Nasi eksperci od snu od lat testują materace, pościel i technologie snu, poświęcając tysiące godzin na doskonalenie naszego rzemiosła polegającego na uczciwym i dokładnym recenzowaniu łóżek i produktów związanych ze snem. Przetestowaliśmy ponad 300 łóżek kilkudziesięciu marek, takich jak Casper, Helix, Nectar, Purple, Leesa i wiele innych.
Nasi testerzy łóżek mają różną masę i typ ciała, wzrost, płeć i preferencje dotyczące snu, co pozwala nam zapewnić kompleksową ocenę każdego materaca z wielu punktów widzenia. Jesteśmy dumni z naszej metodologii testowania materacy, która obejmuje analizę takich cech, jak twardość, odczucie, regulacja temperatury, izolacja ruchu, podparcie krawędzi i cechy specjalne.
Jędrność
Jedną z głównych cech, na które zwracamy uwagę przy wyborze najlepszych materacy do spania na boku, jest twardość, która oznacza stopień odciążenia, jaki zapewnia łóżko. Podczas naszego procesu testowania nasi eksperci o różnej masie ciała i typie budowy ciała na zmianę kładą się na łóżku w każdej pozycji do spania, aby określić, jak dobrze będą podtrzymywać nasze główne punkty nacisku – głównie ramiona, biodra i kolana. Leżąc na boku, materac musi zapewniać pewne „oddawanie” w tych obszarach. Jeśli materac jest zbyt twardy, może zbyt mocno naciskać na te punkty, powodując bolesność, ból, a nawet drętwienie.
Jak wspomniałem, twardość jest sprawą subiektywną i różni się w zależności od osoby – co było siłą napędową stworzenia naszego Materaca Smasher 9000. Po umieszczeniu materaca na platformie aktywujemy urządzenie, które wciska swoje ramię w środek łóżka . Nasze odpowiednie oprogramowanie określa następnie obiektywny poziom twardości w skali od 1 do 10, gdzie jest to najbardziej miękki, a 10 – najtwardszy.
Dla osób śpiących na boku nigdy nie zalecamy materaca o wysokim wskaźniku twardości. Najlepszym rozwiązaniem dla osób śpiących na boku jest zazwyczaj średnio miękki, można go dać lub wziąć, w zależności od wagi, typu budowy ciała i osobistych preferencji.
Czuć
Odczucie materaca to kolejny ważny element, który analizujemy i sprawdzamy. Pod wpływem rodzaju pianek i cewek zastosowanych w konstrukcji łóżko jest dokładnie takie, jak brzmi – jakie to uczucie, gdy na nim leżysz? Czy jest sprężysty i responsywny? Czy łatwo jest zmienić pozycję? A może gęsta pianka z pamięcią kształtu dopasowuje się do ciała i przez jakiś czas utrzymuje kształt? Czy materac ma miękką, pluszową poduszkę, czy jest bardziej neutralny? Czy cewki lub wsparcie strefowe są zauważalne? Dokładamy wszelkich starań, aby dokładnie opisać, jak to jest leżeć na każdym łóżku, aby pomóc Ci określić, czy jest ono dla Ciebie odpowiednie, bez konieczności samodzielnego testowania ich wszystkich.
Określając najlepsze wyczucie dla osób śpiących na boku, szukamy łóżek o bardziej miękkim i miękkim wrażeniu, które otula Twoje kształty i zapewnia duże odciążenie bioder i ramion.
Przeczytaj więcej: Dlaczego pianka w Twoim materacu ma znaczenie
Regulacja temperatury
Preferencje każdej osoby, typ budowy ciała, a nawet stan zdrowia mogą mieć wpływ na to, jak ciepły lub zimny będzie materac. Odkryliśmy również, że marki materacy wyolbrzymiają możliwości chłodzenia swoich łóżek. Dlatego podczas naszego procesu testowania szczegółowo opisujemy, jak ciepły lub chłodny jest materac, dzięki czemu możesz lepiej zrozumieć, jakie to uczucie leżeć na nim. Czy materac jest naprawdę chłodny w dotyku i zapewnia satysfakcjonujące uczucie chłodu u gorących osób? A może będzie spał bardziej temperaturowo? Czy materiały zatrzymują ciepło ciała i zapewniają ciepło?
Inne czynniki zewnętrzne wpływają na odczuwaną przez Ciebie temperaturę w łóżku, takie jak otoczenie w sypialni, pościel, której używasz i piżama, w której śpisz. W naszym zakładzie materacowym testujemy łóżka w pomieszczeniach o kontrolowanej temperaturze, bez prześcieradeł i pościeli do analizy ich budowę i materiały oraz wyjaśnij, jak wpływają one na ogólną temperaturę łóżka.
Izolacja ruchu
Izolacja ruchu to prosty termin określający, jak dobrze materac tłumi ruch na swojej powierzchni. Łóżko charakteryzujące się dobrą izolacją ruchu jest niezbędne w przypadku osób, które śpią lekko lub dzielą materac z partnerem lub zwierzętami. Testujemy możliwości izolacji ruchu łóżka, prosząc jednego eksperta o położenie się na łóżku, podczas gdy drugi kręci się i zmienia pozycję. Czy osoba leżąca odczuwa ruch w materacu, czy jest on subtelny i mniej zauważalny?
W przypadku drugiej metody stawiamy szklankę z wodą na krawędziach i toczymy ją w przód i w tył, żeby zobaczyć, czy szklanka spadnie, czy też płyn się rozleje. Zazwyczaj w tej kategorii najlepiej sprawdzają się łóżka z gęstą pianką z pamięcią kształtu. Bardziej elastyczne materace mają zwykle gorszą izolację ruchu.
Obsługa krawędzi
Podparcie krawędzi odnosi się do wytrzymałości obwodu łóżka, co jest kolejnym ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jeśli śpisz z partnerem lub zwierzętami lub masz tendencję do spania na krawędzi. Badanie podparcia krawędzi polega na sprawdzeniu, jak materac utrzymuje swój kształt i strukturę, gdy siedzimy i leżymy na obwodzie. Czy zapada się i daje wrażenie, że się stoczymy, czy też jest super wytrzymały i zapewniający wsparcie?
Dociskamy także krawędzie pięściami, żeby obserwować, jak mocno ugina się pod naciskiem. Wiele marek materacy dodaje wzmocnienia wokół krawędzi – czy to w postaci zwojów, czy twardszych pianek – aby poprawić podparcie krawędzi. Posiadanie solidnych wsporników krawędziowych pomaga stworzyć stabilną i spójną powierzchnię do spania na całej powierzchni materaca.
Funkcje specjalne
Marki materacy często oferują łóżka ze specjalnymi funkcjami, takimi jak pokrowce z technologią chłodzenia dla gorących podkładów lub strefowe wsparcie specjalnie dla osób z problemami z plecami, takimi jak rwa kulszowa. Zawsze testujemy i przeglądamy te dodatkowe cechy, aby określić, czy odpowiadają one oświadczeniom marek i poinformować Cię, który rodzaj podkładu będzie najbardziej korzystny.
Dowiedz się więcej: Jak testujemy materace