HMinęło wiele miesięcy, a konkretnie w kwietniu, kiedy rząd ogłosił utworzenie pierwszej „ustawy o influencerach”, dzięki której mógłby stanowić prawo w Internecie i twórcach treści. Treści według wieku, regulacje dotyczące reklam i inne środki to tylko niektóre z elementów uwzględnionych w nowym rozporządzeniuktóra na dzień dzisiejszy nie została jeszcze uruchomiona i najwyraźniej zostanie skierowana do Sądu Najwyższego przez twórców treści.
Sami twórcy wystąpili masowo, aby potępić to, co jest zawarte w niniejszym Ogólnym prawie przekazu audiowizualnego, oprócz oskarżenia rządu o kłamstwo podczas jego tworzeniaponieważ według Hiszpańskiego Związku Twórców sam rząd przyspieszył proces, utrzymując, że Europa może ukarać Hiszpanię grzywną, jeśli ustawa wkrótce nie ujrzy światła dziennego, co potwierdzili jako fałszywe.
Twórcy twierdzą, że nie zostali wzięci pod uwagę
Jak donosi Hiszpański Związek Twórców, w trakcie tego procesu kilkakrotnie spotykał się on z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej, aby „głos twórców treści był częścią prawodawstwa, które miało na nich mieć wpływ”, ale Rząd zignorował ich propozycje, uznając za obowiązujące jedynie te oferowane przez stacje telewizyjne i inne organizacje.
Wśród środków uwzględnionych przez rząd w tej ustawie znajduje się wprowadzenie przepisów zakazujących „skrzynek z łupami” lub skrzynek z nagrodami, takich jak koperty FIFA, które są uważane za niebezpieczne dla nieletnich. Najwyraźniej, Nowe regulacje w tym obszarze obejmują m.in. zapobiegawcze zawieszenie portali społecznościowych i zrównanie obowiązków twórców z obowiązkami platformy takiej jak Netflix.
Twórcy zarzucają Rządowi niedbałość w stanowieniu prawa w sektorze, co do którego panuje wielka ignorancja, a ponadto nieuwzględnienie ich propozycji. Ze strony Związku Twórców Treści oskarżyli także sam rząd o kłamstwoco przyspieszyło proces tworzenia niniejszej ogólnej ustawy o komunikacji audiowizualnej w celu spełnienia wymogu gromadzenia funduszy europejskich, a nie uniknięcia kary pieniężnej nałożonej przez Europę na Hiszpanię.
Za to wszystko Związek Twórców Treści złożył pozew do Sądu Najwyższego, aby potępić tę sytuacjęa także całkowite zerwanie negocjacji z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej.
Od tego czasu nie tylko twórcy narzekają na nowe Ogólne przepisy dotyczące komunikacji audiowizualnej Ponad tydzień temu RTVE wydało oświadczenie, w którym otwarcie sprzeciwia się zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji.w związku z czym jeszcze wczoraj wywołano protesty przeciwko brakowi niezależności medium.