UE twierdzi, że Meta automatycznie łączy swoją usługę reklamową – Facebook Marketplace – z Facebookiem, tworząc nieuczciwą przewagę.
Unia Europejska nałożyła na giganta technologicznego Meta karę w wysokości zaledwie 800 milionów euro za, jak to określiła, „nadużycia” związane z jego działalnością w zakresie ogłoszeń online na Facebooku Marketplace.
Komisja Europejska nałożyła w czwartek karę w wysokości 797,72 mln euro (846,13 mln dolarów). Oskarżyła Meta, właścicielkę platformy mediów społecznościowych Facebook, o praktyki rynkowe, które dają jej własnej usłudze reklamowej nienależną przewagę nad konkurencją.
Korzyść wynika z automatycznego powiązania przez Meta usługi reklamowej – Facebook Marketplace – z Facebookiem, co zdaniem komisji stwarza „znaczną przewagę dystrybucyjną”.
„Wszyscy użytkownicy Facebooka automatycznie mają dostęp do Facebook Marketplace i regularnie z niego korzystają, czy tego chcą, czy nie” – stwierdzono.
Ponadto stwierdziła, że Meta nałożyła nieuczciwe warunki na innych dostawców usług ogłoszeń drobnych, którzy reklamują się na Facebooku i Instagramie, umożliwiając jej „wykorzystywanie danych związanych z reklamami generowanych przez innych reklamodawców wyłącznie na korzyść Facebook Marketplace”.
Meta twierdziła, że nie „wykorzystywała danych reklamodawców w tym celu” i „stworzyła systemy i mechanizmy kontrolne, aby to zapewnić”.
„To rozczarowujące, że Komisja zdecydowała się podjąć działania regulacyjne przeciwko bezpłatnej i innowacyjnej usłudze stworzonej w celu zaspokojenia popytu konsumentów” – stwierdziła Meta, dodając, że zastosuje się do nakazu Komisji nakazującego zaprzestanie niewłaściwego postępowania, ale także złoży apelację.
Kara jest ostatnią z szeregu wysokich kar, które Komisja regulująca Unię Europejską obejmującą 27 krajów nałożyła na firmy z branży Big Tech w ostatnich latach w związku z ich praktykami. Znajduje się w gronie 10 największych kar antymonopolowych.
Komisja stwierdziła, że kara uwzględnia „czas trwania i wagę naruszenia”, a także obrót Meta i Facebook Marketplace.
Całkowite przychody Meta w zeszłym roku wyniosły około 125 miliardów euro (133 miliardów dolarów).
Zdaniem UE dominująca pozycja Meta na rynku osobistych sieci społecznościowych wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością, aby nie nadużywać jej w drodze ograniczania konkurencji.