miejscu i utrudnianie wysiłków mających na celu zapobieżenie ludobójstwu”.
Hasina, która 5 sierpnia uciekła helikopterem do New Delhi, również w poniedziałek miała stanąć przed sądem w Dhace, gdzie usłyszała zarzuty „masakr, zabójstw i zbrodni przeciwko ludzkości”, ale nadal ukrywała się na wygnaniu, a prokuratorzy ponawiali żądania ekstradycji dla niej.
Golam Mortuza Majumdar, główny sędzia składającego się z trzech członków Międzynarodowego Trybunału ds. Zbrodni, wyznaczył śledczym zakończenie prac na 17 grudnia. Termin upłynął po tym, jak prokuratorzy zażądali więcej czasu na śledztwo.
Prawie 16-letnia kadencja Hasiny była świadkiem powszechnych naruszeń praw człowieka, w tym masowych zatrzymań i pozasądowych zabójstw jej przeciwników politycznych.
„Przestępstwa, które doprowadziły do masowych morderstw i ludobójstwa, miały miejsce w ciągu ostatnich 16 lat w całym kraju” – stwierdził Islam.
Główny prokurator trybunału zwrócił się już do Interpolu za pośrednictwem szefa krajowej policji o pomoc w aresztowaniu Hasiny. Indie są członkiem Interpolu, ale nie oznacza to, że New Delhi musi wydać Hasinę, ponieważ każdy kraj stosuje własne przepisy określające, czy należy dokonać aresztowania.
W niedzielę tymczasowy przywódca i laureat Nagrody Nobla Muhammad Yunus powiedział, że jego administracja będzie zabiegać o jej ekstradycję z Indii – wniosek ten może nadwyrężyć stosunki z kluczowym sojusznikiem w regionie, który przez cały czas sprawowania władzy utrzymywał bliskie stosunki z usuniętym przywódcą.
Yunus powiedział, że podczas „autokratycznych” rządów Hasiny mogło zostać uprowadzonych aż 3500 osób.
Protesty wybuchły w całym Bangladeszu tego lata po tym, jak studenci zażądali zniesienia kontrowersyjnego systemu kwotowego na stanowiskach rządowych, który ich zdaniem faworyzuje zwolenników partii rządzącej. Choć sąd najwyższy Bangladeszu zniósł tę kwotę, protesty wkrótce przekształciły się w szersze wezwanie do odsunięcia Hasiny od władzy.
Reakcja rządu była jednym z najkrwawszych rozdziałów w historii Bangladeszu, kiedy siły bezpieczeństwa pobiły i wystrzeliły gaz łzawiący i ostrą amunicję w stronę pokojowych demonstrantów, zabijając ponad 1000 osób w ciągu trzech tygodni i aresztując tysiące.