Wojska japońskie będą trenować z siłami amerykańskimi i australijskimi w związku z obawami dotyczącymi Chin

Wspólne szkolenie w zakresie amfibii zostaje ogłoszone po tym, jak trzy kraje wyraziły obawy dotyczące „niebezpiecznego postępowania” chińskiej armii.

Żołnierze japońscy wezmą w przyszłym roku udział we wspólnych szkoleniach z piechotą morską Stanów Zjednoczonych i siłami australijskimi w północnej Australii, oświadczyli ministrowie obrony trzech krajów, wyrażając obawy w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony chińskiej armii.

We wspólnym oświadczeniu wydanym w niedzielę ponownie wyrażono „poważne zaniepokojenie” destabilizującymi działaniami na morzach wschodnich i południowych Chin, w tym „niebezpiecznym postępowaniem” chińskiej armii przeciwko Filipinom i innym statkom z regionu.

Minister obrony Australii Richard Marles gościł swoich amerykańskich i japońskich odpowiedników, Lloyda Austina i gen. Nakataniego, podczas rozmów w mieście Darwin. Ogłosili trójstronne szkolenie desantowe pomiędzy Australią, Japonią i siłami rotacyjnymi piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych w północnej Australii od 2025 r., rozpoczynające się od międzynarodowego działania szkoleniowego o nazwie Ćwiczenie Talisman Sabre.

Minister obrony Australii Marles powiedział, że rozmieszczenie żołnierzy w celu szkolenia w ramach Darwina stanowi „fantastyczną szansę dla naszej obrony”.

Zapytany, czy porozumienie rozzłości Pekin, Marles odpowiedziała, że ​​decyzja dotyczy budowania „najlepszych możliwych relacji z krajami o podobnych poglądach, z naszymi przyjaciółmi i sojusznikami”.

Canberra po raz pierwszy w przyszłym roku dołączy także do ćwiczeń Orient Shield w Japonii, ćwiczeń terenowych pomiędzy siłami japońskimi i amerykańskimi.

Około 2000 amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej gościło już w Darwin, stolicy terytorium Australii Północnej, przez sześć miesięcy w roku w związku z rosnącymi obawami Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w związku z rosnącą potęgą militarną Chin w regionie Indo-Pacyfiku.

Pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej

Rozmieszczenie wojsk w Darwin również ma szczególne znaczenie, ponieważ podczas II wojny światowej było ono bazą sił alianckich i zostało mocno zbombardowane przez siły japońskie. Niedzielne trójstronne spotkanie w Darwinie było czternastym tego rodzaju spotkaniem trzech sojuszników.

Ministrowie podkreślili także znaczenie pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej. Chiny uznają samorządny Tajwan za swoje własne terytorium i zintensyfikowały działalność wojskową poprzez częste ćwiczenia na wyspie.

Niezależnie od tego sekretarz obrony USA Austin powiedział, że Waszyngton zapewni Australii zdolności określone w umowie AUKUS (Australia, Wielka Brytania, USA) w sprawie zakupu amerykańskich atomowych okrętów podwodnych i opracowania nowej klasy okrętów podwodnych o napędzie atomowym wraz ze Stanami Zjednoczonymi i USA Wielka Brytania.

Australia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania podpisały w 2021 r. umowę AUKUS, obejmującą wspólne wysiłki mające na celu pomoc australijskiej armii w nabyciu okrętów podwodnych o napędzie atomowym, co stanowi oczywistą próbę przeciwstawienia się Chinom.

Austin dodał, że Departament Obrony USA skupił się na „płynnym i skutecznym przejściu” do nowej administracji prezydenta-elekta Donalda Trumpa.

„Jestem naprawdę dumny z rzeczy, które to robią [current] administracja osiągnęła przez ostatnie cztery lata, jeśli chodzi o to, co zrobiliśmy w tym regionie, aby wzmocnić sojusze i współpracować z krajami, które podzielają wizję wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku” – powiedział Austin.

Zrodlo