W niedzielę 17 listopada Kościół obchodzi uroczystość Światowy Dzień Ubogichinicjatywa stworzona przez Tata Franciszek w 2016 r., aby uwidocznić rzeczywistość milionów ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji na całym świecie.
Dzień ten jest obchodzony corocznie i ma na celu mobilizację zarówno wspólnot chrześcijańskich, jak i całego społeczeństwa, do niesienia pomocy materialnej i duchowej najbardziej potrzebującym.
Rzeczywistość ubóstwa w Hiszpanii
Manuel Bretón, prezes stowarzyszenia Cáritas, ostrzegł w „Ecclesia en exit” przed niepewnością zatrudnienia, która dotyka wiele osób w Hiszpanii, nawet tych, które pracują. „Tymczasowy charakter, niepewność i tego typu rzeczy oznaczają, że posiadanie pracy nie zaspokaja podstawowych potrzeb”.
Liczby, którymi dysponuje Cáritas, ukazują powagę sytuacji: połowa osób, które przychodzą do organizacji, cierpi na niepewność zatrudnienia, pomimo posiadania pracy. „Tymczasowy charakter, niepewność i tego typu rzeczy oznaczają, że posiadanie pracy nie zaspokaja podstawowych potrzeb” – ujawnia Bretón.
Kolejną bezbronną grupą są migranci o nieuregulowanym statusie pobytu. Według Bretona „jedna trzecia osób, które odwiedzają nasze drzwi, to migranci znajdujący się w sytuacji absolutnych nieprawidłowości„. Do tego dochodzi trudność, jaką napotykają rodziny samotnie wychowujące dzieci z nieletnimi w dostępie do niezbędnych zasobów. „To przerażające liczby, które podsumowują rzeczywistość”.
Prezydent Cáritas podkreśla, jak ważne jest, aby nie ignorować rzeczywistości ubóstwa i podejmować działania na rzecz ograniczenia jego skutków. “Sprawia, że czujemy się niekomfortowo, ponieważ odzwierciedlają szwy naszego społeczeństwa, ale dobrze jest też, że sprawia to, że czujemy się niekomfortowo, ponieważ pozwalają nam widzieć rzeczywistość. Rzeczywistość, w której żyjemy w Caritas, jest rzeczywistością, w której żyje nasze społeczeństwo„.
Papież Franciszek nawołuje nas codziennie, abyśmy nie zapominali o ubogich i oferowali im wsparcie i towarzyszenie. W tym roku hasło VIII Światowego Dnia Ubogich brzmi: „Modlitwa biednego człowieka wznosi się do Boga”
Solidarność motorem zmian
Caritas ma długą historię zaangażowania na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji, kierując się Ewangelią i Błogosławieństwami. “Przywilej, jaki daje nam przynależność do Kościoła, polega na tym, że podążamy za ewangelią co do joty, albo staramy się tym podążać i mamy wspaniałą mapę drogową, jaką są błogosławieństwa” – mówi Bretón.
Przykładem tej solidarności jest reakcja na katastrofę spowodowaną przez DANA. Cáritas, posiadający sieć wsparcia obejmującą 6000 parafii w całej Hiszpanii, od pierwszej chwili zmobilizował się na dotkniętych obszarach, aby zapewnić im opiekę i zobowiązał się do długoterminowej kontynuacji swojej pracy. “Będziemy tam, gdy media nas opuszczą i porzucą„mówi Bretón. Cáritas utrzymuje aktywną kampanię, w ramach której można współpracować za pośrednictwem Cope.es; caritas.es lub wysyłając wiadomość Bizum na numer 00089.
Podkreśla także wspaniałą pracę wolontariuszy i pracowników Caritas, którzy pomimo tego, że DANA również ich dotyczy, robią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc innym. “Zawsze podkreślałem solidarność narodu hiszpańskiego i jestem niezwykle dumny, że jestem świadkiem tego wszystkiego.„.
Światowy Dzień Ubogich zaprasza nas wszystkich do budowania bardziej sprawiedliwego i włączającego społeczeństwa. Walka z ubóstwem wymaga stałego zaangażowania i konkretnych działań które umożliwiają osobom znajdującym się w trudnej sytuacji dostęp do godnego życia.