Kardynał Cobo i biskup-elekt Sant Feliu Xabier Gómez przedstawiają Papieżowi dokument EWG w sprawie migracji

Arcybiskup Madrytu, kardynała José Cobooraz wybrany biskup Sant Feliu de Llobregat i były dyrektor Departamentu Migracji Konferencji Episkopatu Hiszpanii, Xabier Gomez, przedstawiłem Tata Franciszek w najbliższy czwartek, 14 listopada adhortacja duszpasterska „Wspólnoty gościnne i misyjne” jakie episkopat przedstawił w maju ubiegłego roku, jak donosi telewizja cyfrowa „Alfa i Omega”.

Dokument, który, jak sam Cobo wyraził w maju ubiegłego roku, „rzuca światło” na parafie i wspólnoty, tak aby postrzegały zjawisko migracji „nie z punktu widzenia tego, czy przybywają i tyle, ani nieuniknionego faktu „kto”. trzeba się gettoizować, ale integrować, budować nowe obywatelstwo, w którym różnorodność jest wkładem”, – powiedział także wiceprezes ds Konferencja Episkopatu.

Co więcej, podczas spotkania José Cobo i Xabiera Gómeza z argentyńskim papieżem, jak doniosła „Alfa y Omega”, podzielili się projekt „Atlantycka Gościnność”, w którym uczestniczy dziesięć krajów i łącznie 26 diecezji.

Inicjatywa zapewnia migrantom dokładne informacje, dzięki czemu mogą swobodnie wybierać, czy podjąć podróż do Europy, czy nie. „Dążymy do ułatwienia dostępu do prawdziwych informacji, które pomogą w swobodnym podejmowaniu decyzji o migracji czy nie” – dodał. – wyjaśnił Xabier Gómez w wypowiedziach dla tygodnika katolickiego kilka miesięcy temu.

Klucze do adhortacji pasterskiej „Wspólnoty gościnne i misyjne”

Adhortacja duszpasterska „Wspólnoty gościnne i misyjne” aktualizuje ramy duszpasterstwa migrantów i które, jak zauważył w swoim wystąpieniu wiceprzewodniczący episkopatu hiszpańskiego, Kościół ma obowiązek realizować od „pogląd Ewangelii, który jako punkt zasadniczy wyznacza godność istoty ludzkiej”, daleki od „interesów i ideologii”.

Wychodząc z tego założenia – podkreślił kardynał Cobo – „analizujemy zjawisko migracji, gościnność i ostatecznie, co to znaczy być katolikiem, jak żyć katolicyzmem i jak zastosować ten ewangeliczny pogląd na zjawisko migracji” – sprecyzował.

Ze swojej strony wybrany biskup Sant Feliu (obejmie urząd 30 listopada) i były dyrektor Departamentu Migracji Konferencji Episkopatu Hiszpanii, Xabier Gómez, określił tekst jako pedagogikę z perspektywy Kościoła.

Gómez stwierdził, że dokument dotyczy tożsamości, która w przypadku katolika „nie przechodzi przez DNI czy paszport, ale poprzez identyfikację, z kim się identyfikuję. Pytanie brzmi: jak się dogaduję i z kim. Drugie pytanie, które pojawia się w dokumencie, to „kiedy cię widzieliśmy”, które pojawia się w Ewangelii Mateusza. Chodzi o poszerzenie wizji, aby Kościół, Lud Boży, obecny we wszystkich dzielnicach i parafiach, był czynnikiem gościnności i aby „przyczyniać się do tworzenia bezpiecznych przestrzeni poprzez wspólnoty przyjazne, integrujące i misyjne”wyjaśnione.

Gómez wyjaśnił, że adhortacja duszpasterska rozpoczyna się od kontekstu, w którym docenia się „wkład osób migrantów w nasze społeczeństwo” i wskazuje, że jest to szczepionka przeciwko strachowi przed migrantem: „W obliczu tej próby zażycia leku strachu, który znieczula sumienie wielu ludzi, a tym bardziej w okresach wyborczych, mówimy o szczepionce gościnności, proponując alternatywę dla wrogości, prawdę danych i gościnność, które nosimy w naszym DNA jako Kościoła”.

Zrodlo