Niedawna kampania billboardowa „pro-choice” w Chicago, zaprojektowana przez postępową organizację charytatywną na rzecz muzułmanów zajmującą się zdrowiem i sprawiedliwością reprodukcyjną, ponownie rozpaliła złożoną dyskusję na temat praw do aborcji w amerykańskiej społeczności muzułmańskiej.
Używając lewicowego języka sprawiedliwości społecznej, billboard wzywa muzułmanów do przyłączenia się do świeckich argumentów na rzecz aborcji i pełnego wsparcia „praw reprodukcyjnych”. Jednak wezwanie to nie odbiło się echem wśród wielu docelowych odbiorców. Wielu muzułmanów uznało, że stanowisko przedstawione na billboardzie nie oddaje głębi islamskiego punktu widzenia na aborcję, a zatem jest niereprezentatywne dla ich światopoglądu.
Kiedy wraz z innymi studentkami z muzułmańskiej uczelni Darul Qasim w Chicago napisałam: list otwarty w odpowiedzi na kampanię bilbordową podkreślającą jej nieadekwatność i nadmierne uproszczenie niezwykle złożonego zagadnienia, otrzymaliśmy ogromne wsparcie ze strony społeczności. Było to odzwierciedleniem obaw wielu muzułmanów co do binarnego ujęcia „pro-choice” i „pro-life” w debacie na temat aborcji.
Odkąd Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił sprawę Roe przeciwko Wade, w której uznano, że amerykańskie kobiety mają prawo do dokonywania własnych wyborów dotyczących reprodukcji, aborcja jest głównym tematem dyskusji i źródłem podziałów w społecznościach w całym kraju. W miarę jak kwestia ta jeszcze bardziej podzieliła i tak już spolaryzowany naród przed niedawnymi przełomowymi wyborami, obie strony debaty zaczęły przedstawiać swoje stanowisko jako jedyne słuszne i moralne. W tym środowisku muzułmanie mieli trudności z przesiewaniem propagandy i naładowanych politycznie fałszywych interpretacji stanowiska islamu w sprawie aborcji.
W rzeczywistości, ponieważ jednym z celów prawa islamskiego jest ochrona życia, islam ani nie sprzeciwia się w pełni, ani bezwarunkowo nie wspiera aborcji. Podobnie jak w przypadku innych drażliwych kwestii, wytyczne islamu dotyczące aborcji są bardzo zróżnicowane i oparte na zasadach etycznych i prawie boskim. Ponieważ debata w dalszym ciągu dominuje w rozmowach w USA, być może zarówno lewica, jak i prawica mogłyby odnieść korzyść z próby uczenia się z islamskiego punktu widzenia w tej kwestii, zamiast próbować wciągać muzułmanów do swojego obozu.
Jakie więc dokładnie są islamskie wytyczne dotyczące aborcji?
W islamie decyzje w kwestiach takich jak aborcja nie opierają się wyłącznie na osobistej autonomii lub prawach jednostki, jak ma to miejsce w świeckim dyskursie zachodnim. Zamiast tego kierują się naukami islamu i są zakorzenione w szerszych ramach etycznych i teologicznych. Muzułmańscy prawnicy czerpią orzeczenia dotyczące aborcji z pierwotnych źródeł, takich jak Koran i Sunna, i dokładnie rozważają takie czynniki, jak zdrowie matki i żywotność płodu na różnych etapach jego rozwoju. Podejście to, które szanuje zarówno dobro matki, jak i świętość życia nienarodzonego, nie pasuje idealnie do amerykańskich binarności politycznych, ale zamiast tego podtrzymuje wyjątkową i wszechstronną wizję sprawiedliwości.
Zatem próby postępowców, takich jak organizacja charytatywna stojąca za billboardem w Chicago, przedstawiania swoich czarno-białych poglądów na temat aborcji jako reprezentujących stanowisko islamu są wysoce błędne.
Jak niedawno zauważył wybitny amerykański uczony muzułmański Szejk Amin Kholwadia, postępowcy często próbują „przejąć główny nurt narracji muzułmańskiej” w kwestiach takich jak aborcja, mimo że ich stanowisko nie odzwierciedla stanowiska ogromnej większości muzułmanów na całym świecie ani tradycyjnych wartości i etyki islamu. Muzułmanie powinni odrzucać takie próby, jak wielu w Chicago, ponieważ stanowisko muzułmanów w takiej kwestii jak aborcja powinno być mocno zakorzenione w uniwersalnych i ponadczasowych zasadach islamu, a nie w trendach politycznych na Zachodzie.
Na przykład język „praw reprodukcyjnych” używany przez ruch proaborcyjny przedstawia dyskusję na temat aborcji jako taką, która powinna koncentrować się na wolności osobistej. Jednak etyka islamska przyjmuje inne podejście. Ciało w islamie jest uważane za powiernictwo (amanah) Allaha, a jego pielęgnacja i użytkowanie podlegają boskim wskazówkom, a nie indywidualnemu uznaniu. Zatem wybory, których dokonujemy w sprawie naszego ciała, powinny uwzględniać naszą odpowiedzialność przed Bogiem, a nie tylko nasze osobiste preferencje, pragnienia i prawa.
Zasada ta ilustruje, dlaczego muzułmanie powinni wyjść poza ograniczenia debaty „pro-choice” vs „pro-life” i przyjąć bardziej holistyczne i skupione na wierze podejście do kwestii aborcji. Zamiast postrzegać aborcję jedynie jako kwestię praw jednostki, powinniśmy ją rozumieć jako kwestię osadzoną w świętych ramach etycznych, którą należy rozwiązać, biorąc pod uwagę prawa matki i nienarodzonego dziecka, a także odpowiedzialność w życiu przyszłym.
Chociaż niektóre amerykańskie organizacje muzułmańskie mogą próbować ograniczyć islamskie perspektywy do świeckich dogmatów, aby dopasować się do ich postępowych sojuszników politycznych, istotne jest, aby amerykańscy muzułmanie wyjrzeli poza tę sterowaną politycznie retorykę. Musimy zwrócić się do doświadczonych naukowców, aby pomogli nam w kwestiach etycznych dotyczących zdrowia kobiet, upewniając się, że nasze punkty widzenia są osadzone w wiedzy islamskiej. Jak wyjaśnia Kholwadia, na całym świecie żyje 1,8 miliarda muzułmanów, wartości islamu wykraczają daleko poza granice Ameryki i klimat polityczny.
Nasi uczeni dostarczyli nam bogatej wiedzy na temat etyki reprodukcyjnej. Nakreślili cele prawa islamskiego, kiedy aborcja stanie się dozwolona, oraz kroki, jakie powinna podjąć rodzina, jeśli stanie przed trudną decyzją dotyczącą ciąży. Orzeczenia te – pochodzące z boskich źródeł i analizy prawnej – oferują ramy głęboko współczujące i skupione na dobru zarówno matki, jak i nienarodzonego dziecka. Nie ma niczego, co można zyskać, przeformułowując tę ogromną wiedzę w ramach retoryki „praw reprodukcyjnych” opartej na wierze w supremację wolności jednostki.
Omawiając drażliwe kwestie, takie jak aborcja, amerykańscy muzułmanie muszą szanować naszą solidną tradycję i stać na straży świętości naszych ciał, które zostały nam dane przez Boga. Musimy podejść do takich kwestii z perspektywy odzwierciedlającej ponadczasowe i pełne współczucia zasady islamu. Zamiast akceptować postępową lub inną perspektywę zakorzenioną w zachodnim dyskursie i rzeczywistości, musimy potwierdzić nasze zaangażowanie w etyczne i duchowo świadome podejście do najbardziej złożonych kwestii życiowych.
Poglądy wyrażone w tym artykule są poglądami autora i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko redakcyjne Al Jazeery.