Rząd Wielkiej Brytanii czyni wysiłki na rzecz integracji technologii blockchain ze swoimi systemami finansowymi. W niedawnym oświadczeniu minister finansów Rachel Reeves ujawniła plany pilotażowego wprowadzenia cyfrowego instrumentu złoconego w tym kraju. Inicjatywa ta będzie wykorzystywać technologię Distributed Ledger Technology (DLT), powszechnie znaną jako blockchain. Instrumenty pozłacane, rodzaj obligacji rządowych szeroko stosowany w Wielkiej Brytanii i innych krajach Wspólnoty Narodów, są uważane za opcje inwestycyjne o niskim ryzyku.
W tym tygodniu w swoim pierwszym przemówieniu w Mansion House minister finansów Rachel Reeves ogłosiła, że brytyjski skarb państwa opracowuje „strategię wzrostu i konkurencyjności usług finansowych”. W ramach tej inicjatywy rząd ma na celu pokazanie, w jaki sposób technologie takie jak blockchain mogą ulepszyć narodowy ekosystem fintech.
Zgodnie z postem autorstwa Finanse Wielkiej Brytaniibiuro otrzymało opinie od instytucji finansowych, że cyfrowa obligacja denominowana w funtach szterlingach zapewniłaby szersze uczestnictwo inwestorów.
„Wierzymy, że dzięki temu brytyjskie rynki kapitałowe będą mogły chronić się przed firmami przenoszącymi się gdzie indziej w celu inwestowania w nowe technologie i kapitał w jurysdykcjach, w których podejście rządu i otoczenie regulacyjne były w przeszłości bardziej elastyczne” – czytamy w poście.
Przywódcy Wielkiej Brytanii badają technologię blockchain, aby wesprzeć tę inicjatywę z kilku powodów, jak wskazano w oświadczeniu ministerstwa. W przypadku nadchodzącego instrumentu złoconego Wielka Brytania zamierza wykorzystać technologię księgi rozproszonej (DLT), aby umożliwić automatyzację, inteligentne kontrakty i płynne zarządzanie całym cyklem życia papierów wartościowych. Co więcej, niezmienne i trwałe możliwości przechowywania danych przez blockchain mogą zwiększyć przejrzystość systemów finansowych.
„Prawdopodobnie celem będzie utworzenie infrastruktury cyfrowego rynku finansowego (D-FMI) umożliwiającej obsługę platformy opartej na technologii DLT na potrzeby kompleksowego cyklu życia transakcji. Strategia obejmuje wykorzystanie zintegrowanej platformy DLT do pierwotnej emisji, alokacji, rozrachunku i przechowywania, z potencjałem do handlu na rynku wtórnym pomiędzy wstępnie zatwierdzonymi uczestnikami” – wyjaśniono w poście.
Wielka Brytania planuje rozpocząć testy cyfrowego instrumentu złocistego w ciągu sześciu miesięcy, a jego szersze wdrożenie nastąpi stopniowo.
Oprócz fintech brytyjskie firmy działające w innych branżach również znajdują sposoby na wykorzystanie technologii blockchain. Na przykład Vodafone chce zintegrować DLT ze swoją działalnością.