Metody wojny Izraela w Gazie „zgodne z ludobójstwem”: komisja ONZ

Działania wojenne Izraela w Strefie Gazy mają znamiona ludobójstwa, stwierdziła komisja ONZ, oskarżając kraj o „stosowanie głodu jako metody wojny”.

W opublikowanym w czwartek raporcie Specjalny Komitet ONZ do badania praktyk izraelskich oskarżył ten kraj o „stosowanie głodu jako metody wojny”, co skutkuje „masowymi ofiarami cywilnymi i stanami zagrożenia życia” dla Palestyńczyków.

„Od początku wojny izraelscy urzędnicy publicznie wspierali politykę pozbawiającą Palestyńczyków artykułów niezbędnych do podtrzymania życia – żywności, wody i paliwa” – stwierdzono.

„Te oświadczenia, wraz z systematyczną i bezprawną ingerencją pomocy humanitarnej, jasno pokazują zamiar Izraela instrumentalizowania dostaw ratujących życie dla celów politycznych i wojskowych”.

Od 7 października 2023 r. w izraelskiej wojnie w Gazie zginęło co najmniej 43 736 Palestyńczyków, a 103 370 zostało rannych – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia enklawy.

Najnowszy raport ONZ odzwierciedla raport opublikowany w marcu przez specjalną sprawozdawczynię ONZ ds. okupowanych terytoriów palestyńskich Francescę Albanese, która stwierdziła, że ​​istnieją „uzasadnione podstawy”, aby sądzić, że Izrael popełnia ludobójstwo w Gazie.

Obejmuje pierwsze dziewięć miesięcy wojny Izraela w Gazie, która nastąpiła po ataku pod przewodnictwem Hamasu na południowy Izrael w październiku 2023 r., w którym zginęło około 1139 osób, a ponad 200 wzięto do niewoli.

W raporcie wskazano również, że pomimo wielokrotnych apeli ONZ, a także wiążących nakazów Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości i rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, Izrael w dalszym ciągu wymierzał „karę zbiorową” ludności palestyńskiej.

Szeroko zakrojona izraelska kampania bombowa w Gazie „zdziesiątkowała podstawowe usługi” i „rozpętała katastrofę ekologiczną… która będzie miała trwałe skutki dla zdrowia” – stwierdzono.

Do początku 2024 r. na Gazę zrzucono ponad 25 000 ton materiałów wybuchowych, co odpowiada dwóm bombom atomowym, „powodując masowe zniszczenia i załamanie systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, dewastację rolnictwa oraz toksyczne zanieczyszczenie” – czytamy w raporcie.

Dochodzenie Al Jazeera wykazało, że w ciągu roku wojny ilość materiałów wybuchowych zrzuconych na Gazę wzrosła do około 75 000 ton, co spowodowało powstanie ponad 42 milionów ton gruzu.

Jednocześnie w zamachach bombowych zniszczyło się także 114 szpitali i klinik, zginęło ponad 986 pracowników medycznych, w tym 165 lekarzy, 260 pielęgniarek, 184 pracowników służby zdrowia, 76 farmaceutów oraz 300 pracowników zarządzających i pomocniczych, a także 85 głównie zaangażowanych pracowników palestyńskiej obrony cywilnej w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.

Raport dodatkowo wzbudził „poważne obawy” dotyczące wykorzystania przez Izrael sztucznej inteligencji (AI) w bitwach, w których zginęli nie tylko bojownicy Hamasu, ale także cywile, w tym wiele kobiet i dzieci.

„Wykorzystywanie przez izraelskie wojsko namierzania wspomaganego sztuczną inteligencją, przy minimalnym nadzorze człowieka, w połączeniu z ciężkimi bombami, podkreśla lekceważenie przez Izrael swojego obowiązku rozróżniania ludności cywilnej od walczących oraz podejmowania odpowiednich zabezpieczeń w celu zapobiegania śmierci cywilów” – stwierdziła komisja.

Dochodzenie Al Jazeera ujawniło w kwietniu, że wspomagany sztuczną inteligencją system o nazwie Lavender był odpowiedzialny za sporządzanie list zabójstw obejmujących „aż 37 000 celów”.

Tymczasem komisja ONZ oskarżyła Izrael o eskalację cenzury mediów i tłumienie sprzeciwu podczas wojny, dodając, że „atakowanie dziennikarzy jest celowym wysiłkiem mającym na celu zablokowanie globalnego dostępu do informacji” o tym, co dzieje się na miejscu w Gazie.

„To celowe milczenie doniesień w połączeniu z dezinformacją i atakami na pracowników organizacji humanitarnych stanowi wyraźną strategię mającą na celu podważenie żywotnej pracy ONZ, odcięcie pomocy wciąż docierającej do Gazy i demontaż międzynarodowego porządku prawnego” – dodał.

W raporcie wezwano wszystkie państwa członkowskie ONZ do dotrzymania swoich zobowiązań prawnych, zaprzestania łamania prawa międzynarodowego przez Izrael i pociągnięcia go do odpowiedzialności.

Zrodlo