How Dune: Prophecy bada przyszłość w obawie przed sztuczną inteligencją

Najnowszy dodatek do Wydma Franczyza nie chce być jednorazowym wejściem. Według Diuna: Proroctwo producent wykonawczy Jordan Goldberg: „W tym wszechświecie jest tak wiele rzeczy do poruszenia — nasi bohaterowie sami są niezwykle bogaci, a ich wybory, historie i motywacje dają nam duży potencjał na więcej historii. Mam nadzieję, że uda nam się pojechać tak długo, jak się da. To znaczy, przedstawienie nazywa się Diuna: Proroctwowięc dopiero zaczynamy od tego, jak to wszystko będzie wyglądało 10 000 lat później za sprawą Paula Atrydy”.

Mówi ze śmiechem gwiazdor Travis Fimmel: „To naprawdę kawałek z epoki, prawda?”

„To futurystyczny utwór z epoki” – zgadza się Goldberg.

Podczas ostatniego dnia wywiadów przy okrągłym stole z obsadą i producentami stojącymi za filmem serialu spin-off HBO, Diuna: Proroctwociekawe miejsce w Wydma wiedza była dużym tematem rozmów — szczególnie ze względu na to, że serial badał, jak technologia działa w tym konkretnym okresie.

Showrunner Alison Schapker przyznaje, że Proroctwo zespół był „zdecydowany pod wpływem uniwersum Denisa Villeneuve’a — myślę, że naprawdę się odblokował Wydma dla ludzi, uważając to za niesamowity spektakl, ale także naprawdę osadzony w bohaterach. Więc tak, rzeczywiście postrzegamy siebie jako 10 000 lat wcześniej, ale rozmawiamy o tych filmach z dystansu”.

A to oznacza zupełnie inne podejście, jeśli chodzi o działanie technologii w tym fikcyjnym wszechświecie, a konkretnie takim, które zmaga się z następstwami brutalnej wojny między sztuczną inteligencją a ludzkością, znanej Wydma-głowy jak Butleriańskiego Dżihadu. Po tym stuletnim konflikcie zakazano używania wszystkich tak zwanych „myślących maszyn”; u Franka Herberta Wydma — i odpowiednio Villeneuve’a Wydma filmy — taką technologię uważa się za relikt przeszłości, gdyż Butlerowski Dżihad miał miejsce dosłownie tysiące lat temu.

Jednak postacie z Proroctwoktórego akcja rozgrywa się znacznie wcześniej na osi czasu, znacznie wyraźniej pamięta brutalną bitwę pomiędzy sztuczną inteligencją a ludzkością, która doprowadziła do wspomnianego odrzucenia… a także wyraźniej pamięta, jak użyteczna może być ta obecnie zakazana technologia. Członek obsady, Chloe Lea, zauważa, że ​​„to było całkiem niedawno [the war between computers and humanity] wydarzyło się w związku z byciem naszych bohaterów w Zakonach. Mam więc wrażenie, że strach przed technologią jest prawdopodobnie w nas zakorzeniony. Prawdopodobnie jest jeszcze całkiem świeże.

Dodaje Fimmel: „Wyobraźcie sobie, że dzisiaj każdemu zabrano telefon. To po prostu wtrąciłoby świat w taki bałagan. Musisz myśleć samodzielnie. Nie możesz po prostu wpisać tego w Google”.

Nie oznacza to, że jakakolwiek technologia jest wykluczona — Proroctwopodobnie jak reszta Wydmaw znaczący sposób wykorzystuje technologię odstraszania „Holtzmana” do napędzania takich osiągnięć, jak podróże kosmiczne i osłony osobiste, które chronią ludzi przed większością form ataków.

„To naprawdę fajne urządzenie w filmach i książkach, więc fajnie jest mieć je w naszym świecie” – mówi Goldberg. „A my z tym zrobiliśmy, rozszerzyliśmy to na inne rzeczy. Nasze poduszkowce są generowane przez Holtzmana, mamy więzienie, w którym ludzie lewitują za pomocą pasów Holtzmana. Mamy również wózki inwalidzkie lewitowane metodą Holtzmana. Zabawnie jest wziąć kilka podstawowych elementów technologii i spróbować pokazać, jak jest ona rozpowszechniona w naszym wszechświecie.

Co więcej, ludzkość, będąc gatunkiem dającym się łatwo przystosować (przynajmniej w fikcyjnym wszechświecie Herberta), rzeczywiście postępuje naprzód na nowe sposoby. „Interesujące w naszym programie jest to, że gdy w ten sposób odcina się ludzi od technologii, następuje pewna stagnacja” – mówi Goldberg. „Jak ludzkość na to reaguje?” WydmaOdpowiedź na to pytanie, kontynuuje, brzmi następująco: „wszystkie te różne szkoły, z których jedną jest Zakon Żeński, wkraczają do walki, aby przewodzić przyszłej ewolucji człowieka”.

Zakon Zakonu — zakon kierowany przez kobiety, którego zadaniem jest kierowanie przyszłością ludzkości — ostatecznie przekształci się w Bene Gesserit, potężny kolektyw kobiet posiadających nadprzyrodzone zdolności nabyte podczas rygorystycznego szkolenia. Jednak już na początku istnienia Zakonu jego członkowie rozwinęli między innymi zdolność wykrywania kłamstw.

Brak możliwości polegania na technologii, jak sugeruje członkini obsady Jade Anouka, „oznacza, że ​​skupiamy się bardziej na ciele i umiejętnościach”. Anouka gra inną uczennicę Zakonu Żeńskiego i opisuje szkolenie, które ona i jej inne akolitki otrzymują jako sposób na odblokowanie „zdolności, które mamy w sobie, a które są tak potężne — w rzeczywistości skupiamy się, patrzymy do wewnątrz i zaczynamy, OK, możemy uczyć nauczysz się kontrolować swoje ciało na poziomie molekularnym i naprawdę potrafisz czytać w ludziach”.

przed ProroctwoSchapker był producentem wykonawczym w HBO Świat Zachoduktóra również „nakręciła własny ogon na temat sztucznej inteligencji”. Dlatego bardzo aktywnie wsłuchiwałam się w toczące się debaty i bacznie się im przyglądałam”.

Idę z pracy Świat Zachodu i związane z nią głęboko zakorzenione obawy dotyczące ewolucji sztucznej inteligencji, mówi, „w świat po drugiej stronie naszego konfliktu ze sztuczną inteligencją – i w którym faktycznie będziemy musieli uporać się ze skutkami i konsekwencjami, a także strachem i podejrzeniami wynikającymi z zakazu stosowania maszyn oraz także wiedzieć, co jest pomiędzy tym w Wydma wszechświata, rezygnacja z takiej wolnej woli wiąże się z naprawdę wielkimi kosztami dla ludzkości… To odlotowe i cudowne”.

Schapker zauważył, że ostatnio ożywiło się zainteresowanie Wydma „nie mogło się dziać w lepszym momencie, bo oto jesteśmy i spieszymy się, aby skierować nasze myślenie w stronę maszyn, na dobre i na złe. Myślę, że to odpowiedni moment na zadawanie pytań Wydma zadaje całą serię pytań o to, dokąd to może prowadzić.

Gwiazda Jodhi May zgadza się. „Niekoniecznie jest to coś nowego, ale sposób, w jaki wpisuje się w to, przez co przechodzimy teraz i co to oznacza dla nas na co dzień [level] jest naprawdę przewidywalny. [Herbert] naprawdę wyprzedził swoją epokę w tym, o czym mówił – o niebezpieczeństwach związanych z inwestowaniem w materiały syntetyczne lub mechaniczne. Do tego stopnia, że ​​wyzbędziemy się władzy i samostanowienia.”

Diuna: Proroctwo Premiera w niedzielę, 17 listopada, w HBO i Max. Zarejestruj się, aby wykupić subskrypcję Max Tutaj.

Zrodlo