Zamiast wywracać świat do góry nogami w poszukiwaniu najlepszych programów telewizyjnych science-fiction, po prostu włącz Netflix. Firma nie bez powodu znajduje się na szczycie łańcucha dostaw telewizji strumieniowej, a jeśli chodzi o programy gatunkowe, jest pełna gadżetów.
Stranger Things to powszechna sugestia dotycząca programów science-fiction, ale tam, skąd się to wzięło, jest o wiele więcej. Zaawansowany koncepcyjny film 3 Body Problem przejmuje motyw inwazji obcych i przewraca go do góry nogami, zapewniając niesamowite wrażenia wizualne. Jeśli chodzi o antologię, Black Mirror to ekscytujący program, który dostarcza emocji i dreszczy, jednocześnie regularnie przekraczając granice. Są też kultowe tytuły, takie jak Dark, Supacell, Maniac i The OA – serie, które burzą konwencjonalne oczekiwania co do tego, co może zaoferować science fiction.
Kilka tytułów wymienionych powyżej to tylko wierzchołek – czeka na Ciebie wiele niesamowitych przygód. Złap ulubioną przekąskę, nalej sobie orzeźwiającego napoju i przygotuj się, bo to najlepsze seriale science-fiction Netflix, które powinieneś teraz obejrzeć.
Przeczytaj więcej: Najlepsze programy telewizyjne science fiction do obejrzenia w Prime Video już teraz
Stranger Things zyskało popularność, gdy serial ten miał po cichu premierę swojego pierwszego sezonu w serwisie Netflix w 2016 roku. To, co zaczęło się jako hołd dla kina lat 80., z nawiązaniami do ET, Dungeons & Dragons, Goonies i twórczości Stephena Kinga, przerodziło się w wielowarstwowa i rozległa przygoda science-fiction. Program opowiada o grupie dzieciaków z Hawkins w stanie Indiana, które po spotkaniu z tajemniczą dziewczyną, której nadają imię Eleven, odkrywają złowrogi wymiar kryjący się tuż pod ich stopami. Rządowe tuszowanie faktów, demoniczne piekielne bestie i obsada pełna ukochanych odmieńców tworzą tę pełną napięcia serię gatunkową.
3 Body Problem został stworzony przez absolwentów Gry o tron, Davida Benioffa i DB Weissa, wraz z showrunnerem serialu Terror, Alexandrem Woo, i opiera się na nagrodzonej nagrodą Hugo powieści Liu Cixina. Zaawansowany serial science-fiction łączy przełomowy moment w Chinach lat 60. XX wieku ze współczesnością, kiedy grupa naukowców musi stawić czoła wyłaniającemu się globalnemu zagrożeniu, jakiego ludzkość nigdy wcześniej nie widziała.
Zainspirowany komiksem stworzonym przez Gerarda Way’a i Gabriela Bá, serial opowiada o grupie adoptowanego rodzeństwa superbohaterów, które zostało wychowane, aby ratować świat. Od podróży w czasie po ratowanie ludzkości przed wieloma apokaliptycznymi wydarzeniami – ciągłe przygody dysfunkcyjnego Hargreevesa wywracają do góry nogami oczekiwane schematy gatunkowe. To dziwne, niecodzienne, zabawne i wzruszające.
Supacell przejmuje znaną narrację o superbohaterach i odwraca scenariusz. Serial opowiada historię czterech Czarnych mieszkających w południowym Londynie, którzy nagle zyskują supermoce. Tym, co łączy każdego z nich z nowo odkrytymi zdolnościami, są historie ich rodzin cierpiących na niedokrwistość sierpowatokrwinkową – częstą chorobę dziedziczną. Wykorzystując ten gatunek jako podstawę narracyjną, serial zagłębia się w ludzki dramat rozgrywający się między tymi postaciami, podkreślając jednocześnie istotne tematy kulturowe, takie jak rasizm, handel ludźmi i drapieżne praktyki w zakresie opieki zdrowotnej.
Czarne lustro Charliego Brookera wyznaczyło standardy możliwości współczesnych serii antologii gatunkowych. Każda historia przedstawiona w serialu, który obecnie składa się z sześciu sezonów i wartego obejrzenia interaktywnego, samodzielnego filmu, rozgrywa się w świecie niedalekiej przyszłości, w którym technologia wpływa na ludzkość w cudowny, dziwny i przerażający sposób. Podnoszące na duchu, a nawet przerażające, „Czarne lustro” to mózgowy błąd programu telewizyjnego, który sprawi, że będziesz myśleć długo po napisach końcowych.
Złamali schemat, tworząc OA. Dwusezonowy serial stworzony przez Brit Marling i Zala Batmanglija opowiada historię Prairie Johnson (Marling), młodej niewidomej kobiety, która po siedmiu latach zaginięcia wraca do rodziny z przywróconym wzrokiem. Gdzie ona była przez te wszystkie lata? Jak ona może widzieć? Tak właśnie wygląda równoległa egzystencja w wielu wymiarach. OK, ta odpowiedź ledwo zarysowuje powierzchnię tego niezwykle wyjątkowego i wielowarstwowego programu. Przyjdź na fizykę kwantową, zostań na układy tańca interpretacyjnego.
Podobnie jak Stranger Things, Dark zaczyna się od niewytłumaczalnego zniknięcia dziecka. Zamiast kolejnej wersji nękającej miasto „Do góry nogami”, niemiecki serial bawi się podróżami w czasie, aby zbadać, jak zaginięcie dziecka może wpłynąć na rodzinę i społeczność. Powolny film noir, który w dużej mierze opiera się na okropnościach traumy pokoleniowej, Dark trwał trzy sezony w serwisie Netflix. Na pewno wejdzie Ci to w skórę.
„1899” został stworzony przez Jantje Friese i Barana bo Odara – ten sam duet, który sprowadził „Dark” do Netflix – i opowiada historię grupy pasażerów na statku płynącym do Nowego Jorku na przełomie wieków. To jednak coś więcej niż zwykły kawałek z epoki. Gdy tylko wszystko się zacznie, serial rzuca na ekran podróże w czasie, wiele wymiarów, symulacje rzeczywistości i inne fragmenty szaleństwa science fiction. Być może nie doczekał się drugiego sezonu, ale wciąż jest tu wiele dobrego gatunku do rozważenia.
W Parasyte: The Grey obce pasożyty lądują na Ziemi i zaczynają zmieniać ludzi w zmiennokształtne potwory. Aby stawić czoła rosnącemu zagrożeniu w stylu Inwazji Porywaczy Ciał, ocaleni – znani również jako „Szary” – powstają, by ocalić ludzkość i planetę. Ta koreańska seria, inspirowana mangą Hitoshiego Iwaakiego, powinna zadowolić każdego fana horroru i science-fiction.
Twórcy Matrixa, Lilly i Lana Wachowskie, połączyli siły z twórcą Babylon 5 J. Michaelem Straczyńskim, aby wprowadzić Sense8 do serwisu Netflix. Nadprzyrodzony dramat opowiada historię ośmiu przypadkowych osób z całego świata, które dowiadują się, że są ze sobą powiązane emocjonalnie i psychicznie. Grupa nazywana „zmysłami” uczy się od siebie nawzajem, dosłownie zmuszona wejść w swoje buty i zdobywać nowe, ekscytujące umiejętności. Sprawy nie byłyby kompletne bez włączenia tajemniczej organizacji, która ich wszystkich ściga. Przez dwa sezony program poruszał aktualne kwestie, takie jak płeć, seksualność i tożsamość, łącząc gatunki takie jak telenowela, dramat K, Bollywood i euro-noir, skacząc po całym świecie.
Oparta na książce Richarda K. Morgana, Altered Carbon istnieje w przyszłym świecie, w którym świadomość może być przenoszona z jednego ciała do drugiego. Joel Kinnaman wystąpił w pierwszym sezonie jako były żołnierz Takeshi Kovacs. Jego misja rozwiązania morderstwa przekształca się w podróż do samopoznania, podczas której stara się odnaleźć swoją utraconą miłość i odpowiedzi dotyczące poprzedniego życia. W drugim sezonie Anthony Mackie wciela się w rolę kontynuatora cyberpunkowej opowieści noir.
Łącząc różne style animacji z akcją na żywo, Miłość, Śmierć + Roboty to antologia inna niż wiele innych. Seria, w której porównywano do Czarnego Lustra, zanurza się w wielu niezależnych historiach, które eksplorują świat, w którym czujące roboty, stworzenia i inne podobne istoty mają więcej człowieczeństwa niż sama ludzkość.
Czerpiąc inspirację z serii z 1965 roku, film Lost in Space podąża za rodziną Robinsonów wyruszającą w kosmiczną misję mającą na celu skolonizowanie nowej planety, podczas gdy ludzkość balansuje na krawędzi upadku. Serial obfituje w rodzinne dramaty, które czasami mogą zniechęcić. Ale dzięki konfliktowi społeczno-politycznemu, fajnemu przyjacielowi-kosmicznemu robotowi i cudownie nikczemnemu doktorowi Smithowi granemu przez Parkera Poseya, serial trzyma poziom.
Emma Stone i Jonah Hill występują w niesamowitym dramacie Cary’ego Joji Fukunagi („Detektyw”) i Patricka Somerville’a („Pozostawieni”). W 10-odcinkowym serialu Annie (Stone) i Owen (Hill) rozpoczynają próbę leku, który rzekomo wyleczy ich wszystkie problemy. Jak się zapewne domyślasz, tak nie jest. Przez cały program Stone i Hill wyglądają, jakby świetnie się bawili, przymierzając różne postacie. Dodanie do obsady Sonoyi Mizuno, Justina Theroux i Sally Field sprawia, że jest to niedoceniany klejnot warty uwagi.
Przez pierwsze trzy sezony Manifest był oryginałem NBC. Po anulowaniu serialu przez sieć wkroczył Netflix, aby ożywić serial. Fabuła opowiada o pasażerach lotu 828, którzy przybywają do celu pięć lat po pierwotnym starcie. Ci, którzy przeżyli, zaczynają mieć przeczucia i wizje, które pomagają im ocalić innych przed katastrofami, które jeszcze nie miały miejsca. To trochę tak, jakby Lost i Final Destination miały dziecko.
Eric McCormack prowadzi ten ściśle nakreślony serial science-fiction, który opowiada o grupie „podróżników”, którzy wysyłają swoją świadomość z powrotem do różnych okresów w czasie do różnych gospodarzy zbliżających się do końca swojego życia, aby zminimalizować wpływ ich śmierci na przyszłość. Po trzech sezonach Netflix wycofał się z produkcji tego wciągającego serialu opartego na bohaterach.
Alicja w Borderland opiera się na mandze Haro Aso i podąża za grupą postaci z równoległej wersji Tokio, zmuszonych do rywalizacji w wielu pokręconych grach, aby przeżyć. Ten thriller w stylu Battle Royale przypadnie do gustu fanom tytułów rywalizujących o życie lub śmierć, takich jak Squid Game, The Hunger Games i oczywiście Battle Royale.