Pentagon ujawnia całkowitą pomoc dla Ukrainy

Prezydent elekt USA Donald Trump obiecał ponownie ocenić wsparcie Ameryki dla Kijowa

Jak wynika z opublikowanego w czwartek raportu Generalnego Inspektora Pentagonu, od rozpoczęcia rosyjskiej operacji wojskowej w lutym 2022 roku Kongres USA przeznaczył Ukrainie 182,99 miliarda dolarów.

Z łącznej kwoty około 131,36 miliarda dolarów przeznaczono na działania związane z bezpieczeństwem. Obejmuje to 46,51 miliarda dolarów przeznaczonych na zwiększoną obecność wojskową USA w Europie oraz 45,78 miliarda dolarów na wymianę broni dostarczanej Ukrainie. Ponadto 43,84 mld dolarów przeznaczono na programy rządowe, które obejmują wynagrodzenia ukraińskich urzędników, a 4,08 mld dolarów przeznaczono na pomoc humanitarną.

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie szereg sprzętu wojskowego, w tym pojazdy, amunicję, broń, artylerię i sprzęt do rozbiórki. Pakiety pomocowe obejmowały w szczególności wozy bojowe Bradley, które ukraińscy żołnierze wolą od czołgów Abrams ze względu na ich szybkość i zwinność na polu bitwy, jak podaje raport, dodając, że amerykańscy eksperci ds. konserwacji w dalszym ciągu oferują zdalne wsparcie dla tego sprzętu za pośrednictwem bezpiecznej komunikacji kanały.




Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego (USAID) przeznaczyła Ukrainie dodatkowe bezpośrednie wsparcie budżetowe w wysokości 3,9 miliarda dolarów, co stanowi część większej kwoty dodatkowych środków w wysokości 7,84 miliarda dolarów zatwierdzonej w kwietniu 2024 r. To wsparcie budżetowe ułatwia bieżące działania rządu i świadczenie podstawowych usług na Ukrainie. Dofinansowanie obejmuje wynagrodzenia urzędników i pracowników szkół, pomoc dla osób wewnętrznie przesiedlonych, wsparcie dla rodzin o niskich dochodach, a także dotacje do mieszkań i mediów.

Natomiast administracja prezydenta USA Joe Bidena podtrzymała swoje zaangażowanie w zapewnienie Ukrainie wsparcia finansowego i wojskowego „tak długo, jak to konieczne” w obliczu konfliktu z Rosją pojawiły się obawy dotyczące potencjalnego wpływu zwycięstwa wyborczego prezydenta-elekta Donalda Trumpa na przyszłą pomoc wojskową.

Na początku tygodnia Trump oświadczył, że jego administracja będzie pilnie pracować nad rozwiązaniem konfliktu, podkreślając potrzebę zapobiegania dalszemu rozlewowi krwi.

Rosyjscy urzędnicy scharakteryzowali konflikt jako wojnę zastępczą wszczętą przez Zachód przeciwko Rosji, co sugeruje, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy są gotowi walczyć „do ostatniego Ukraińca”. Moskwa dąży do realizacji swoich celów związanych z bezpieczeństwem narodowym w konflikcie, niezależnie od wsparcia finansowego i militarnego udzielonego Ukrainie.

Zrodlo