Premier Chorwacji zwalnia ministra zdrowia oskarżonego o korupcję

Prokuratorzy oskarżają podejrzanych o „przyjmowanie i dawanie łapówek, nadużycie stanowiska i władzy oraz pranie pieniędzy”.

Premier Chorwacji zwolnił ministra zdrowia Vili Berosa po jego aresztowaniu pod zarzutem korupcji w ramach dochodzenia Unii Europejskiej.

„Dziś rano były minister Vili Beros i dwie inne osoby zostały aresztowane w ramach operacji prowadzonej przez funkcjonariuszy ds. walki z korupcją”, powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Andrej Plenkovic.

„Jako premier jestem osobiście zbulwersowany pomysłem, że ktokolwiek w systemie opieki zdrowotnej wykorzystałby swoje stanowisko albo do osobistego wzbogacenia się, albo do faworyzowania kogoś innego w systemie opieki zdrowotnej” – powiedział Plenkovic.

Prokuratura Europejska (EPPO) w stolicy Zagrzebiu poinformowała, że ​​wszczęła dochodzenie w sprawie ośmiu osób, w tym Berosa i dyrektorów dwóch szpitali.

W oświadczeniu niezależna prokuratura UE oskarżyła podejrzanych oraz dwie firmy o „przyjmowanie i wręczanie łapówek, nadużycie stanowiska i władzy oraz pranie pieniędzy”.

„Pan Beros całkowicie zaprzecza jakiejkolwiek odpowiedzialności karnej” – powiedziała dziennikarzom jego prawniczka Laura Vakovic.

Plenkovic, który został ponownie wybrany w kwietniu, powiedział: „Jako rząd nie chroniliśmy i nie będziemy chronić nikogo przed postępowaniem karnym, jeśli jest on podejrzany o popełnienie czynów przestępczych, niezależnie od tego, kto to może być i jakie ma obowiązki”.

Według prokuratorów między czerwcem 2022 r. a listopadem 2024 r. pięciu podejrzanych próbowało „zabezpieczyć nienależne zyski finansowe” w ramach programu sprzedaży robotów medycznych dla kilku szpitali w Chorwacji.

Według EPPO podejrzani oferowali także łapówki w celu manipulowania procesem udzielania zamówień publicznych.

Próbowano tego dokonać co najmniej cztery razy, ale nie przyniosło to skutku w przypadku projektu finansowanego przez UE w nadmorskim mieście Split, gdzie odmówiono im przyjęcia łapówki – stwierdzili prokuratorzy.

W pozostałych trzech przypadkach w różnych szpitalach w Zagrzebiu „pojawiają się zarzuty, że minister zdrowia w zamian za otrzymaną łapówkę wydawał zgody na zakup mikroskopów operacyjnych po bezzasadnie zawyżonych cenach oraz przeznaczał środki na zamówienia publiczne”.

Cena została „bezpodstawnie podwyższona o [$654,000] ze szkodą dla chorwackiego budżetu państwa” – dodali prokuratorzy.

Chorwackie Biuro ds. Zwalczania Korupcji i Przestępczości Zorganizowanej (USKOK) potwierdziło aresztowania, nie identyfikując podejrzanych.

Beros został powołany na to stanowisko po zwolnieniu w styczniu 2020 r. jego poprzednika Milana Kujundzicia z powodu jego powiązań ze sprawą dotyczącą niezgłoszonego majątku.

Od objęcia władzy w 2016 r. kilku ministrów należącej do premiera konserwatywnej partii Chorwacka Unia Demokratyczna (HDZ) ustąpiło ze stanowiska w związku z zarzutami o korupcję.

Chorwacja ma poważne problemy z korupcją systemową i polityczną. Jest ogólnie uznawany przez międzynarodowe grupy antykorupcyjne za jedno z najbardziej skorumpowanych państw spośród 27 krajów członkowskich UE.

Zrodlo