W środę Google wprowadziło dwa nowe narzędzia bezpieczeństwa oparte na sztucznej inteligencji (AI) dla urządzeń z Androidem. Narzędzia te mają na celu ochronę użytkowników przed oszustwami opartymi na połączeniach telefonicznych i złośliwymi aplikacjami poprzez monitorowanie aktywności w czasie rzeczywistym. Pierwsza to funkcja wykrywania oszustw w telefonie firmy Google, która monitoruje wzorce rozmów w celu ustalenia, czy połączenie przychodzące może być oszustwem. Drugi to alerty w czasie rzeczywistym Google Play Protect, które monitorują aktywność aplikacji w tle po jej zainstalowaniu w celu wykrycia złośliwych aplikacji.
Gigant technologiczny szczegółowo opisał dwa nowe narzędzia bezpieczeństwa w swoim bezpieczeństwie wpis na blogu. Obie te funkcje są wdrażane w Google Pixel 6 i nowszych modelach. Funkcja wykrywania oszustw w telefonie będzie początkowo dostępna tylko w USA dla osób, które zarejestrowały się w programie Google Beta. Narzędzie bezpieczeństwa oparte na połączeniach będzie działać tylko w przypadku rozmów telefonicznych w języku angielskim. Alerty na żywo w Google Play Protect będą dostępne także poza Stanami Zjednoczonymi.
Funkcja wykrywania oszustw różni się od typowych aplikacji i usług identyfikacji dzwoniącego, które wykorzystują numery telefonów i śledzą zachowania podczas połączeń w celu ustalenia, czy numer jest powiązany z oszustwami. Zamiast tego Google wykorzystuje działające na urządzeniu modele uczenia maszynowego do przetwarzania w czasie rzeczywistym wzorca rozmowy telefonicznej i ustalania, czy połączenie przychodzące jest oszustwem. W przypadku serii Pixel 9 zajmie się tym Gemini Nano.
Podkreślając przykład, gigant technologiczny powiedział, że jeśli osoba dzwoniąca poda się za pracownika banku użytkownika i poprosi o przelew środków w związku z naruszeniem, model sztucznej inteligencji może przetworzyć informacje audio i wykorzystać swoją bazę danych, aby potwierdzić, czy zastosowano podobne wzorce konwersacji oszukiwać ludzi.
Gdy ustali, że połączenie może być potencjalnym oszustwem, sztuczna inteligencja wygeneruje alert dźwiękowy i dotykowy oraz wyświetli ostrzeżenie wizualne. Google podkreśliło, że ta funkcja pozostanie domyślnie wyłączona, a użytkownicy mogą ją włączyć dla wszystkich połączeń w ustawieniach aplikacji Telefon lub dla konkretnego połączenia. Firma twierdziła, że na urządzeniu nie są przechowywane żadne dźwięki rozmów ani transkrypcje, wysyłane na serwery Google ani gdziekolwiek indziej ani nie można ich odzyskać po rozmowie.
Funkcja wykrywania zagrożeń w Google Play Protect Live
Druga funkcja jest częścią Google Play Protect, narzędzia bezpieczeństwa, które monitoruje Sklep Play pod kątem złośliwych i szkodliwych aplikacji. Dzięki funkcji wykrywania zagrożeń na żywo opartej na sztucznej inteligencji modele sztucznej inteligencji Google będą monitorować aplikacje zainstalowane na kwalifikujących się urządzeniach z Androidem. Jeśli aplikacja wykazuje podejrzane zachowanie lub niepotrzebną interakcję z innymi aplikacjami, narzędzie w czasie rzeczywistym wygeneruje ostrzeżenie, ostrzegając użytkownika.
Google twierdzi, że to narzędzie sztucznej inteligencji będzie w stanie wykryć aplikacje, które pozostają uśpione przez pewien czas po instalacji, aby uniknąć podejrzeń. Co więcej, ponieważ użytkownicy mogą wykrywać szkodliwe zachowania w czasie rzeczywistym, umożliwi im to podjęcie w odpowiednim czasie działań zapobiegających kradzieży danych. Warto zauważyć, że w chwili premiery narzędzie będzie skupiać się wyłącznie na oprogramowaniu stalkerware i złośliwych aplikacjach, które zbierają osobiste lub wrażliwe dane użytkowników bez pozwolenia.