Funkcja „Ponowne uruchomienie bezczynności” iPhone’a pozwala na ponowne uruchomienie urządzenia po 72 godzinach, twierdzi ekspert

Według ekspertów ds. bezpieczeństwa, którzy testowali tę funkcję, w zeszłym miesiącu udostępniono użytkownikom iOS 18.1 z nową funkcją zabezpieczeń, która może ponownie uruchomić smartfon użytkownika, jeśli nie zostanie odblokowany przez trzy dni, skutecznie zabezpieczając dane na urządzeniu przed złodziejami. Niedawny raport ujawnił, że iPhone’y skonfiskowane do celów kryminalistycznych same uruchamiały się ponownie, a później ujawniono, że w ramach najnowszej aktualizacji iOS dodano funkcję „restartu w przypadku braku aktywności”.

Jak działa „Ponowne uruchomienie bezczynności” firmy Apple na iPhonie

W zeszłym tygodniu badaczka bezpieczeństwa Jiska Classen ujawnił że Apple dodał nową funkcję o nazwie „Ponowne uruchomienie w przypadku braku aktywności”, która powoduje ponowne uruchomienie iPhone’a bez nadzoru po pewnym czasie. Badacz ujawnił teraz, że funkcja jest aktywowana po trzech dniach, wraz z demonstracją jej działania.

W filmie opublikowanym na X (dawniej Twitterze) badacz pokazał model iPhone’a 14 Pro z systemem iOS 18.1, który uruchamiał się ponownie, gdy nie został odblokowany w ciągu 72 godzin. Funkcja bezpieczeństwa ma na celu ograniczenie nieautoryzowanego dostępu do smartfona, gdy nie jest on aktywnie używany.

Po ponownym uruchomieniu iPhone przechodzi w stan zwany „przed pierwszym odblokowaniem” (BFU) — wtedy klucze szyfrujące używane do ochrony danych użytkownika są bezpiecznie przechowywane na chipsecie słuchawki, w bezpiecznym podsystemie zwanym Bezpieczna enklawa.

Dużo trudniej jest komuś uzyskać nieautoryzowany dostęp do smartfona w stanie BFU w porównaniu z „After First Unlock” (AFU), czyli jak sama nazwa wskazuje, gdy telefon został już odblokowany, oraz uwierzytelnieniem biometrycznym (Face ID) lub Touch ID) jest włączone.

Jednak badacz ostrzega że trzy dni (w stanie AFU) to wystarczający czas, aby organy ścigania uzyskały dostęp do danych użytkowników, zwłaszcza przy użyciu profesjonalnych narzędzi lub ekspertów. Może jednak uniemożliwić złodziejom uzyskanie dostępu do iPhone’a przy użyciu nieaktualnych narzędzi.

Użytkownicy mogą także włączyć Ochronę skradzionych danych — funkcję wprowadzoną w iOS 17.3 — która zachęca do korzystania z uwierzytelniania biometrycznego w celu zmiany ważnych ustawień iPhone’a. Ta funkcja jest domyślnie wyłączona, ponieważ utrudnia proces modyfikowania niektórych ustawień, ale według doniesień użytkownicy zostaną poproszeni o jej włączenie podczas konfigurowania iPhone’a w nadchodzącej aktualizacji iOS 18.2.



Zrodlo