Norweski rybak „łapie” w swoją sieć łódź podwodną

Według doniesień amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym zaplątał się w sieć rybacką u północnego wybrzeża Norwegii, co przez wieki opowiadało miejscowemu rybakowi pubową historię, ale zrujnowało jego połów halibuta.

Statek rybacki Oygutt z Tromso w poniedziałek rano przywiózł około 200 kg halibuta i ponownie zarzucił sieci, mając nadzieję na podobny połów. Zamiast tego kapitan Harald Engen „wciągnięty” okręt podwodny rakietowy o wyporności 7800 ton.

„Wracaliśmy do hodowli ryb w Sommaroya, kiedy wezwała nas straż przybrzeżna” – dodał. Engen powiedział norweskiemu nadawcy NRK. „Okręt podwodny wpłynął w naszą sieć halibutową i wciągnął ją dwie mile morskie na północ do morza”.

Z drogiego aparatu została tylko boja. „Sieć jest na dnie morza” dodał Engen, 22. „Zniknęła i prawdopodobnie już nigdy jej nie odnajdziemy”.

Rzecznik Straży Przybrzeżnej Kenneth Dahl potwierdził NRK, że łódź napotkała łódź podwodną.




Norweskie media podają, że sprawcą prawdopodobnie był USS Virginia, szybki okręt podwodny napędzany reaktorami nuklearnymi i uzbrojony w rakiety manewrujące. Odwiedził Tromso w ramach inicjatywy „odstraszać i bronić coraz bardziej złożonego środowiska bezpieczeństwa Dalekiej Północy”, – podała w oświadczeniu marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych.

W poniedziałek śmigła 115-metrowego okrętu podwodnego zaplątały się w sieć Engen, ale norweskie media i amerykańska marynarka wojenna potrzebowały kilku dni, aby potwierdzić, co się stało.

Rzecznik 6. Floty Stanów Zjednoczonych, porucznik Pierson Hawkins, powiedział Business Insiderowi, że incydent jest badany i nie chce potwierdzić nazwy statku, którego to dotyczy.

„Słyszałem o innych statkach korzystających z łączy sieciowych, ale nikt tutaj nie słyszał o łodzi podwodnej, która by to robiła” – dodał. Engen powiedział NRK, przyznając, że w wiejskim pubie byłaby to niezła historia.

Chociaż nie żywił Amerykanom złej woli, Engen wyraził nadzieję, że uda mu się wymienić kosztowny sprzęt. Być może będzie musiał najpierw zająć się papierami. Zdaniem Hawkinsa „kiedy Stany Zjednoczone są odpowiedzialne za szkody w sprzęcie cywilnym, odbywa się procedura reklamacyjna mająca na celu zwrot kosztów”.

Norwegia jest jednym z członków założycieli NATO i graniczy z Rosją w Arktyce. Stany Zjednoczone wielokrotnie wysyłały w ten obszar okręty marynarki wojennej, rzekomo w odpowiedzi na działalność rosyjskiej floty.

Zrodlo