Oto sytuacja z poniedziałku, 18 listopada:
Walczący
-
Dwoje dzieci było wśród 10 osób zabitych w wyniku trafienia rosyjskiego pocisku w budynek mieszkalny w Sumach na północnym wschodzie Ukrainy – podali ukraińscy urzędnicy, podczas gdy kolejny atak rakietowy pozostawił centrum administracyjne regionu bez prądu. Według władz miasta co najmniej 55 osób, w tym ośmioro dzieci, zostało rannych.
-
Jednostki obrony powietrznej Rosji zniszczyły w ciągu nocy 59 ukraińskich dronów, w tym dwa lecące w stronę Moskwy. Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że 45 dronów zostało zniszczonych nad obwodem briańskim.
- W niedzielę Rosja przeprowadziła największy nalot na Ukrainę od prawie trzech miesięcy, wystrzeliwując 120 rakiet i 90 dronów. Władze podały, że co najmniej siedem osób zginęło, a system elektroenergetyczny uległ poważnym uszkodzeniom.
- Ukraińskie siły powietrzne oświadczyły, że odparły 104 ze 120 nadlatujących rakiet i zestrzeliły 42 drony. Według niej kolejnych 41 zniknęło z radarów.
- Ukraiński operator energetyczny DTEK ogłosił „awaryjne przerwy w dostawie prądu” w obwodzie kijowskim i dwóch innych na wschodzie po tym, jak ostatni rosyjski atak powietrzny uderzył w regionalną sieć energetyczną.
- Wicepremier Mołdawii Mihai Popsoi powiedział, że podczas ataku rosyjskie rakiety i drony naruszyły przestrzeń powietrzną Mołdawii. Polska, członek NATO, granicząca również z Ukrainą, oświadczyła, że na wszelki wypadek przeorganizowała swoje siły powietrzne.
Polityka i dyplomacja
- Administracja prezydenta Joe Bidena zezwoliła Ukrainie na użycie broni wyprodukowanej w USA do uderzenia w głąb Rosji, podają Reuters i inne serwisy informacyjne, cytując dwóch amerykańskich urzędników i źródło zaznajomione z tą decyzją, co stanowi znaczące odwrócenie polityki Waszyngtonu w stosunkach Ukraina-Rosja konflikt.
- Decyzja Waszyngtonu zezwalająca Kijowowi na uderzenie w głąb Rosji amerykańskimi rakietami dalekiego zasięgu eskaluje konflikt i może doprowadzić do kolejnej wojny światowej, stwierdzili w niedzielę starsi rosyjscy deputowani.
- Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że duży rosyjski ostrzał powietrzny na Ukrainę pokazał, że prezydent Władimir Putin „nie chce pokoju i nie jest gotowy do negocjacji”.
- Rosyjski atak powietrzny na Ukrainę zachwiał także kruchym konsensusem wśród Grupy 20 największych gospodarek przygotowującej wspólne oświadczenie na dorocznym szczycie przywódców w Rio de Janeiro, stwierdziło trzech dyplomatów zaznajomionych z rozmowami.
- Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres potępił jako „niedopuszczalny” rosyjski atak powietrzny na Ukrainę, którego jego zdaniem celem była „energetyczna i krytyczna infrastruktura cywilna”.
- Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że jego godzinna rozmowa z Putinem nie dała żadnych oznak zmiany w sposobie myślenia rosyjskiego przywódcy o wojnie na Ukrainie. Bronił swojej szeroko krytykowanej decyzji o telefonie na Kreml.