Pracownicy sektora finansowego w Indonezji doświadczają stresu. Oto 3 główne czynniki

Djakarta – Stres w pracy to poważny problem, z którym boryka się wielu pracowników sektora finansowego w Indonezji. Na konferencji prasowej zorganizowanej w środę 13 listopada 2024 r. przez Klub Społeczności Opieki Zdrowotnej Psychicznie (Keswa Caucus) dr. Ray Wagiu Basrowi, badacz i inicjator Klubu Praw Człowieka, wyjaśnił główne ustalenia dotyczące przyczyn stresu wśród pracowników sektora finansowego, a także jego skutków.

Przeczytaj także:

Wiceminister ds. siły roboczej Noel Goosebumps uczestniczy w Sritex Istighosah: Po raz pierwszy pracownicy-przedsiębiorcy mają jeden głos

Na podstawie badań, w których wzięło udział 5560 respondentów z różnych sektorów branży finansowej, takich jak bankowość, ubezpieczenia, organy regulacyjne, instytucje ubezpieczające depozyty i fintech, rozmieszczonych w 36 województwach, stwierdzono, że 5 na 10 pracowników tej branży ma doświadczenie lub potencjał do doświadczenia stres.

Istnieją 3 główne czynniki powodujące stres w pracy. Pierwszym czynnikiem jest problem konfliktu ról, czyli brak przejrzystości w systemie koordynacji i instrukcji pracy w organizacji. Kontynuujmy przewijanie całego artykułu poniżej.

Przeczytaj także:

Kobiety dwukrotnie częściej tracą zapał do pracy z powodu stresu

dr. Ray wyjaśnił, że niejasne instrukcje w organizacji mogą powodować zamieszanie i presję, co z kolei może zwiększyć poziom stresu w miejscu pracy.

Poza tym istotnym czynnikiem jest przeciążenie pracą. Pracownicy czują się zestresowani ze względu na dużą ilość pracy, którą należy wykonać w ograniczonym czasie.

Przeczytaj także:

Zaskoczony! 30 procent indonezyjskich pracowników finansowych odczuwa poważny stres. Jaka jest przyczyna?

Wielu pracowników jest zmuszonych pracować dłużej lub pracować w godzinach nadliczbowych poza normalnymi godzinami pracy, zabierając pracę do domu, aby dokończyć nagromadzone zadania.

Pracownicy sektora finansowego doświadczający stresu w pracy są narażeni na szereg problemów

Według dr. Ray, zjawisko to występuje, ponieważ pracownicy czują, że nie są w stanie dotrzymać wyznaczonych celów i terminów, co ostatecznie powoduje nadmierne zmęczenie. Trzecim czynnikiem powodującym stres jest zła równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.

Pracownicy czują, że ich życie osobiste jest zakłócane przez pracę, która wciąż nadchodzi, nawet poza godzinami pracy. Równowaga pomiędzy pracą a życiem osobistym staje się coraz trudniejsza do osiągnięcia.

„Brak równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym, a także częste przeciążenie pracą to główne przyczyny stresu, jakiego doświadcza wielu pracowników sektora finansowego w Indonezji. Zostało to udowodnione w badaniach na dużą skalę przeprowadzonych w różnych krajach i widzimy to samo dzieje się w Indonezji” powiedział dr. Promień.

Dane pokazują, że 19,5% pracowników sektora finansowego odczuwa zmęczenie spowodowane czynnikami stresowymi. Co więcej, około 27% niezamężnych pracowników również doświadcza podobnych objawów.

„Czynniki te wpływają nie tylko na produktywność, ale także na zdrowie psychiczne pracowników, co może ostatecznie prowadzić do zmęczenia psychicznego lub znużenia” – dodał. wyjaśnił dr. Rey.

Badanie to pokazuje również, jak ważne jest bardziej całościowe podejście do radzenia sobie ze stresem w pracy. Jednym z proponowanych rozwiązań jest wdrożenie Programu Pomocy Pracowniczej (EAP).

EAP to program zapewniający pracownikom wsparcie psychologiczne, takie jak doradztwo lub wsparcie rówieśnicze, którego celem jest pomoc pracownikom w radzeniu sobie ze stresem i poprawie ich samopoczucia psychicznego.

„Ten EAP może obejmować usługi psychologii w miejscu pracy, doradztwo wzajemne, a także lepsze wynagrodzenie i świadczenia zwiększające lojalność pracowników” wyjaśnił dr. Promień.

Jednak według niego najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie zdrowszego środowiska pracy poprzez wspieranie równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym.

„Praca z pasją sprawia, że ​​nawet duże obciążenie pracą nie będzie traktowane jako coś obciążającego jakość życia” powiedział.

prof. Rofikoh Rokhim, przewodniczący programu MM FEB UI i inicjator Human Welfare Caucus również podkreślił znaczenie tworzenia środowiska pracy wspierającego dobro pracowników.

Według niego firmy muszą umieć stworzyć komfortową przestrzeń do pracy i wspierać dobrostan psychiczny swoich pracowników.

„Firmy muszą zwracać uwagę na to, jak projektować wygodne przestrzenie do pracy, zapewniać wspólne przestrzenie do dyskusji lub po prostu odpoczynku. Parki lub zielone otwarte przestrzenie mogą również dostarczać pracownikom tak potrzebnych witamin mózgowych” powiedział Rofikoh.

Co więcej, aby przezwyciężyć nudę i stres wynikający z monotonnej rutyny pracy, Rofikoh zaproponował utworzenie społeczności w firmie.

„Społeczność nie zawsze musi kosztować. Może to być społeczność śpiewająca, społeczność biegaczy, a nawet impreza w biurze. Wszystko to może przełamać lody i zapewnić poczucie wspólnoty” – kontynuował.

Rofikoh podkreślił również znaczenie zapewniania pracownikom umiejętności miękkich.

„Silne naciski zewnętrzne, takie jak warunki polityczne i gospodarcze, w ogromnym stopniu wpływają na wyniki sektora finansowego. Dlatego ważne jest, aby firmy zapewniały ciągłe uczenie się poprzez coaching, mentoring, studia przypadków itp.” – powiedział Rofikoh.

Następna strona

Według dr. Ray, zjawisko to występuje, ponieważ pracownicy czują, że nie są w stanie dotrzymać wyznaczonych celów i terminów, co ostatecznie powoduje nadmierne zmęczenie. Trzecim czynnikiem powodującym stres jest zła równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.

Następna strona



Zrodlo