Izba nalega na „ayuda”, Senat chce defundować

Zdjęcie pliku

MANILA, Filipiny – Mimo że Senat oświadczył, że jest skłonny odrzucić finansowanie programu pomocy, zwanego w języku potocznym „ayuda”, dla prawie biednych, starszy poseł złożył drugi projekt ustawy, aby na stałe wprowadzić rządowy program Ayuda para sa Kapos ang Kita Program (Akap).

Ustawa Izby Reprezentantów Batangasa (HB) nr 11048, czyli proponowana ustawa Akapa, przeszła pierwsze czytanie podczas sesji plenarnej 13 listopada w Izbie Reprezentantów, dwa dni po jej złożeniu. Sprawę skierowano do dalszego badania Komisji Opieki Społecznej.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Podobny środek, HB 10700, został złożony wcześniej w lipcu przez przedstawicielkę Camarines Norte Rosemarie Panotes i został skierowany do tego samego panelu w sierpniu.

PRZECZYTAJ: 253 miliardy „ayuda” dla wrażliwych sektorów uwzględnione w budżecie na 2025 rok – DBM

Luistro powiedział: „Inflacja zmniejszyła siłę nabywczą wielu filipińskich pracowników, przez co wielu z nich i ich rodziny z trudem przeżywają na co dzień, jeśli nie całkowicie, żyją w stanie wiecznego ubóstwa”.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Zauważyła, że ​​podwyżki wynagrodzeń w dalszym ciągu nie odpowiadają płacom zapewniającym pracownikom godne życie i zapewniającym wystarczające wsparcie ich rodzinom.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Regularny program rządowy

Dodała, że ​​jej projekt środka ma na celu uczynienie Akap regularnym programem rządowym i zapewnienie jego dalszej realizacji.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

HB 11048 deklaruje, że polityka państwa obejmuje ochronę praw osób otrzymujących płacę minimalną i zapewnia „pomoc mającą na celu ułatwienie i poprawę jakości życia każdego pracownika, zwłaszcza osób zarabiających płacę minimalną”.

Projekt ustawy stanowi, że wykwalifikowani beneficjenci mogą korzystać z Departamentu Opieki Społecznej i Rozwoju (DSWD) pomocy finansowej, żywnościowej, medycznej i pogrzebowej, a także pomocy pieniężnej.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Dodał: „Pomoc finansowa może zostać udzielona bezpośrednio w gotówce, jeśli kwota pomocy waha się od 5 000 do 15 000 P, z zastrzeżeniem oceny DSWD. W przypadku pomocy powyżej 15 000 P, będzie ona zapewniona na podstawie listu gwarancyjnego zatwierdzonego przez sekretarza DSWD lub jego należycie upoważnionego przedstawiciela.

Pomoc finansowa dla kwalifikujących się beneficjentów przekazywana za pośrednictwem samorządów lokalnych będzie nazywana „pomocą ryżową”, której kwota będzie „równoważna połowie kosztu 25 kilogramów ryżu w oparciu o sugerowaną cenę detaliczną Departamentu Rolnictwa”.

„Kwota każdego przelewu [from the DSWD] do jednostki samorządu terytorialnego nie przekroczy 30 mln P” – dodał.

HB 11048 nakłada na DSWD obowiązek opracowania wytycznych wykonawczych dla środka i zapewnienia finansowania programu w jego rocznym budżecie.

W HB 10700 Panotes, który zawiera te same przepisy co HB 11048, ustawodawca przywołał sukces Akapa z DSWD w zakresie usuwania skutków dla osób o niskich dochodach poprzez wysokie koszty towarów i usług, będącego programem objętym przepisem szczególnym w roku 2024 Ustawa o środkach ogólnych.

Kluczowa pomoc

Panotes utrzymywał, że kontynuowanie programu jest niezwykle istotne niezależnie od tego, kto przewodzi krajowi.

W zeszłym tygodniu kilku przywódców Izby, w tym wiceprzewodniczący komisji ds. przydziałów środków, zadeklarowało walkę o utrzymanie środków Akapu w budżecie krajowym na 2025 r., twierdząc, że jest to „ratunek” dla milionów osób zarabiających na płacy minimalnej, które nie kwalifikują się do pomocy rządowej dla ubogich.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się pomyślnie.

Zastępca przywódcy większości Raul Angelo Bongalon, wiceprzewodniczący panelu ds. środków, określił Akap jako „kluczową pomoc dla tych, którzy są najbardziej narażeni na wstrząsy gospodarcze”.



Zrodlo