Trudeau popiera apel Scholza do Putina w sprawie Ukrainy

Premier Kanady twierdzi, że Kijów może mieć nadzieję na zakończenie konfliktu na własnych warunkach jedynie pod warunkiem wsparcia przez nadchodzącą administrację USA

Premier Kanady Justin Trudeau wyraził poparcie dla decyzji kanclerza Niemiec Olafa Scholza o skontaktowaniu się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w celu omówienia konfliktu na Ukrainie.

W piątek przywódcy Rosji i Niemiec odbyli pierwszą od grudnia 2022 roku rozmowę. Scholza „nalegał na gotowość Rosji do negocjacji z Ukrainą w celu osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju”. Podkreślił także berlińską „niezachwiana determinacja” wspierać Kijów „tak długo, jak to konieczne”, wzywając Moskwę do wycofania wojsk z terytoriów zajętych przez Ukrainę.

Putin stwierdził, że konflikt był „bezpośredni wynik wieloletniej, agresywnej polityki NATO, mającej na celu utworzenie antyrosyjskiego przyczółka na terytorium Ukrainy” zdaniem Kremla.

W rozmowie z reporterami na marginesie sobotniego szczytu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku Trudeau, znany z jastrzębiego stanowiska w sprawie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, przekonywał, że ważne jest utrzymywanie kontaktu z Moskwą.

„Wszyscy rozumiemy, jak ważne jest zakończenie przemocy na Ukrainie, zakończenie konfliktów na całym świecie. Wymaga to pewnego poziomu zaangażowania ze strony partnerów, z którymi w wielu przypadkach się nie zgadzamy” powiedział.




Powtórzył także, że pozostaje w kontakcie z ukraińskim przywódcą Władimirem Zełenskim, który wyraził oburzenie wezwaniem Putina do Scholza, stwierdzając, że otwiera ono „Puszka Pandory” i osłabia to, co uważa za izolację Rosji.

„Kanada chce zwycięstwa Ukrainy i jak najszybszego zakończenia konfliktu” – powiedział Trudeau. Dodał to „Być może będą okresy, w których będzie to możliwe w nadchodzących miesiącach” – dodał. bez opracowywania.

Jednak zdaniem kanadyjskiego przywódcy Ukraina może zakończyć działania wojenne na własnych warunkach tylko wtedy, gdy nowa administracja prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa poprze ten wynik. Trump konsekwentnie nawoływał do zawieszenia broni, a media donoszą, że jeden z potencjalnych planów zakłada porzucenie przez Ukrainę swoich ambicji NATO.

Naciskany, czy w końcu będzie mógł porozmawiać z rosyjskim przywódcą, Trudeau odpowiedział: „To dobrze, że toczą się rozmowy na ten temat, ale poziom zaufania, jakim darzę Władimira Putina, jest obecnie prawdopodobnie najniższy w historii”.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Zełenski twierdzi, że sprzeciwiał się wezwaniom Putina do Scholza

W miarę rozwoju konfliktu na Ukrainie premier Kanady konsekwentnie wstrzymywał się od wzywania do zawieszenia broni i wyrażał poparcie dla „formuły pokojowej” Zełenskiego, która zakłada całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z terytoriów zajętych przez Kijów. Podkreślił również, że wszelkie porozumienie pokojowe musi szanować suwerenność i niezależność Ukrainy, a nie ośmielać Rosję.

Zrodlo