Czy znasz pochodzenie Gigantów i Wielkogłowych z Bizkai?

Rada Prowincji Bizkaia opublikowała książka „Giganci, wielkie głowy i gargantui w Bizkai”napisany przez Borję Romero Landetę i Aitora Santamaríę Zuluagę, który zawiera na ponad 300 stronach: bogatą tradycję kulturową tych reprezentatywnych obrazówanalizując na przestrzeni ponad 500 lat historię, znaczenie i ewolucję olbrzyma, wielkogłowego człowieka i Gargantui.

Zastępca ds. Euskera, Kultury i Sportu Leixuri Arrizabalaga zauważył, że „ta praca obejmuje informacje o ogromnej wartości dla naszego dziedzictwa oraz dla miłośników naszej kultury i uroczystości”.

DFB

Leixuri Arrizabalaga, rzecznik regionalny, podczas prezentacji książki Gigantes, Cabezudos y Gargantúa

trzy główne bloki

Autorzy książki, Borja Romero Landeta i Aitor Santamaría Zuluaga, wyjaśniają szczegóły procesu powstawania tej pracy. “Książka składa się z trzech bloków: Bilbao, z wycieczką po różnych pokoleniach gigantów i wielkich głów, jakie miało to miasto; Bizkaia, dokonując przeglądu gmin, w których znajdują się te świąteczne postacie, od A w Amorebieta do U w Usansolo; i Gargantúa, szczegółowy opis każdego z sześciu kompleksów, jakie posiadało to miasto, a także tych, które istniały w innych gminach na historycznym terytorium” – podają.

Książka składa się z trzech bloków: Bilbao, Bizkaia i Gargantúa.

Borja Romero Landeta i Aitor Santamaría Zuluaga

Autorzy książki „Giganci, wielkie głowy i gargantui w Bizkai”

w sumie dwieście cyfr

Ten praca zestawia historię i symbolikę około dwustu postaciktóremu towarzyszy zbiór fotografii oddających istotę tych postaci.

Prezentacja książki Gigantes, Cabezudos y Gargantua w Bilbao

DFB

Prezentacja książki Gigantes, Cabezudos y Gargantua w Bilbao

autorzy

Borja Romero Landeta (Bilbao, 1994) od jedenastego roku życia gra na perkusji podczas gigantycznych parad, pielgrzymek i innych przedstawień związanych z baskijskim folklorem, choć jego relacje z gigantami i bigheadami sięgają już wcześniej, odkąd był dziecko, był pasjonatem tych postaci.

Aitor Santamaria Zuluaga (Bilbao, 1997) jest nauczycielem matematyki i łączy swoją pracę pedagogiczną z różnymi zajęciami w świecie folkloru, takimi jak między innymi gra na dudach Nawarry, txistu czy tańczących gigantów.

Oboje są aktywnymi członkami grupy Gaztedi Dantzari Taldea (Santutxu, Bilbao), a miłość, jaką darzą gigantów, łączy i zachęca tych dwóch mieszkańców Bilbao do przeprowadzenia badań na potrzeby tej pracy, która rozpoczęła się w 2019 r. i zakończyła w 2024 r.

Książkę można kupić w sklepie wydawniczym Rady Prowincjalnej Bizkaia (C/Diputación, 7), a także w Internecie pod adresem www.bizkaia.eus/publicaciones.

Zrodlo